DárkyDům a zahradaRady a tipy

Tyto zbytky nevyhazujte. Mohou se hodit v domácnosti i jako zdroj vitamínů

Při vaření nebo jakékoliv přípravě potravin vždy vzniká mnoho zbytků. Většinu ovoce či zeleniny okrajujeme, loupeme a zbavujeme listí. Někdy nám vlastně ke konzumaci zůstane z původní rostliny jen docela nepatrná část. A to ke přeci škoda, ne? Nejde ani tak o plýtvání jídlem, i když i to je nesmírně důležitý aspekt, ale přicházíte tím o možnost, využít tyto zbytky jinak, lépe a užitečněji.

Zamysleli jste se třeba nad tím, co se dá udělat s vaječnými skořápkami nebo zelenou natí od mrkve? Budete se divit, ale můžou se vám hodit. Nechte se dnes inspirovat a najděte způsob jak žít nejen ekologičtěji, ale také úsporněji a zdravěji.

Košťál brokolice

Když koupíte brokolici, většinou využijete pouze růžičky a celý košťál i se středem vyhodíte. Když si to spočítáte, zjistíte, že vlastně vyhodíte většinu hmotnosti celé brokolice, za kterou jste v obchodě zaplatili. To je dost neekonomické, nemyslíte? Jak se dá tedy košťál využít? Sám o sobě je košťál dost tvrdý, ale když jej nastrouháte, můžete jej snadno přidat do salátů nebo jej uvařit do měkka a rozmixovat s brambory na kaši. Košťál je plný vitamínů a antioxidantů, které je škoda nevyužít.

Vaječné skořápky

Skořápky do vajec nepatří do koše. Využijete je skvěle například při pěstování. A to ať už máte zahradu, nebo jen truhlík na balkoně. Přidejte je do zeminy a rostliny vám lépe porostou. Skořápky totiž obsahují vápník, který se uvolňuje do půdy a obohacuje ji. Pokud v takové půdě budete pěstovat i zeleninu, můžete se těšit na kousky obohacené extra porcí vápníku. A to je docela dobrý benefit, ne?

Mrkvová nať

Čerstvá křupavá mrkev je opravdová pochoutka. Když ji ale koupíte, většinou nať odseknete a bez užitku vyhodíte. Pravdou ale je, že v nati najdete více vitamínů a minerálů než v samotném kořenu. Do koše tedy putuje velká dávka zdraví, která měla skončit ve vašem žaludku. Nať dobře omyjte a bez obav ji můžete použít podobně jako petrželovou nať. Tedy například do polévek nebo do salátů. Má příjemnou chuť, která vaše jídla ozvláštní a dodá jim vitamíny. Můžete ji stejně dobře i nasušit a používat jako koření i přes zimu.

Okurková slupka

V prvé řadě se hodí říct, že okurku vůbec není třeba loupat. Připravujete se tím o skvělý zdroj vitamínu K, který mimo jiné podporuje i zdraví očí. Pokud okurku řádně omyjete, můžete ji konzumovat celou a slupku vůbec není potřeba řešit. Jestliže ji chcete z nějakého důvodu přesto odstranit, rozhodně ji nevyhazujte. Použijte ji jako pleťovou masku, která nádherně zjemňuje a hydratuje pleť. Deset minut odpočívejte s okurkovou slupkou na pleti a omládnete alespoň o několik let.

Banánová slupka

Napadlo by vás, že i banánová slupka se dá vhodně využít? Není nutné ji hned po snědení banánu vyhodit do koše. Můžete ji využít k přípravě banánového čaje. Stačí jen zalít slupku horkou vodou a nechat 10 minut luhovat. Tento čaj si dopřejte před spaním, pomáhá usnout a tělo přepne do procesu regenerace tak, abyste se ráno probudili plní sil a energie.

Citrusová slupka

Slupky od pomerančů, citronů, limetky nebo grepu se budou hodit k vytvoření vlastního voňavého potpourri. Jednoduše je nechte uschnout a poté je naložte do citrusového esenciálního oleje podle vaší libosti. Nalijte do hezké lahvičky nebo misky a položte na místo, které chcete osvěžit. Teplo doma způsobí, že potpourri bude uvolňovat příjemnou relaxační vůni.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button