Provoňte svůj domov. Tyto způsoby jsou osvědčené a vyberete si mezi nimi i vy
Každý chce mít doma příjemně a voňavo. Pokud vám to doma hezky voní, automaticky to ve vás navodí pocit pohody a pomůže vám to zbavit se napětí a stresu. Příjemnou vůni si domů můžete dostat mnoha způsoby. Nabízí se například osvěžovače vzduchu, aroma lampy, provensálské difuzéry, aroma difuzéry, katalytické lampy, vonné svíčky, tyčinky či vůně klimatizace. Která vůně je ale nejlepší pro vás, v čem se liší a jaké mohou mít případné nevýhody?
Vůně pomůže k relaxaci
Aromaterapie pracuje s pozitivním účinkem vůní na naši mysl. Je totiž prokázané, že vůně umí zklidnit naši mysl, uvolnit nás a pomohou nám odpočívat. Některé vonné silice prý dokážou i detoxikovat tělo a urychlit hojení a odstraňovat škodlivé látky z organismu.
Osvěžovače vzduchu
Asi v každé domácnosti se nějaký najde – nejčastěji v koupelně či na toaletě. Dělí se v podstatě do tří skupin – na sprejové, elektrické a gelové.
Sprejové
Patří k těm nejběžněji používaným. Hodí se zejména tehdy, pokud chcete pomocí vůně čas od času vzduch jemně osvěžit nebo zakrýt nějaký nepříjemný pach. Dnes jsou na trhu také automatické sprejové osvěžovače, které se spustí v určitém časovém intervalu a postarají se o pravidelné osvěžení vzduchu u vás doma.
Mezi jasné výhody patří především to, že dokážou rychle provonět zvolený prostor, stojí pár korun a můžete vybírat z široké nabídky. Nevýhodou je jejich velmi krátký účinek a spekuluje se i o možném negativním vlivu na zdraví v případě častého vdechování.
Elektrické
Tyto vychytávky je potřeba zapojit do elektrické sítě. Můžete si pořídit strojek určený do zásuvky, elektrickou aroma lampu nebo osvěžovač na baterie. Nemusíte se o ně starat, většinou fungují podle vámi vybraného režimu a vůni uvolňují pravidelně a postupně. Provonění prostoru má dlouhotrvající účinek, ale nevýhodou samozřejmě je, že musíte dokupovat baterie nebo mít přístroj zapojený v zásuvce.
Gelové
Gelové osvěžovače vzduchu vídáme nejčastěji v koupelnách a na toaletách. Jsou nenápadné a stojí pár korun. Vůně se uvolňuje stále a nebývá příliš výrazná. Někteří lidé si ale stěžují, že jsou možná až příliš nenápadné, takže můžete mít pocit, že vlastně ani nevoní.
Vůně do klimatizace
S tím, jak začíná být v našich domácnostech běžnou součástí také klimatizace, se rozšiřuje i použití vůní do ní. Je to velmi snadné – po otevření víka klimatizace umístíte osvěžovač přes prachové filtry. Postupně dochází k uvolňování vonné esence, volbou intenzity proudění můžete snadno regulovat intenzitu vůně. Je to velmi nenápadný způsob, ale předpokladem samozřejmě je, že máte zapnutou klimatizaci, což většinou neplatí po celý rok.
Vůně do šatní skříně
Plní v podstatě dva úkoly – osvěžují jak vzduch, tak i vaše oblečení. Vůně do skříně se prodávají v sáčcích a vydrží obvykle několik týdnů. Velmi používaná jsou i vonná mýdla, která navíc umí ochránit oblečení před moly. Nejpoužívanější je levandule, stejné účinky však má také rozmarýn, mařinka vonná, černý bez, vratič či pelyněk, sušená pomerančová kůra i ořechové listy. Zajímavou variantou může být také cedrové dřevo, jehož nasládlá vůně je pro moly stejně odpudivá jako zmíněné bylinky. Můžete mezi oblečení zavěsit pytlíky, do kterých můžete dát výrobky z tohoto dřeva.
Vonné svíčky
Zejména na podzim a v zimě mají svíčky v řadě domácností své pevné místo. Dodávají totiž pocit pohody, romantiky a příjemné útulnosti. Svíčky poskytují světlo, teplo, ale i velmi hezké vůně. Ne všechny aromatické svíčky ale skutečně voní – záleží na kvalitě výrobku. Obecně platí, že velkou výhodou je velmi široký výběr, dekorativní obal a poměrně dlouhá výdrž. Je však třeba vždy myslet i na bezpečnost a nikdy nenechávat svíčku hořet bez dozoru.
Vonné tyčinky
Jsou spojovány především s východními kulturami, ale místo už si pomalu nacházejí i v českých domácnostech. Rozlišujeme dva druhy, a sice tyčinky zapalovací a nezapalovací.
Zapalovací tyčinky
Aromatické látky, které jim dodávají příjemnou vůni, pocházejí z rozemletých sušených bylin, dřeva či kůry exotických stromů. Tyčinku je třeba vždy zapálit, nechat plamínek chvilinku plápolat a poté jej ihned uhasit. Tyčinka má pak už jen doutnat, což trvá obvykle asi hodinu, ale skvělé je, že vonná esence se rozvíjí po dobu dvou až čtyř hodin. Velkou výhodou je, že se hodí pro prostory menší i větší, ale opět je potřeba dodržovat bezpečnostní opatření, neboť tyčinka doutná a může se od ní něco vznítit. Vždy také kupujte pouze tyčinky, které nejsou uměle dobarvované a neobsahují nebezpečné chemické látky.
Nezapalovací tyčinky
Bambusová či ratanová stébla se ponoří do vonné esence, jejíž vůni nasávají a postupně uvolňují do svého okolí. Většinou se mohou pyšnit velmi zajímavým a moderním designem a také dobrou, několikatýdenní výdrží. Provoní interiér snadno a bez zapalování, takže jsou zcela bezpečné.
Aroma difuzéry
Dokážou velmi jednoduše provonět i velkou místnost. Některé difuzéry mohou disponovat i LED podsvícením s výběrem několika barev, nebo se k nim dá připojit MP3 přehrávač a k relaxaci si rovnou můžete pustit i hudbu. Obvykle obsahují nádobku, do níž je třeba nalít obyčejnou vodu a poté přidat několik kapek esenciálního oleje. Poté už jen přístroj zapnete a voda se začne za pomoci ultrazvuku měnit v páru, kterou difuzér postupně uvolňuje do ovzduší. Výhodou je bezpochyby působivý vzhled a také zvlhčování a ionizace vzduchu. Snadno také můžete regulovat intenzitu vůně a pokud koupíte kvalitní přístroj, můžete se spolehnout i na to, že jsou zdravotně nezávadné.