Zejména v zimě může být sušené ovoce dobrým zdrojem vitamínů a minerálů. Dá se snadno přidávat třeba i do vánočního cukroví, čímž jej uděláte zase trochu zdravější. Platí, že sušené ovoce znali již starověcí obyvatelé Mezopotámie. Typickou součástí receptů zde byly třeba sušené datle a fíky. Nabídka sušeného ovoce se samozřejmě během dějin významně rozšířila a dnes na pultech najdeme prakticky cokoliv, na co si pomyslíme. Ne vždy je ale sušené ovoce správnou a zdravou volbou. O jeho kvalitě a zdravotních benefitech totiž rozhoduje nejen způsob jeho zpracování, ale třeba také to, kolik si jej dopřejeme.
Je lepší ovoce čerstvé nebo sušené?
Zdálo by se, že odpověď na otázku je zřejmá, ale nemusí to tak být nutně vždy. Samozřejmě platí, že čerstvé ovoce nám nabídne největší množství vitamínů a minerálů, ale ani sušená varianta příliš nezaostává. Zásadním rozdílem je, že sušené ovoce má minimální obsah vody, a to jen asi 15–20 %. I díky tomu obsahuje vlastně daleko koncentrovanější poměr živin, které jsou i po usušení zachovány. Zajímavostí je, že sušené ovoce obsahuje daleko více vlákniny, a dokonce i některých vitamínů a minerálních látek, než najdeme u čerstvého ovoce. Především je velmi bohaté na kyselinu listovou, ale na druhou stranu se po usušení ztrácí zejména cenné vitamíny A a C.
Dejte si pozor na nenápadné kalorie
Sušené ovoce nám chutná zejména proto, že je velmi příjemně sladké. Po usušení totiž ovoce obsahuje vysoké množství přírodních cukrů, jako je glukóza a fruktóza. Kvůli tomu má ale také významně vyšší počet kalorií, než bychom možná očekávali. Proto někdy dochází ke kontroverzi, zda je sušené ovoce vlastně vůbec zdravé. Podíl vlákniny, živin a antioxidantů ale dokazuje, že i přes vyšší obsah kalorií a cukrů má příznivé účinky. Není ale možné spořádat jej celé hromady.
Jak se ovoce suší?
Původním způsobem sušení bylo sušení na slunci. Dnes už to samozřejmě umíme dělat daleko efektivněji. Můžeme si pořídit i speciální sušičku na ovoce, nebo se to dá dělat také v klasické troubě. Takto sušené ovoce, bez přidání cukrů, tuků či konzervantů, si zachovává nejen skvělou chuť a typickou vůni, ale také všechny prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerální látky, vláknina a další.
Bohužel v obchodech daleko častěji narazíme na ovoce, které je zároveň konzervováno látkami sorbanem draselným (E202) a oxidem siřičitým (E220), které působí proti bakteriím, kvasinkám a plísním. Tyto chemikálie mají také vliv na vzhled ovoce, protože zabraňují procesu hnědnutí, a tudíž vylepšují náš celkový dojem ovoce, a proto si jej tím spíše koupíme.
Například sířené meruňky mají sytou oranžovou barvu namísto obvykle hnědé, kterou bychom dostali při sušení doma. Takové meruňky je nutné před konzumací důkladně omýt vodou. V případě proslazování a kandování se ovoce namáčí do cukrových sirupů, kde je to zase cukr, který přebírá funkci konzervantu, ale také enormně zvyšuje energetickou hodnotu ovoce. Proto si před nákupem ovoce velmi pozorně přečtěte etiketu, abyste věděli, co vlastně kupujete.
Poměrně moderním, ale velmi efektivním způsobem sušení je proces lyofilizace neboli sušení mrazem. Ovoce je nejprve zmrazeno a pak sušeno při nízkém tlaku, při kterém se z něj odpaří až 95 % vody. Lyofilizované ovoce si zachovává všechny živiny, také mu zůstává tvar, struktura, barva, vůně, a především chuť. Takové ovoce bývá také velmi nenáročné na skladování. Stačí je například umístit do vzduchotěsné nádoby, kterou dáte na suché a chladné místo.
Vychutnejte si sušené ovoce na maximum
Sušit jde skoro každý druh ovoce. V našich kuchyních však převažuje obvykle několik nejběžnějších druhů. K nim patří mimo jiné rozinky, jablka, švestky, brusinky, datle, fíky, meruňky nebo banán. Oblíbené jsou ale dnes také lyofilizované jahody a maliny, mango, ananas, goji nebo lesní ovoce. Toto ovoce se dá skvěle využít například při přípravě zdravé svačinky. Hodit se může také hlavně při cestování, protože je nenáročné na skladování a je velmi lehké. Přidat jej můžete i do snídaňových kaší a müsli, jogurtu a smoothie, sladkých dezertů, ale i do čatní nebo omáček k masu.
S blížícími se Vánocemi můžete vyzkoušet i různé zdravější alternativy cukroví nebo drobného mlsání. Můžete si třeba doma připravit kuličky ze sušeného ovoce. Stačí v kuchyňském robotu zpracovat oblíbené sušené ovoce, jako jsou například datle či meruňky, k nim přidejte kokos, ovesné vločky, oblíbené ořechy a trošku kokosového oleje nebo oblíbeného oříškového másla. Ze směsi poté můžete tvarovat kuličky, ty následně obalíte ve strouhaném kokosu, mletých oříšcích nebo kakau a necháte vychladit v lednici.
ZDROJ: https://www.healthline.com/nutrition/dried-fruit-good-or-bad
ZDROJ obrázku: Pexels