Dům a zahradaRady a tipy

Kompost v bytě? S pomocí vermikompostéru a kalifornských žížal si můžete vytvořit hnojivo i zeminu

Trendem posledních měsíců se stává domácí kompostování. Je to totiž velmi jednoduchý způsob, jak využít domácí bioodpad a zároveň dělat něco dobrého pro přírodu. Zní vám to možná trochu nechutně a nedovedete si představit, jak může kompostování v bytě probíhat? To vám dnes ukážeme a možná po přečtení článku sami zatoužíte pořídit si svůj vlastní kompostér.

Máte-li zahradu, pak vám kompostování jistě není cizí. Do zpracování odpadu se však mohou zapojit i lidé, kteří bydlí v bytech. Je neuvěřitelné, že bioodpad tvoří až 40 % odpadu, který vyprodukujeme. Bohužel za normálních okolností skončí v běžném komunálním odpadu a putuje do spalovny. Dobrou zprávou ale je, že s pomocí tzv. vermikompostérů se dá i v bytě proměnit na něco velmi užitečného. Nejdůležitější součástí takového kompostéru jsou kalifornské žížaly. A ještě než začnete vykřikovat, že žížaly tedy mít doma rozhodně nebudete, zkuste si o tom přečíst něco víc.

Co je vermikompostér?

Jedná se o nádobu určenou ke kompostování kuchyňského bioodpadu právě pomocí kalifornských žížal. Ty totiž dokáží odpad proměnit ve vysoce kvalitní přírodní substrát a hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny. Vermikompostér můžete umístit prakticky kamkoliv – třeba do kuchyně, předsíně nebo i do lodžie. Většina lidí se obává zápachu, ale dobrou zprávou je, že pokud kompostujete správně, žádný zápach není cítit.

Jak to funguje?

Asi všichni dobře víme, že žížaly jsou ve zpracování přírodního odpadu naprosté jedničky. Žížaly dokáží dobře zpracovat například rostlinné zbytky z kuchyně i zahrady. Výsledný koncentrát se nazývá také žížalí čaj a hromadí se ve spodní nádobě vermikompostéru. Je plný minerálů a cenných živin a funguje jako naprosto dokonalé hnojivo.

Doposud jsme hovořili zvláště o tzv. kalifornských žížalách. Proč zvolit právě ty a proč nestačí obyčejné české žížaly? Žížala kalifornská je na rozdíl od naší žížaly hnojní mnohem výkonnější a pobyt v bytových kompostérech snáší daleko lépe. Je totiž pravdou, že pobyt ve vermikompostéru se samozřejmě dost liší od života v půdě. Pokud tedy chcete mít skutečně dobré výsledky, je nezbytné zvolit tyto žížaly. Pět set dospělých jedinců žížal kalifornských dokáže za den zpracovat neuvěřitelných dvě stě padesát gramů organických zbytků. Žížaly se také velmi rychle samy množí, takže jich nemusíte kupovat hned stovky, ale i menší počet zajistí velmi rychle početnou kolonii.

Kde žížaly sehnat?

Dnes už se dají tito malí tvorečkové sehnat v řadě obchodů. Za jednu násadu zaplatíte obvykle mezi třemi až čtyřmi stovkami, ale je to investice, která se vám rychle vrátí. Jakmile je máte doma, je dobré vědět, jak o ně pečovat, aby vám nezahynuly. Kalifornské žížaly nejsou náročné a snadno přežijí v teplotách mezi 0 až 30 stupni Celsia a vlhkostí mezi 55–80 procenty. Nejlépe se jim však daří v teplotě okolo 20 stupňů, a právě proto jsou naprosto ideální do bytových prostorů. Podstatný je pro žížaly také přísun vzduchu. Kupované vermikompostéry jsou velmi dobře odvětrávané, pozor ale dejte u těch podomácku vyrobených – může se stát, že žížaly nebudou mít dost vzduchu a velmi rychle uhynou. Pokud jste tedy v kompostování začátečníci, raději si první vermikompostér pořiďte a s kutilskými inovacemi začněte, až nasbíráte potřebné zkušenosti.

Údržba a péče

Při koupi vermikompostéru obdržíte také všechny potřebné informace ohledně správného užívání a údržby kompostu. Zjistíte, co všechno dovnitř může přijít a co nikoliv. Zjistíte třeba také to, že zbytky je dobré žížalám pokrájet na menší kousky, aby se jim lépe zpracovávaly. Dozvíte se také, jak zabránit úhynu žížal a co dělat, pokud nechtějí jíst.

Dejte tedy domácímu kompostování šanci, uvidíte, že je to užitečné a fascinující zároveň.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button