Správné držení těla vám pomůže od bolestí zad i hlavy. Důležité je posílit i střed těla
O správném držení těla jste už všichni určitě slyšeli. Častokrát vám jistě rodiče nebo i lékařka na preventivní prohlídce říkala, že se hrbíte nebo že máta kulatá záda. A vy jste to jako adolescenti samozřejmě vůbec neřešili, jelikož nebyl důvod. Nic vás nebolelo a být trochu shrbený prostě patří k mládí. Jenže toto chování se dřív nebo později přihlásí zpět – a to zvlášť tehdy, pokud jste si návyk špatného držení těla donesli až do dospělosti. Pak se mohou zcela znenadání dostavit bolesti zad, bolesti hlavy, únava svalů a celá řada dalších potíží.
Jak tedy vlastně správně držení těla vypadá? A co dělat pro to, abyste se ho naučili a začali jej praktikovat zcela bezmyšlenkovitě a každodenně? Při správném postoji se zapojují vnitřní svaly. Se zapojením těchto zapomínaných svalů se tak zpevníme, shodíme rychleji přebytečná kila a hlavně se zbavíme zdravotních potíží spojených se špatným postojem. Všechno je to tedy o středu našeho těla, které nezpevníme jen tak obyčejnými sedy-lehy.
Špatné držení těla
Špatné držení těla se viditelně projeví zejména tzv. kulatými zády a prohnutím v oblasti bederní páteře. Kromě toho, že to způsobuje zdravotní problémy, je náš postoj také způsobem neverbální komunikace. Shrbené držení těla na první pohled nepůsobí sebevědomě ani odhodlaně, ale naopak hovoří o člověku nejistém a opatrném. A to vám v kariéře jistě nepomůže. Naopak vzpřímený a rovný postoj vám viditelně dodává na sebevědomí a podporuje to, aby vás okolí vnímalo jako silné a schopné jedince.
Stůjte správně
Správné držení těla se týká postavení chodidel, kotníků, kolenou, kyčlí, páteře, lopatek, ramenou a temena hlavy. Nejde tedy je o vaše záda, ale o celý systém zapojení různých svalů tak, aby celý kosterní systém spolu spolupracoval tak, jak má. Od chodidel vše začíná. Začínají tu i končí svalové řetězce, které vedou přes celé tělo. Správnou aktivací chodidel tak ovlivníme i další části těla. Správné našlapování zapojuje tři body – pod pod patou, malíkem a palce. Při správném došlapu aktivujeme všechny tři body.
Dále je nutné srovnat chodidla a kotníky na šířku pánve, váha těla musí být rozložena rovnoměrně na obě nohy. Kolena jsou zpevněná a drží pozici přímo nad kotníky. Pánev i kyčle jsou v přirozené pozici, nijak se neprohýbáme. Ramena a lopatky jsou roztažené do strany, ramena jsou co nejdál od uší a mírně stažená dozadu a dolů. Snažíme se vytahovat nahoru až do temene hlavy.
Takto tedy vypadá správný postoj těla a nyní přichází asi to nejdůležitější – naučit se jej zapojovat při všech činnostech, které denně děláme. K tomu nejlépe pomůže právě zmíněné posílení vnitřního svalstva, tedy středu těla. Toho nejlépe nedocílíte cíleným posilování břišních svalů, ale spíše aktivním přirozeným pohybem jako je běh či rychlá chůze. Při tom však musíte pamatovat na to, abyste měli střed těla neustále zpevněný, jinak celou práci „odedřou“ nohy a záda.
První výsledky při snažení o držení správného postoje se dostaví během několika týdnů. Nečekejte tedy zázraky a buďte trpěliví. Pokud si nejste jisti, zda provádíte pohyby správně a zda nemáte nějakou vadu, která si žádá odbornou konzultaci (například nohy do O či X), pak je lepší navštívit ortopeda a poradit se s ním. Ten vám také může předepsat rehabilitace nebo doporučit speciální cviky, které lze provádět i doma. Ty většinou zpevňují ochablé zádové svalstvo a pomáhají zbavit se bolestí a napětí.
V rámci správného postoje je neméně klíčové trénovat i správné sezení, jelikož u počítače většina z nás tráví značnou část našeho dne. Rozhodně se vyplatí zainvestovat do kvalitní židle a naučit se sedět zpříma, nastavit si monitor počítače do správné výšky a praktikovat protahovací a uvolňovací cviky, které vám pomohou zbavit se ztuhlosti a bolesti.