Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Většina lidí skladuje vejce špatně. Patříte k nim i vy?

Vejce patří k běžné výbavě každé lednice. Je to skvělý zdroj proteinů, tuků a dalších výživných látek, které naše tělo dennodenně potřebuje. Dají se jíst na mnoho různých způsobů a pokud jsou čerstvá, tak chutnají skutečně skvěle. Častokrát jim ale životnost zkracujeme nevhodným uložením. Jak je skladujete vy?

Řada lidí se domnívá, že to není žádná věda. Ale ve skutečnosti se mýlíte – ve skladování vajec se dá snadno udělat poměrně zásadní chyba, kterou si ale mnozí vůbec neuvědomují. Zjistěte tedy, zda tuto chybu neděláte i vy a jak se jí případně vyhnout.

Jak ukládat vejce skutečně správně?

Je obvyklé, že lidé doma nechávají vejce uložená v kartonu, ve kterém je koupili. Jenže tyto papírové obaly bývají velmi často znečištěné, jsou plné různých mikroorganismů a nechávat je zbytečně dlouho v lednici může být potenciálně nebezpečné i pro potraviny okolo. Jestliže byste se tedy rádi vyhnuli zbytečným zdravotním problémům, je lepší vejce po přinesení domů přeložit do čistých plastových boxů na vejce, které lze uzavřít. Papírový obal pak zlikvidujte.

Na krabičku si nezapomeňte nalepit štítek s datem nákupu. Je lepší dát vejce do uzavíratelné krabičky, jelikož vaječné skořápky mají totiž drobné póry, jimiž mohou prosakovat bakterie a pachy z jiných potravin, takže bude ideální, pokud zůstanou chráněna a nebudou vystavena působení těchto vlivů.

Správně uložená vajíčka by také měla být uložena špičkou dolů a širší zaoblenou stranou nahoru. V opačném případě totiž hrozí větší riziko přilnutí žloutku ke skořápce, což zvyšuje riziko infekce. Vzhledem k tomu, že vejce je možno skladovat dlouho, po každých deseti dnech se vyplatí jej otočit vzhůru nohama, aby se zabránilo jakýmkoliv usazeninám.

Do dveří rozhodně nepatří

Je sice pravda, že mnohé plastové držáky na vajíčka v lednici se nachází právě ve dveřích, ale vy byste se neměli nechat zlákat k tomu, abyste je tam umístili. Vajíčkům nesvědčí neustálé výkyvy teplot, které jsou při otevírání dveří od lednice naprosto nevyhnutelné. Nejlépe jim bude, pokud je uložíte na střední polici, ideálně vzadu. Tam je totiž teplota nejstabilnější. Všeobecně platí, že ideální teplota pro skladování vajec se pohybuje mezi 5 až 7 °C, může to být i méně.

Jak dlouho vejce vydrží?

Vejce uložená v lednici dokážou bez potíží vydržet 3 až 5 týdnů od doby, kdy si je přinesete domů. Datum napsané na krabičce vám pomůže lhůtu hlídat a včas starší vejce zužitkovat. Vejce starší než 10 dnů využívejte pouze k vaření a pečení, nejezte je v jakékoliv formě syrová nebo tepelně neopracovaná.

V případě, že máte již rozklepnuté vajíčko, dokážou žloutky v lednici vydržet asi dva dny, bílky pak až čtyři dny. Vejce vařená natvrdo mají trvanlivost maximálně sedm dní.

Rozdíl je také u domácích vajec, která obvykle hned neputují do lednice. Taková vejce vydrží přibližně jeden nebo dva týdny, v zimě maximálně tři.

Čemu se určitě vyhnout?

  • V žádném případě vejce nedávejte do mrazáku. Vejce se dají zmrazit, ale pouze odděleně, tedy žloutek a bílek zvlášť – je třeba vejce vždy rozklepnout a oddělit do separátních krabiček.
  • Před uskladněním vejce neumývejte, skořápky na sobě mají ochrannou vrstvu, kterou byste takto porušili a dovnitř by se mohly dostat patogenní organismy.
  • Pokud nemáte vlastní slepice a vejce kupujete, zkontrolujte si, že kupujete vejce nepoškozená, která mají pevnou a celistvou skořápku.
  • Neukládejte vejce poblíž aromatických výrobků, které mohou vejcí. Předat nežádoucí zápach.

ZDROJ: https://www.egginfo.co.uk/ways-to-cook/general-tips/how-store-eggs

ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Jejda, podle mě nemá cenu zas tak řešit kam dát vajíčka. Pokud se vám v lednici kazí, tak jich asi máte koupených moc a nestíháte je spotřebovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button