Spolupráce

Nástrahy dovolené all inclusive a jak přes léto nepřibrat

Léto se blíží čím dál víc, ani se nenadějeme a nastane čas dovolených. Konečně se zdá, že budeme moci bez obav vycestovat za hranice a užít si zaslouženou dovolenou u moře s all inclusive, abychom se o nic nemuseli starat a opravdu si tu dovču vychutnali se vším všudy.

Dovolená = odpočinek a spousta jídla

Dovolená je o odpočinku, polehávání u vody, vystavování těla slunečním paprskům, poznávání nové kultury a ochutnávání místních specialit. I ten, kdo drží dietu si říká, že na dovolené si přece může dovolit i něco víc než doma, po návratu ale často přijde kruté vystřízlivění.

Kila, která jste před dovolenou pracně shazovali jsou zpět a vy můžete začít nanovo. Stačilo pár dnů, kdy jste tolik nehlídali svůj denní režim a zajetý jídelníček, a můžete začít zase od začátku. Že jste to taky zažili a letos byste se tomu rádi vyhnuli? Máme pro vás pár tipů, jak na to! Poradíme vám i s tím, co si sbalit na dovolenou.

Chraňte se před sluníčkem

První velkou nástrahou dovolené u moře je sluníčko. Neodmyslitelně k sobě patří a my si ho chceme užít naplno. Naše pleť ale dostane pořádně zabrat, často se i spálíme. Sluníčko u moře je přece jenom trochu jiné než to doma. Jak pečovat o pokožku u moře?

Vsaďte na kvalitní krém na opalování

Sluníčko na nás má pozitivní účinky, zlepšuje naši náladu, je pro nás zdrojem vitamínu D. Obsahuje ale i škodlivé UV záření, proti kterému se musíme chránit. UV záření se dělí na UV-A a UV-B, jejich poměr se během dne mění. UV-B záření stojí za spálením pokožky, UV-A zase za její předčasné stárnutí.

Jedinou ochranou je nošení vzdušného oblečení, pokrývka hlavy a používání opalovacích přípravků s vhodným ochranným faktorem (SPF), který se odvíjí od fototypu vaší pokožky.

 • Fototyp 1 znamená citlivou pokožku, která často zrudne, ale nehnědne. Pleť lidí s fototypem 1 je světlá, nejvhodnější jsou opalovací krémy s SPF 50.
 • Fototyp 2 se vyznačuje citlivou a světlou pletí, která ale po opálení zhnědne. Vhodný ochranný faktor pro jedince s tímto fototypem je ten s SPF 30.
 • Fototyp 3 je u nás nejvíc zastoupený. Osoby s fototypem 3 mají světle hnědou pleť, vlasy i oči, potřebují opalovací přípravek s SPF 20.
 • Osobám s fototypem 4, hnědou pletí, tmavými oči a hnědými vlasy stačí SPF 15.

Nezapomínejte na péči po slunění

Součástí cestovní lékárničky by měly být nejen léky, které užíváte, léky na bolest hlavy, zažívací obtíže, bolest žaludku, bolesti břicha, kapky do očí a něco na křeče v břichu, ale i opalovací krém na tvář, balzám na rty s ochranným faktorem a přípravky na pleť po slunění.

Naše pokožka je totiž po opalování vysušená, podrážděná a napnutá, je třeba ji hydratovat, zklidnit a dodat potřebnou výživu.

Víte, že na trhu je široká nabídka přípravků na opalování i po opalování? Mezi nejoblíbenější patří ty od značek Bioderma, La Roche-Posay, Vichy a Eucerin.

Hlídejte si pitný režim

Pitný režim je důležitý po celý rok, v léto platí dvojnásob. Když budete dlouho na přímém sluníčku, dojde k přehřátí našeho organismu a dehydrataci, dojít může i na úžeh. Aby se totiž hlava mohla potem ochlazovat, potřebuje dostatek tekutin. Když je nemá, nemůže se ochlazovat a na problém je zaděláno.

Víte, že ideální je popíjet čistou vodu, která je fajn i pro vaši postavu?

Co jíst na dovolené?

Dalším problémem dovolené je stravování. Doma jsme si nastavili nějaký režim, během dovolené se ale dodržuje jen obtížně. Naše stravovací návyky vezmou za své, s nimi i vyrýsovaná postava. Ptáte se, jak ji neztratit, jak nepřibrat a co při dovolené jíst? Tady je pár tipů.

 • Švédské stoly jsou bohaté, najde se na nich spousta dobrot. Dejte přednost zdravějším a nízkotučným potravinám.
 • Popřemýšlejte, z čeho se přibírá na dovolené a vyhněte se tomu. Většinou jde o různé mini zákusky, slazené limonády, tučná jídla a to, že si na talíř naložíte všechno naráz a přejíte se, protože je vám líto odnést napůl plný talíř.
 • Dávejte si menší porce jídla, ale častěji.
 • Před jídlem se napijte. Voda vás zasytí a vy toho méně sníte.
 • Každé sousto si vychutnejte.
 • Přílohy nahraďte zeleninovým salátem.
 • Snažte se řídit zásadami keto diety, která je založená na principu sníženého příjmu sacharidů a jejich nahrazením kvalitními proteiny a zdravými tuky.
 • Máte chuť na zmrzlinu? Dopřejte si jí. Sáhněte spíš po těch vodových, ovocných nebo tvarohových.
 • Tvrdému alkoholu se vyhněte, a to i v míchaných nápojích. Když na alkohol máte chuť, dejte si raději vinný střik nebo sklenici piva.

Ani na dovolené se nezříkejte pohybu

Dovolená sice je o lenošení, to ale neznamená, že ji celou proležíte u moře nebo bazénu. Aktivní odpočinek je důležitý, navíc k němu máte jedinečnou příležitost. Kdy jindy si budete moci zaběhat po pobřeží, zaplavat v moři nebo se kolem pobřeží projet na kole? Další možností je posilovna v hotelu, kterou většina resortů nabízí svým hostům k dispozici.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button