Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Ingredience k výrobě levných domácích čisticích prostředků. Uklízejte chytře a ekologicky

Naše moderní doba je přesycena chemikáliemi všeho druhu. Složení čisticích prostředků se podobá složitým chemickým příkladům a my sami vůbec netušíme, co se pod takovými názvy vlastně skrývá. Kdo nám může zaručit, že jsou takové prostředky bezpečné, že nejsou toxické a pomalu, ale jistě nám neotravují náš domov. Vědci již identifikovaly řadu látek, které způsobují rakovinu a jiné závažné choroby, a jsou právě často součástí běžných čisticích prostředků, s nimiž přicházíme dennodenně do kontaktu. Jedinou možností jak se působení těchto nepříznivých vlivů vyhnout je nakupovat ekologické prostředky anebo si vyrobit prostředky vlastní.

Bohužel, ekologické produkty jsou pro řadu lidí nedostupné kvůli vysoké ceně. Za kvalitu a použití přírodních látek si koneckonců musíte připlatit. Ale ne každý může vyhazovat desítky či stovky korun za obyčejný prostředek na čištění koupelny. Jediným řešením je tedy být kreativní a vyrobit si vlastní přípravek. Můžeme vám slíbit, že to zvládnete i vy a ingredience seženete dnes již snadno a rychle.

Co si pořídit

Většinu potřebných ingrediencí pořídíte v běžném obchodě nebo je už dokonce máte doma. Připravte si:

  • ocet
  • jedlou sodu
  • pomerančový, citronový, eukalyptový a mátový esenciální olej
  • sodu na praní
  • sůl
  • peroxid vodíku
  • kokosový olej
  • rozprašovač

Výčet samozřejmě není konečný. Ten který produkt vyžaduje určité ingredience navíc, které zvýší jeho účinnosti, ale toto je základní seznam, který se vám bude hodit mít doma.

Ocet

Je to vůbec ten nejlepší a nejoblíbenější čisticí prostředek vůbec. Funguje opravdu skvěle a nezadá si ani s těmi nejdražšími produkty z drogerie. Nemusíte se bát ani nepříjemného zápachu. Místo normálního octa kupte bílý vinný ocet a zápachu se bát nemusíte. Skvěle neutralizuje pachy a hodí se tedy na důkladné čištění záchoda, koupelny i kuchyňské linky nebo lednice. Možností je bezpočet.

Jedlá soda

Jedlá soda není skvělým pomocníkem jen při pečení. Dobrou práci s ní odvedete i při úklidu. Hodí se zejména jako náhrada k tekutému písku. Její hrubá struktura pomůže odstranit zašlou špínu a usazeniny. Na připálené hrnce nebo vodní kámen už nebudete chtít použít nic jiného.

Esenciální oleje

Esenciální oleje nejen vaše přípravky provoní, ale mají i řadu nenahraditelných čisticích vlastností. Citrusové esenciální oleje například skvěle bojují s mastnotou a bez potíží s nimi odstraníte etikety a nálepky. Mátový olej zase působí jako dezinfekční přípravek a odpuzuje také hmyz.

Soda na praní

Prací sodu můžete (jak už název napovídá) použít ke praní. Je to velmi ekologické, účinné a levné. Kromě toho vám pomůže zatočit s vodním kamenem a velmi zašlými vodními usazeninami, na které obyčejné produkty nestačí. Navíc je šetrný i k vašim rukám. Nemusíte se bát, že byste při úklidu vystavovali vaši pokožku působení agresivních chemikálií.

Citron

Citron má přirozené bělící schopnosti. Hodí se tedy na čištění umyvadel, záchodů, sporáků a dalších ploch, které chtějí trochu osvěžit. Výborně také dezinfikuje a v neposlední řadě příjemní a svěže voní.

Peroxid vodíku

Opět podobně jako citron skvěle bělí. Hodí se i k odstraňování skvrn z prádla nebo z kuchyňské desky apod. Neohrožuje stálost barev a je šetrný i životnímu prostředí.

Kokosový olej

Kokosový olej je zcela univerzálním produktem, který nyní zažívá obrovský boom. Používá se v kosmetickém i drogistickém průmyslu, hodí se i na vaření a na úklid. Použijte jej k čištění kůže nebo dřevěného nábytku. Dodá jim zpět ztracený lesk bez změny barvy a poškození materiálu. Je nesmírně šetrný a hodí se opravdu na vše. Proto byste doma měli mít připravenou dostatečnou zásobu.

S těmito základními ingrediencemi tedy můžete začít s výrobou vlastních čisticích produktů. Jistě sami brzy zjistíte, jak je to jednoduché a kolik ušetříte. A to ani nemluvíme o dobré službě, kterou uděláte svému zdraví i přírodě. Pustě se do výroby ještě dnes.

 

 

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button