Rady a tipyZdraví

Potřebuje vaše imunita podpořit? Takto vám to tělo dává najevo

Jak je na tom vaše imunita? Tuhle otázku si možná během posledních týdnů kladou i ti, kteří jinak zarytě popírají, že by kdy byli nemocní. Právě naše obranyschopnost je totiž tou jedinou bariérou, která často stojí mezi námi a zákeřnými viry a bakteriemi. Jenže jak poznat, zda funguje optimálně, nebo od nás naopak potřebuje trochu nakopnout?

Ještě než se podíváme na jednotlivé příznaky, stačí se zamyslet vůbec nad tím, jak žijeme. Obranyschopnost vždy oslabuje nevhodný jídelníček, nedostatek pohybu a stres. Pokud víte, že přesně tohle je váš případ, pak není třeba zkoumat další příznaky. Vaše imunita určitě potřebuje trochu podpořit a prvním krokem jistě musí být změna životního stylu. Jaké další projevy nám mohou napovědět více?

Rýma a kašel

O vašem zdraví hodně napoví vaše anamnéza. Pokud si stěží vzpomenete, kdy jste naposledy trpěli nějakou nemocí, pak si můžete být jisti, že za tím není jen štěstí, ale určitě i správně fungující imunita. Jenže na druhou stranu, pokud vás prakticky neustále trápí posmrkávání, kašel nebo podobné projevy nachlazení, je jasné, že tělo je oslabené a samo nezvládá bránit se útoku virů a bakterií. Jestliže to takto je, hledejte příčinu a posilujte tělo i duši. Zařaďte do své stravy potraviny bohaté na nezbytný vitamín C. Ten působí jako antioxidant a pro naše tělo dokáže udělat zázraky. Najdeme jej například v šípku, rakytníku, paprice nebo černém rybízu. Obranyschopnosti udělá dobrou službu také čaj z echinacey nebo doplněk stravy s hlívou ústřičnou či kolostrem.

Opary, afty a jiné nepříjemné projevy na kůži

Ne nadarmo se říká, že stav kůže odráží stav našeho vnitřního ústrojí. Slábnoucí imunita na sebe upozorňuje často právě na kůži. Běžně se tak mohou objevovat afty, rozpraskané koutky úst nebo opary. Pokud se objeví jednou za čas, není důvod se tím zbytečně stresovat, ale máte-li je pravidelně, je dobré pro sebe dělat mnohem víc. S narušenou imunitou mohou souviset také různé ekzémy, kvasinkové infekce nebo plísňová onemocnění chodidel. Cílená léčba tohoto problému nestačí, je nutné hledat příčinu, která může spočívat právě v nízké imunitě.

Potíže se spánkem

Právě narušený spánek je často tím prvním, co nás upozorní, že bychom měli svému tělu věnovat více pozornosti. Dlouhodobé potíže se spánkem vedou k celkovému oslabení organismu. Ten je totiž přetížen a vyčerpán a některé procesy, které nejsou životně důležité, jednoduše vypíná. Pokud s tímto bojujete, zkuste si zavést předspánkové rituály, které vašemu tělu pomohou naladit se do relaxačního režimu. Pomůže i pravidelná psychická relaxace, případně meditace.

Modřiny a drobné rány

Oslabené tělo nemá správně nastavené regenerační procesy. To vede k tomu, že se i malé ranky se dlouho hojí a modřiny se objevují i na místech, kde ani nevíte, že jste se udeřili. Organismus v takové chvíli nemá dostatek stavebního materiálu, například krevních destiček nebo kolagenu, kterým by opravil narušené struktury. Hubit je mohou i různé jedy a chemické látky – velké riziko je to například i u kouření, konzumace alkoholu, nadměrného užívání léků nebo pobytu v prašném a znečištěném prostředí.

Špatné trávení

Ne vždy je na vině špatného trávení jen oslabená imunita. Může to ale spolu dost souviset. Ne nadarmo se říká, že imunita sídlí ve střevech – a právě ta vám dají velmi rychle najevo, že něco není v pořádku. Řešení je poměrně snadné – dbejte na dostatek pohybu. Sedavý způsob života totiž přirozený detoxikační proces těla brzdí a naše střeva nedokáží dokonale odvádět z těla toxické látky. A čím více odpadu v organismu, tím hůře se brání útoku bakterií, virů a jiných původců nemocí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button