Rady a tipyZdraví

Těmito zvyky škodíte svému zdraví. Dělá je navíc skoro každý

Mnoho lidí dnes v dnešní době usiluje o tom, aby dodržovalo zdravý životní styl. Bohužel se ale dost rozchází názory ohledně toho, co to vlastně ten zdravý životní styl zahrnuje a co bychom v rámci něj měli dělat/nedělat. A právě i proto je možné, že sami sobě některými drobnostmi škodíte a zdraví si kazíte. S čím byste měli hned přestat?

Právě i úplné maličkosti mohou někdy znamenat velký rozdíl v tom, jak vaše tělo funguje. Možná vás překvapení, že některé zdánlivě zdravé věci nemusí být vlastně pro vaše tělo tak prospěšné.

Detoxikace

Pročistit se po zimě, nastartovat hubnutí, vyplavit toxiny? Bohužel právě tak často doporučovaný detox je tak trochu nesmysl. Naše tělo se pročišťuje průběžně a nepotřebuje tedy žádné extra programy nebo metody, jak se ještě více vyčistí nebo rozběhne metabolismus. K pročištění těla má zdravý člověk játra a ledviny, které odstraňují škodliviny z těla průběžně, a pokud fungují, není nic dalšího potřeba. Naopak očišťovací kúry mohou dokonce zpomalovat bazální metabolismus, způsobovat únavu, bolest hlavy nebo problémy s dýcháním. Cítíte se po detoxu odlehčeně? Může za to nejspíš placebo efekt a snížení příjmu potravy či třeba alkoholu.

Noha přes nohu

O tomto už jste dost možná slyšeli. Sezení s nohou přes nohu je velmi rizikové zejména pro rozvoj křečových žil. Kromě toho se ale také zkracují svaly vnitřní strany stehen i třísel. A tím to zdaleka nekončí. Tento posed je nezdravý i pro vaši páteř a celkové držení těla. Takže vás nepřekvapí, že zkrácené svaly na stehnech ničí kolena, pak ochabují hýžďové svaly a jejich činnost musí přebrat jiné partie. Také si zaděláváte na chronické bolesti zad. Řešení je přitom snadné – myslete na to, abyste vždy seděli hezky rovně, s oběma nohama na zemi a narovnanou páteří.

Instagramová úzkost

Pokud nemáte Instagram ani jiné sociální sítě, můžete tento bod směle přeskočit, jelikož se vás netýká. Pokud ale jsou sociální sítě běžnou součástí vašeho života, pak se tento problém může týkat i vás. Sociální sítě by měly být zdrojem inspirace a zábavy. Jenže jsou dost zrádné. Po zhlédnutí stylizovaných fotografií může vzniknout pocit, že byste se měli druhým vyrovnat, a dostaví se iluze, že žít skvělý život nestojí žádné úsilí. Jenže, logicky, to tak vůbec není. Přesto se mnoho lidí nedokáže s touto situací dobře vyrovnávat a často upadají do stavu úzkostí. Je-li to váš případ, je načase zakročit. Odstraňte si sledování profilů, které vás demotivují nebo vám přináší negativní pocity, a omezte celkový čas, který na sítích trávíte.

Léky

Pokud jste si navykli kvůli každé malé bolístce sáhnout po prášku, je to dost vážný problém. Nadužívání léků na bolest, tedy když je polykáte i ve chvíli, kdy to není nutné, a častěji, než je třeba, může vést k celé řadě nežádoucích účinků – nakonec léky samotné mohou bolest prohlubovat, nebo dokonce způsobovat. Tak pozor na to! Přitom nás k tomuto špatnému návyku často vedou i lékaři, kteří většinu problémů řeší tím, že vám prostě předepíší nějaký prášek. Proto je důležité mít taky občas vlastní hlavu a svobodně se rozhodovat, co chcete a nechcete brát.

Čas u počítače a mobilu

Většina lidí dnes alespoň část dne tráví před obrazovkami počítačů. K tomu přidejte i čas, který trávíte na mobilu a najednou to může být skoro celý den. Jenže tento návyk škodí našemu zdraví. Modré světlo, které vyzařují monitory, displeje a obrazovky, unavuje oči a může je i poškodit, navíc způsobuje nespavost. Jak lze jeho negativní vliv zmírnit či zcela zneškodnit? Ztlumte jas displeje, případně užívejte přístroje, které mají filtr modrého světla, anebo investujte do speciálních brýlí. Celodenní sledování displejů, které jsou kousek od našeho obličeje, také kazí náš zrak. Proto byste měli střídat dívání se na blízké předměty se sledováním vzdálenějších objektů.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button