Spolupráce

Odborníci radí, jak obléknout dítě na zimní dovádění ve sněhu

Zima, to je velmi dlouhé období plné mrazivých dní. Děti milují, když napadne sníh, a vydrží v něm řádit celé hodiny. Ale jak je obléknout, aby po odpoledni stráveném venku neležely dalších několik dní s horečkou?

Řádění ve sněhu může skončit nemocí

Aktivit, které mohou děti dělat ve sněhu, je hned několik. Milují zimní koulovačky, stavění sněhuláka, jízdu sešupem z kopce na dětských bobech, lyžování, sáňkování, snowboarding, klu-ski, bruslení na sněhu i na ledu a mnoho dalšího. Během dovádění se dítě velmi snadno zpotí a pak je jen krůček k tomu, aby ho ofoukl studený vítr a večer už leželo v horečkách.

Osvojte si správné vrstvení oblečení

Pediatři mají v oblékání dětí jasno. Miminkům dejte o jednu vrstvu víc než sobě, větší děti oblékněte stejně, jak byste oblékli sebe. V zimě je základem správné vrstvení. Vzduchové kapsy mezi jednotlivými kousky pomáhají zadržovat teplo. Pokud dítěti navrstvíte příliš mnoho svrchního oblečení, ve skutečnosti mu může být chladněji. Přebytečné vrstvy totiž způsobí pocení, oblečení bude mokré, a tím pádem bude dítě pociťovat větší zimu. Jak by tedy mělo vypadat správné vrstvení?

Základní vrstva

Funkce: Je to první vrstva, kterou si dítě obléká přímo na tělo, a její funkcí je odvádění vlhkosti.

Ideální materiál: Upřednostněte oblečení ze syntetických (např. polyesterových) tkanin nebo vlněné.

Střih: Vždy by se mělo jednat o přiléhavé oblečení, které pasuje dítěti na tělo.

Střední vrstva

Funkce: Izoluje.

Ideální materiál: Dobrou službu udělá flís nebo vlna.

Střih: Oblečení by mělo být těsné, ale nemělo by dítě nijak omezovat v pohybu.

Vnější vrstva

Funkce: Chrání dítě před větrem, sněhem nebo deštěm.

Ideální materiál: Voděodolné oblečení například z goretexu.

Střih: Umožňuje snadný pohyb. To znamená, že bunda a kalhoty (ideálně oteplovačky) by měly být poslední svrchní vrstvou, pod kterou se bez potíží obléknou spodní vrstvy.

Na co v zimě při oblékání nezapomenout a čeho se vyvarovat?

V zimě by děti neměly mít jako svrchní vrstvu oblečení z bavlny. Rychle navlhne a v kombinaci s mrazivým vzduchem bude mít za následek jediné – dítě, které onemocní. Rozhodně nezapomínejte dítěti chránit ruce, krk a hlavu. Mělo by mít dutiny v teple. K tomu skvěle poslouží nákrčník. Na hlavě by neměla chybět teplá čepice a na rukou ideálně nepromokavé rukavice. Končetiny rychle prochládají a přes hlavu zase uniká nejvíc tepla. Nebojte se proto dát dítěti do bot opravdu teplé ponožky. Boty by samozřejmě měly být vhodné do sněhu. Jakmile uvidíte, že vaše dítě drkotá zuby, je nejvyšší čas zamířit někam do tepla, aby se dítě trochu prohřálo.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button