Rady a tipyZdraví

Celoroční rýma: Co ji může způsobit a jak ji řešit?

Rýma obvykle přichází a odchází. Zotavíte se z nachlazení nebo si vezmete lék na alergii a nos je zase čistý. Ale co s rýmou, která se táhne stále dál a dál? Bohužel jsou na světě spousty lidí, které rýma trápí v podstatě celoročně. Co s tím? Chronická nebo dlouhodobá rýma může mít mnoho možných viníků.

Rýma vs. ucpaný nos

Rýma a ucpaný nos nejsou totéž, i když je snadné tyto dva pojmy zaměnit. Zde se dozvíte, v čem se liší:

  • Rýma: Jde o vytékání čirého nebo barevného hlenu (tekutiny) z nosu. Při rýmě pravděpodobně saháte po kapesnících, ale obvykle můžete nosem bez potíží dýchat. Trápí vás spíše vodnatý výtok z nosu.
  • Ucpaný nos nebo nosní obstrukce: Pokud máte ucpaný nos, hůře se vám dýchá z jedné nebo obou stran nosu. V noci můžete chrápat nebo mít pocit, že máte „ucpaný“ nos. Ucpaný nos může, ale nemusí být spojen s rýmou.

Mezi běžné příčiny ucpání nosu bez hlenu patří např:

  • Vybočená nosní přepážka: Při vybočené nosní přepážce jsou chrupavka a kost uvnitř nosu posunuty mimo střed. Přepážka může částečně blokovat proudění vzduchu v nose.
  • Zvětšené nebo oteklé nosní mandle: Jsou to tenké kostěné struktury uvnitř nosu. V některých případech ale mohou bránit dýchání nosem, pokud se zvětší po silném nachlazení, infekci dutin nebo alergii.

Nejčastější příčina neustálé rýmy

Alergie je autoimunitní onemocnění, kdy váš imunitní systém napadá neškodné látky, jako je pyl nebo prach. Alergie jsou nejčastější příčinou nepřetržitě tekoucího nosu. Lidé s alergií mají často i další příznaky, jako je kýchání, chronický kašel a svědění očí nebo krku. Nové alergie se mohou objevit v každém věku. „Mnoho lidí je překvapeno, když zjistí, že mají alergie v dospělosti, ale je to poměrně běžné.

Neobvyklé příčiny chronické rýmy: Alergie nejsou jedinou příčinou rýmy a kapání z nosu, které ne a ne ustat. Přetrvávající rýmu může způsobovat několik zdravotních potíží – některé méně závažné a některé závažné:

1. Chronický zánět vedlejších nosních dutin

Zánět vedlejších nosních dutin je infekce vedlejších nosních dutin, prostor v hlavě, které jsou spojeny s nosem. Akutní sinusitidu můžete dostat po virové infekci nebo po těžké alergii. Tato krátkodobá infekce dutin může způsobovat bolest a ucpání dutin, ale často sama odezní. Chronická sinusitida je naopak dlouhodobá infekce vedlejších nosních dutin.  Tento zánět může způsobit neustálou rýmu, která trvá měsíce nebo dokonce roky.

2. Nealergická rýma

Nealergická rýma znamená, že sliznice nosu je zanícená nebo podrážděná, ale ne kvůli alergii. Nealergická rýma se podobá alergii, protože vám z nosu vytéká čirá tekutina, ale vaše tělo nemá alergickou reakci. Místo toho něco dráždí vaše nosní dírky, což vede k vytékání a kapání.

Tento stav obvykle není vážný, ale může být docela obtěžující. Mezi příčiny nealergické rýmy patří:

  • Hormonální změny: Mnoho lidí si všimne rýmy nebo ucpaného nosu během těhotenství, protože se mění hormony. Menstruační cykly nebo menopauza mohou také vyvolat kapání z nosu.
  • Léky: Pokud pravidelně užíváte nějaké léky a máte chronickou rýmu, zeptejte se svého lékaře, zda příčinou nemohou být vaše léky. Nepoužívejte nosní dekongestivní spreje déle než tři až pět dní. Pokud je budete používat déle, můžete se na nich stát závislými. Pak dochází k opětovnému otoku nosu a vaše ucpání nosu a rýma se zhoršují.
  • Silné pachy nebo vůně: Někteří lidé mají čich, který dráždí silné vůně a věci ve vzduchu.
  • Stres: Pokud máte stresující den (nebo týden), může vám také téct z nosu. Stres je méně známým spouštěčem nealergické rýmy.
  • Změny počasí: Počasí může u některých lidí vyvolat nealergickou rýmu, a to i u těch, kteří alergií netrpí.

3. Nosní polypy

Nosní polypy jsou nezhoubné (nenádorové) výrůstky ve sliznici nosu nebo nosních dutin. Nosní polypy mohou způsobovat zvýšenou produkci hlenu v nose. Lidé s nosními polypy mohou mít neustálou rýmu, ucpaný nos a ztrátu čichu.

4. Únik mozkomíšního moku

Mozkomíšní mok je vodnatá tekutina, která obklopuje mozek a míchu. Vrstva tkáně udržuje tekutinu uvnitř hlavy. Po úrazu hlavy nebo operaci dutin se však tato vrstva tkáně může poškodit a tekutina může unikat ven. Tento únik se nazývá únik mozkomíšního moku a vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc, protože může vést k meningitidě, infekci mozku a míchy. Mozkomíšní mok má slanou nebo kovovou chuť a obvykle odkapává pouze z jedné strany nosu. Pokud si podobného projevu všimnete po úraze, je lepší kontaktovat lékaře.

Jak je vidět, rýma nebo otok nosu může mít tedy skutečně celou řadu příčin. V každém případě platí, že není radno ji podceňovat a v případě pochybností je vždy lepší se poradit s lékařem. I když je pravděpodobnost vážných komplikací velmi malá, neriskujte zbytečně.

ZDROJ: https://health.clevelandclinic.org/chronic-rhinorrhea-surprising-causes-constant-runny-nose
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: cottonbro studio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-zena-apartman-mistnost-6865169/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button