V mrazu si větší péči zaslouží i psi. Jak na to, aby netrpěli zimou?
Máte vašeho psa na zahradě, kde přečkává nejen léto, ale i zimu? Pak je na něj potřeba myslet zvláště nyní, kdy ani přes den teploty nevystoupají nad nulu. Vlna mrazů může být velmi náročná také pro naše chlupaté kamarády. Ti, kteří venku přímo žijí, potřebují vaši pomoc, ale pozornost si zaslouží i domácí psi, kteří jdou jen ven na procházku. Poradíme, jak o ně v mrazech správně pečovat.
Psí bouda, která odolá i mrazům
Pro psy žijící venku je v zimě zcela zásadní dobře zateplená bouda, kde se budou moci schovat. Především je nutné zajistit, aby pes nebyl vystaven průvanu, proto jsou nejlepší boudy opatřené předsíňkou, nebo možností zavřít či jinak překrýt vchod, kudy by jinak mohl pronikat ledový vzduch.
Dále je důležité zajistit, aby byl pes v suchu, proto není ideální dávat mu do boudy staré hadry, deky nebo molitan, které mohou snadno navlhnout a psovi pak teplo spíše berou. Na chlupy se totiž psům běžně nabalí spousta sněhu, které teplem těla roztaje, a chlupáč nakonec leží v louži vody. V nevětrané boudě tyto materiály přes den nemají šanci vyschnout, a dokonce mohou začít snadno zahnívat.
Nejvhodnější je nastlat do boudy seno, slámu, nebo dřevitou vlnu, která tolik neslehne a pes si v její vrstvě vytvoří důlek, kam se zavrtá. Na podlahu boudy pod podestýlku je skvělé dát vyšší vrstvu polystyrénu, která dokáže dobře odizolovat chlad přicházející zespodu.
Zaslouží si více energie
Pes, který je venku, si zaslouží více pohybu, aby se dobře prohřál a jeho vlastní teplo jej mohlo hřát i během noci. Pamatujte ale na to, že během zimy spotřebuje pes až o 10 % více energie. Ta mu pomáhá udržet teplotu. Energii tak doplníte mírným zvýšením krmné dávky, která může také obsahovat více tuků a energie než letní krmivo. Nezapomínejte psovi stále zajišťovat i čerstvou vodu, která je podstatná zejména tehdy, pokud je pes krmen suchým krmivem. Voda může snadno zamrzat, proto kontrolujte misku častěji a případně dodejte čerstvou vodu.
Konzumace sněhu se nevyplácí
Sníh jsme jedli jako malé děti všichni a podobně to dělají i psi. Patří to k jejich přirozenému chování, které si s sebou nesou od svých předků, kteří takto nejspíš zaháněli žízeň. V malém množství sníh nevadí, ale pokud ho pes bude jíst ve velkém, může přispět k pochlazení organismu. Snadno také může zhltnout něco, co je pod sněhem pohřbeno a na první pohled to není vidět. Může se jednat o ostrou větev, kámen či odhozené věci kolemjdoucích. Před venčením vždy dohlédněte, aby se pejsek dobře napil, a zkuste ho venku co nejvíce zaměstnat, aby neměl na pojídání sněhu čas.
Silná imunita
Psi běžně přes zimu více jedí. Je to instinktivní chování – ukládají si tak zásoby. Klidně psovi trochu vyšší dávku krmiva dopřejte, ale nepřehánějte to. Psí nadváha může být zdraví nebezpečná. Spíše se zaměřte na dobrou kvalitu stravy. Je důležité, aby byla strava bohatá na vitaminy, živiny a kvalitní tuky. To je samozřejmě důležité po celý rok, ale v zimě buďte ještě více obezřetní. Hodí se přidat i nějaké doplňky stravy, například oleje nebo probiotika, která podporují imunitu.
Pozor na přivazování před obchodem
Pokud máte ve zvyku brát s sebou psa na nákup a nechat jej čekat před obchodem, měli byste nakupování zkrátit na minimum. Stačí pár minut stání na ledovém vzduchu, kdy se pes nemůže zahřát pohybem, a hrozí mu podchlazení. Pokud vidíte, že pes je již unavený a tolik neběhá, je čas jít domů. Pokud je teplota pod nulou, je lepší trávit venku spíše méně času, zvlášť pokud pes není zrovna zimní plemeno, které má odolnost vůči nízkým teplotám v krvi.
Pečujte o tlapky
Začne-li sněžit, je také důležité více pečovat o tlapky pejska. Především průmyslová sůl, kterou jsou posypané silnice i chodníky, dokáže psí nožky pořádně podráždit a rozbolavět. Pejsci jsou také zvyklí se čistit a sůl pak lízají, což jim může způsobit zdravotní obtíže. Po každém venčení proto packy omyjte vlažnou vodou a namažte vazelínou. Dobrý je i kokosový olej.