Rady a tipyZdraví

Není tolik známá, ale často bývá smrtelná. Rakovina močového měchýře umí tvrdě zaútočit

Tolik se o ní nemluví a bohužel za posledních 30 let ani příliš nepokročily možnosti její léčby. Řeč je o rakovině močového měchýře. Zatímco u jiných typů rakoviny se podařilo vypátrat a vyzkoušet alternativní metody léčby, které jsou často pro pacienta příznivější a tolik nezatěžují jeho zdraví, u karcinomu močového měchýře je stále jedinou nadějí chemoterapie.

Pokud tento stav srovnáme například s melanomem, kde byl v posledních letech zaznamenán výrazný pokrok v léčbě, je jasné, že je potřeba nutně zapracovat na nových metodách, které by pacientům dávaly lepší vyhlídky. Základem je jako u většiny dalších typů rakovin včasná diagnóza, proto je důležité, aby u sebe lidé dokázali rozpoznat příznaky rakoviny močového měchýře a mohli tak zavčas vyhledat lékařskou péči.

Jaké příznaky jsou nejčastější?

Asi tím nejpatrnějším příznakem, které si skutečně může všimnout každý, je změna barvy moči. Pokud je vaše moč zbarvená do růžova nebo dokonce do červena, může být na vině konzumace některých typů potravin (červená řepa, ostružiny), ale stejně tak se může jednat o přítomnost krve v moči. Ta je pak nejen příznakem infekce močového měchýře, ale může právě upozorňovat také na závažnější onemocnění, jako je například rakovina močového měchýře.

Mezi další běžné příznaky patří:

  • Bolesti břicha – V močovém měchýři se mohou hromadit krevní sraženiny, které brání přirozenému odtoku moči. To může vést k akutní bolesti v podbřišku.
  • Bolesti v oblasti bederní páteře – Jen občas si pacienti stěžují také na bolesti v bedrech. Ty jsou způsobeny hromaděním moči ve vývodném systému nad močovým měchýřem.
  • Potíže s močením spojené s drážděním močového měchýře – Bolestivé močení nebo časté nutkání na toaletu vás může tak může upozornit, že váš měchýře není zrovna v dobré kondici. A na vině může být i rakovina.

Pokud máte více těchto příznaků, je určitě na místě kontaktovat vašeho lékaře a případně jej požádat o odborné vyšetření. Může se sice zdát, že jde o poněkud intimní potíže, o kterých se nemluví zrovna lehce, ale včasná diagnóza vám skutečně může zachránit život.

Léčba

Jak již bylo řečeno, běžně se dnes využívá jen chemoterapie. Jednou z možností je chemoterapie založená na cisplatině, která se využívá u mnoha typů rakoviny. Jenže tato metoda s sebou nese také velmi nepříjemné negativní následky, a proto je u řady pacientů nepoužitelná a musí se nasadit jiná léčba. Jednou z dalších možností je chemoterapie na bázi karboplatiny nebo chemoterapie bez platiny či monoterapie. Jenže až 50 % všech pacientů už není schopno přijímat žádný typ chemoterapie s ohledem na jejich věk nebo špatný zdravotní stav.

Právě kvůli omezeným možnostem léčby je míra přežití bohužel stále dost nízká. Chybí nové možnosti léčby, které by daly naději i starším nebo jinak chronicky nemocným pacientům. Prognóza vývoje onemocnění u žen je horší než u mužů a pouze 20 % pacientů přežije po 5 letech od stanovení diagnózy. Jeden z deseti pacientů bývá navíc diagnostikován tak pozdě, že metastázy rakoviny se již rozšířily do dalších orgánů.

Patříte do rizikové skupiny?

Stanovit rizikové skupiny není snadné, byť určitá pravidla se dají vysledovat. I když u většiny jiných nádorových onemocnění platí, že genetika hraje největší roli, u rakoviny močového měchýře toto neplatí.

Další rizikové faktory jsou spojovány s vlivem životního prostředí. Proto lze mezi rizikové skupiny zařadit určitá povolání, kde dochází ke kontaktu s rozpouštědly nebo výfukovými plyny. Mezi ně se může řadit například automechanik, řidič z povolání, instalatér, zubař, lékař, malíř, natěrač, lakýrník nebo holič a kadeřnice.

Je patrná silná spojitost mezi kouřením a rakovinou močového měchýře. Riziko rozvoje onemocnění u kuřáků je až 6× vyšší než u nekuřáků. Kdysi se vědci domnívali, že vyšší riziko mají i konzumenti kávy, ale to není prokázané. Daleko horší je obecně špatný životní styl a také nevhodný nebo nedostatečný pitný režim.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button