Tyto nápoje vás nejen zahřejí, ale pomůžou i proti virózám a kocovině
V zimě snadněji zapomínáme na doplňování tekutin. Není nám vedro, a proto nás žízeň nemusí trápit a připomínat nám, abychom se napili. Zejména v chladném ročním období nám však nápoje mohou dopřát i příjemné zahřátí nebo doplnění některých užitečných látek.
Zkuste vyzkoušet tyto nápoje, které prospějí imunitě, psychice i v boji se sezonními nemocemi.
Teplá voda s medem pro imunitu
Pokud běžně začínáte den sklenicí vody s citronem, zkuste v zimě trochu pozměnit rutinu. Nachystejte si na ráno sklenici teplé vody s jednou lžící medu. Pije se hned po probuzení nalačno, čímž snadno doplníte tekutiny, ale také nastartujete metabolismus a posílíte imunitu.
Matcha pomůže při chřipce
Netušíte, zda vaše tělo bojuje s virózou nebo bakteriální infekcí. Nevadí, na obojí pomůže oblíbený nápoj matcha. Jde o čaj, který má antivirové i antibakteriální účinky. Připravíte jej snadno tak, že zalijete matcha prášek šálkem horké vody a dobře rozmícháte. Takto připravený nápoj je bohatý na antioxidanty a pomáhá i preventivně. Pokud vás omrzí čaj, můžete si stejně snadno připravit také latte. Kombinujte ho s kokosovým mlékem, které má navíc protizánětlivé účinky a posiluje imunitu.
Skořice zabojuje proti infekcím
Oblíbenou kávu, horkou čokoládu nebo populární horké mléko s medem můžete dochutit špetkou skořice. Ta dodá nápoji nejen výraznější chuť, ale také obsahuje velmi cenné látky, které mohou významně prospět vašemu zdraví. O co se jedná? Obsahuje zejména antioxidanty. Ty mohou být prospěšné v boji s infekčními chorobami, ale celkově ozdravují a posilují imunitu, která je v zimním období často oslabená a potřebuje trochu nakopnout. Skořice má také přirozeně zahřívací schopnosti, takže se díky ní v chladném počasí i příjemně zahřejete.
Chai na rýmu
Jedná se o nápoj, který vznikne směsí čaje, mléka a koření. Takto kořeněný černý čaj vám pomůže v boji s virózami, ale výborně pomáhá léčit také podrážděné sliznice. Černý čaj je skvělý při regulování tělesné teploty a pomáhá při trávení nebo v boji proti střevní viróze. Jaké koření směs obvykle obsahuje? Typicky ve směsi nesmí chybět skořice, zázvor, kardamom nebo hřebíček. Tyto bylinky mají antioxidační a protizánětlivé účinky, posilují imunitu a pomáhají vaše tělo chránit před náporem různých chorob a infekcí.
Tymián na kašel
Tymián je skvělý proti bolesti a může velmi pomoci zejména při podrážděném a zaníceném hrdle. Jak si připravit chutný odvar? Lžíci sušeného tymiánu přelijte čtvrt litrem vroucí vody a společně nechte deset minut louhovat. Nemusíte čaj pít, pokud vám jeho chuť nedělá úplně dobře, ale dá se jím i kloktat. Stačí to k tomu, aby ulevil při chrapotu nebo pomohl zahojit afty.
Ibiškový čaj doplní zásoby vitamínu C
Vitamín, bez kterého se vaše imunita prostě neobejde, je vitamín C. Získáte ho nejen tradičně z citrusů, ale třeba také z ibišku. Jeho květ je vitaminem C doslova nabitý a k tomu má antioxidační i protizánětlivé účinky. Dokáže likvidovat viry a bakterie a má také příznivý vliv na krevní tlak a celý kardiovaskulární systém.
Zázvor vás znovu postaví na nohy po prohýřené noci
Čaj ze zázvoru a citronu dokáže tělo nejen příjemně prohřát, ale také dodává vitamin C a další antioxidanty, které jsou potřebné pro regeneraci organismu. Efektivně také zklidňuje rozbouřený žaludek, ale nesmíte to s ním přehnat, jinak jej může aromatický zázvor spíše rozdráždit. Hodit se tedy perfektně bude třeba po novoroční kocovině.
ZDROJ: https://crushmag-online.com/six-hot-drinks-to-keep-you-warm-and-healthy-this-winter/
ZDROJ obrázku: Pexels