Dům a zahradaRady a tipy

Pokreslené stěny nebo nábytek? Žádná tragédie, už budete vědět, jak vše vyčistit

Všichni rodiče malých dětí to dobře znají – jakmile se vaše děti naučí držet v ruce tužku či pastelku, musíte se prostě smířit s tím, že stěny už nikdy nebudou bílé. Odstranění voskovek, fixek nebo jiných barev z nábytku, stěn nebo pohovky je velkým úkolem, který budete mít před sebou. A můžeme vám říct už teď, že to může být pořádný oříšek. Nicméně existuje pár osvědčených triků, které vám tuto nevděčnou práci přeci jen trochu usnadní – potřebné čisticí prostředky určitě najdete ve spíži a často postačí jen znát přesný postup a půjde to samo.

Bez jedlé sody se neobejdete

Nemáte doma jedlou sodu? Pak nechápeme, jak jste doteď mohli přežít. Tento účinný čisticí prostředek má v domácnosti široké možnosti využití. Na většinu obrázků, malovaných například vodovkami, akrylovými barvami nebo temperami, obvykle zabírá právě jedlá soda. Stačí do práškové sody namočit vlhký hadřík a povrch jím vyčistit. Jestliže vám jde i o dosažení bělícího účinku, tak přidejte ještě několik kapek citronové šťávy nebo kyseliny citronové.

Jak na fixy, tempery nebo inkoust?

Většinou je spolehlivě odstraníte s pomocí roztoku dvou dílů alkoholu a jednoho dílu amoniaku. Postupujte tak, že navlhčíte v tomto roztoku houbičku a opatrně místo potírejte. Můžete použít také líh čistý anebo prostředek, který jej ve větším množství obsahuje. Dejte si ale dobrý pozor na to, že alkohol může některé povrchy poškodit. Nehodí se vůbec například na lakovaný nábytek. Raději jej tedy nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě.

Tahy od pastelek a tužek

Když se jedná jen o pastelky, nejde o žádnou tragédii. Ze stěny je snadno dostanete pryč s pomocí obyčejné gumy. Jestliže ji nenajdete, sáhněte po chlebu. Z měkké střídy vytvořte kuličku, kterou stěnu také snadno vyčistíte. Na gumu ani chleba netlačte, ale spíše po tužce nebo pastelce jemně přejíždějte. Chléb si poradí i se slabší mastnotou, kterou za sebou zanechávají malůvky voskovkami.

Voskovková spoušť

Mastné voskové barvy umí potrápit asi nejvíc. Děti s nimi rády kreslí, ale ze stěn nebo i z jiných povrchů jdou dolů opravdu těžko. Na pevném povrchu si můžete pomoci fénem nebo žehličkou. Stačí malůvku krátce nahřát a papírovým ubrouskem setřít. Na stěně je to větší problém, ale mnoho lidí sází na osvědčenou metodu se žehličkou a pijákem. Na skvrnu přiložte savý papír a přežehlením vosk rozpustíte. Ten se pak snadno vsákne do savého papíru. Bohužel někdy i tak zůstane na stěně nehezká mastná skvrna. Potom je nutné použít radikálnější prostředky, například nano houbičku nebo odstraňovač skvrn na lihové bázi, které si s mastnotou umí poradit.

Skvělý pomocník – nano houbička

Lihové fixy nebo voskovky je opravdu obtížné odstranit z jakéhokoliv povrchu, ale pokud se ještě ke všemu octnou na tapetách, latexových nátěrech, nábytku nebo dveřích, je to skutečná katastrofa. V tom případě se vyplatí použít moderní nano čisticí houbičku. Jedná se o zvláštní pěnový materiál, který umí vyčistit i drobnější struktury (například dřevo). Navíc není nutné použít žádný saponát, stačí povrch houbičky jen mírně navlhčit a krouživými pohyby nečistotu odstranit.

Jak na to jdou profesionálové?

Když domácí prostředky selhávají, je možné poohlédnout se po profesionálních produktech. Mastné skvrny od voskovek zlikviduje například HG Absorbovač oleje a mastných skvrn. Ten dokáže vsáknout zbytky mastných skvrn a skvělé je, že jej můžete využít i na porézní materiály, například kámen, terakotu či cementový nebo betonový povrch.

Může se ale stát, že vše selže – pak už nezbývá než stěnu prostě nově vymalovat. V takovém případě už ale buďte chytřejší a využijte některý z omyvatelných nátěrů, například Ceramic či Primalex. Ty odolají nejenom fixám, ale i kečupu, červenému vínu, oleji či šmouhám od gumových podrážek bot.

ZDROJ: https://www.cleanhom.com/5-quick-ways-remove-childs-scribbles-wall/

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Super tipy. Já mám osobně skvělé zkušenosti právě s těmi zmiňovanými nano houbičkami. Testovala jsem jich víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button