Dům a zahradaKrása a móda

Domácí drogerie prospěje vaší kráse i přírodě. Výroba není těžká, základem jsou kvalitní suroviny

Drogistické produtky jsou dnes snadno a běžně dostupné. Přesto se najdou lidé, kteří dávají přednost tomu, aby si tyto přípravky vyrobili sami. Co je k tomi vede? Jedním z důvodů je to, že vyrábění domácí kosmetiky může být velmi příjemným koníčkem, u kterého můžete rozvíjet své schopnosti a kreativitu. Druhým důvodem je však i to, že některé produkty jsou zbytečně drahé a plné chemikálií, které škodí vám i přírodě.

Chcete se také pyšnit domácím pleťovým krémem nebo čisticím prostředkem? Tak s chutí do toho, není to nic těžkého!

Návodů na výrobu kosmetiky najdete na internetu mnoho. Spousta z nich vyžaduje možná až zbytečně složitou přípravu. My vám poradíme, jak si vyrobit domácí kosmetiku snadno a rychle pouhým smícháním patřičných ingrediencí – bez vaření a složitého odměřování.

Co budete potřebovat? Dobrým startem je začít pracovat s bambuckým máslem a také s různými dalšími rostlinnými oleji a esenciálními olejíčky. Hodit se vám bude i líh, destilovaná voda, jedlá soda, ocet nebo třeba citróny. Rozhodně budete potřebovat i menší umělohmotné nádobky, plastová či dřevěná míchátka, lahvičky a kelímky na krémy a také rozprašovače. Není nutné vše hned kupovat, jistě doma najdete nějaké staré vypotřebované produkty, které jen pečlivě vymyjte.

Domácí kosmetika by měla být rovněž určena k rychlé spotřebě. Jelikož do ní nepřidáváme žádné konzervanty, podléhá relativně rychlé zkáze. Životnost prodloužíte tak, že budete produkty skladovat v lednici, ale nelze předpokládat, že vám tam vydrží rok. Ale pár týdnů jistě přežijí v pohodě.

Pečující krém z bambuckého másla

Připravte si čisté 100% bambucké máslo a přírodní rostlinný olej. Obojí koupíte ve specilaizovaných obchodech nebo na internetu. Můžete zvolit například mandlový olej, meruňkový olej, olej z hroznových jader či jiný dle potřeb vaší pleti a dle vašich preferencí. Tyto oleje mají skvělé zvláčňující a vyživující účinky a můžete s nimi libovolně experimentovat. Postup nemůže být snazší – stáčí smíchat bambucké máslo s příslušným olejem dle vaší volby tak, aby vznikla pěkná krémovitá konzistence produktu. Na závěr můžete přidat i pár kapek kvalitního 100% esenciálního oleje. Pamatujte, že esenciální olej má krému také dodat příjemné aroma, takže volte takový, který vám sedí.

Univerzální čisticí pasta

Krém už máme, nyní se zaměřme na údržbu domácnosti. Alfou a omegou ekologického čištění jsou vždy citrón, jedlá soda a ocet. Pro přípravu univerzálního čisticího prostředku stačí jednoduše sodu smíchat s vodou a vytvořit si konzistenci husté pasty. Do ní pak přidejte citrónovou šťávu pro vůni a lepší účinky. Na zažranou špínu pomůže ocet, který ke směsi lze také vmíchat. Tuto trojitou sílu pak můžete libovolně použít k jakémukoliv domácímu čištění.

Relaxační tělový olej

Jednou ze skvělých možností, jak si užít masáž nebo jak podpořit dobrý spánek, je výroba tělového olejíčku s příjemnou relaxační vůní. Opět můžete použít váš oblíbený rostlinný olej, který lze nanášet na pleť. Skvělá volba je olej mandlový, sezamový olej, olej z hroznových jader, pupalkový olej, arganový olej, olej z malinových semínek, šípkový olej nebo i olivový olej. Vždy před použitím jej otestujte na malém kousku kůže, zda vám vyhovuje a nezpůsobuje alergickou reakci. Můžete si také tyto rostlinné oleje namíchat v libovolném poměru. K tomuto oleji následně přidejte několik kapek 100% esenciálního olejíčku, anebo lze také esence namíchat podle toho, k jakému účelu bude váš olej sloužit.

Ke zklidnění a podpoření dobrého spánku se nejlépe hodí levandule či damašská růže. K tradičním masážím se pak používají takové oleje, které dokáží prokrvit pokožku, jsou to například eukalyptus, mentol, kafr nebo skořice. Nezapomínejte, že esenciálního olejíčku přidáváme pouze velmi malé množství, abychom si nepodráždili pokožku. Volíme pouze dobře známé značky olejů, se kterými máme dobré předchozí zkušenosti. Takové olejíčky jsou drahé, ale vyplatí se do nich investovat.

Parfém

Z esenciálních olejů lze vyrobit i velice příjemné přírodní parfémy. Oleje můžete míchat dle svého vlastního uvážení a vytvářet kreativní vůně dle vaší fantazie a nálady. K vytvoření parfému však potřebujete i vhodný základ. Ten lze získat například smícháním esenciálního oleje s lihem. Je dobré nechat olej v lihu několik dní stát a protřepávat jej, aby se obě substance dobře prolnuly a spojily. Dále budete potřebovat vonný líh, tedy koncentrovanou vůni, naředit destilovanou vodou a nalít ji do rozprašovače. Takto vznikne parfém, který můžeet aplikovat na tělo a užívat si jeho opojnou vůni.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button