Krása a módaRady a tipy

Křečové žíly, strašák většiny populace. Jaká je prevence a možnosti léčby

Ale nejste v tom ani zdaleka sami. Křečovými žílami trpí až každá třetí žena a ani mužům se tento problém nevyhýbá. Bohužel na vině je jak náš životní styl, tak i genetika. Pokud vaši rodiče křečovými žilami trpí, pak vás to asi dříve nebo později čeká také.

Existuje nějaká šance, jak se tomu vyhnout? A pokud už je máte, lze je nějak léčit? Na tyto otázky se dozvíte odpověď dále.

Prevence

Zabránit vzniku křečových žil jde obtížně, zvlášť pokud jsou u vás genetickou záležitostí. Přesto se dá ale jejich výskyt eliminovat a také zmírnit nepříjemné projevy, které křečové žíly doprovází.

Stahovací punčochy

Hodně mohou pomoci speciální stahovací punčochy. Ty tlačí krev zpět směrem k srdci a zabraňují tomu, aby se v žilách hromadila a roztahovala je. Zvlášť pokud máte zaměstnání, kde musíte dlouhé nohy stát, pak je to pro vás doslova nutnost.

Sbohem podpatkům

Vyhněte se nošení bot na podpatku. Ideální jsou pro vás spíše ploché boty, které umožňují svalům v lýtkách relaxovat a podporují přirozený krevní oběh. Pokud si vezmete podpatky čas od času do divadla, nic se samozřejmě nestane, ale dennodenně je nenoste.

Cvičte

Pohyb je pro eliminaci křečových žil klíčový. Skvělá je chůze, jízda na kole nebo plavání. Dejte si naopak pozor na běh, který žíly až příliš zatěžuje. Dobré je také dopřát si lekce jógy nebo pilates, kdy máte nohy často nad úrovní srdce a umožňuje to uvolnit tlak v žilách.

Strava

Potíže s křečovými žilami se zvyšují, pokud roste vaše hmotnost. Víte-li, že vám pár kilo přebývá, pokuste se zaměřit na správnou stravu a pár kilo shodit. Pomůže také omezit příjem soli, která zadržuje vodu v těle.

Léčba

Léčba je náročná a velmi záleží na rozsahu poškození, na druhu křečových žil, na vašem věku a podobně.

Reflexologie

Jedná se o terapii, která s zaměřuje na práci s body na chodidlech. Díky tomu se uvolňuje tlak v končetinách a mizí otoky a bolesti. Po této terapii žíly nezmizí, ale mohou se zmenšit vaše subjektivní potíže jako bolest nebo křeče.

Jírovec maďal

Extrakt z této rostliny se široce využívá v alternativní medicíně k léčbě křečových žil. Obsahuje aktivní enzym, který pomáhá podporovat krevní oběh a snižuje napětí v žilním systému. Můžete si pořídit krém, který budete na nohy pravidelně aplikovat.

Operace

Pokud má dojít k odstranění křečových žil, pak je většinou nutná operace. Nemusí jít nutně o velký chirurgický zákrok, někdy stačí i ošetření laserem. Vždy je ale nutné nechat se komplexně vyšetřit u specialisty, který vám doporučí konkrétní léčbu a pomůže vám celým procesem projít. Jisté je, že po operaci budete muset nosit stahovací punčochy a šetřit se. Někdy je nutné operaci i několikrát opakovat.

Na klinikách plastické chirurgie nabízí řadu procedur, které mohou žíly eliminovat nebo napomoci tomu, aby byly méně viditelné. Pro řadu žen je toto nejlepší řešení, ačkoliv takové ošetření většinou není levné.

Pamatujte ale hlavně na to, že křečové žíly nejsou ani zdaleka pouze estetickým problémem, ale jedná se o vážné onemocnění žilního systému.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button