Rady a tipyZdraví

Jaro se blíží. Buďte připraveni poprat se s alergiemi

Jaro je krásným obdobím, kdy všechno kvete, znovu se probouzí k životu a všechny starosti se rázem zdají menší a nepodstatné. Jenže, ne pro každého jsou rozkvétající rostliny tou nejlepší zprávou. Mnoho z nás trpí alergiemi na pyl, kterého je v jarním čerstvém vzduchu opravdu požehnaně. A tak namísto romantických vycházek v přírodě utíkáte z kanceláře rovnou domů, zabedníte okna a doufáte, že se vám nespustí nezastavitelná rýma.

Naštěstí existují způsoby, jak s alergií bojovat přírodně a zbavit se nepříjemných projevů, které vám brání v normálním životě. Rýma, slzící oči a kýchání jsou řešitelné. Zjistěte, co můžete udělat, abyste toto jaro byly na atak pylů skutečně dobře připravení.

Nosní sprej bez chemie

V lékárně koupíte spoustu produktů, které vám s ucpaným nosem pomohu. Jenže ty většinou obsahují poměrně agresivní látky a chemikálie, které mohou zvlášť při dlouhodobém používání poškodit vaši nosní sliznici. Chcete-li tedy přes den normálně dýchat a zároveň nechcete riskovat podráždění nebo poškození sliznice, volte přípravky na přírodní bázi. Nejoblíbenější jsou ty s obsahem mořské vody nebo esenciálních látek.Vyhnete se také pocitu suchého nosu a nepříjemnému svědění či pálení.

Esenciální olej

Trpíte-li alergiemi a ještě nemáte doma difuzér, měli byste si ho ještě dnes pořídit. Je to skvělý způsob jak si pročistit přírodní cestou dýchací cesty. Proti ucpanému nosu se nejlépe hodí do difuzéru použít esenciální olej z máty nebo eukalyptu, ale sami nejlépe poznáte, co vám vyhovuje. Navíc příjemně rozvoní celý váš byt, a tak se u vás i každá návštěva bude cítit nesmírně komfortně.

Sledujte pylové zpravodajství

Míra pylového znečištění není pořád konstantní. Mění se podle počasí, síly větru a dalších faktor. Sledujte tedy pylové zpravodajství, abyste měli přehled, kdy musíte být na pozoru a kdy naopak není nutné bát se vycházky do přírody. V dnešní době již existují i skvělé aplikace, které budou vývoj pylové situace sledovat za vás a pomohou vám ji správně vyhodnotit.

Zavřete okna

Větrání se sice obecně doporučuje, ale pokud trpíte alergiemi, je lepší ho alespoň na pár týdnů omezit. Větrejte ideálně po dešti, kdy pyl není rozptýlený, a v žádném případě ne tehdy, pokud zrovna fouká.

Kupte si čističku vzduchu

Jedná se o poměrně moderní vynález, který ještě řada lidí vůbec nezná. Funguje tak, že filtruje vzduch, který máte doma, čistí ho a informuje vás o tom, jakou má kvalitu. Některé přístroje mají filtry, které výborně zachytávají prach i pyl a chrání vás před jejich nepříznivými účinky. Pokud jsou vaše alergie silné, vyplatí se do tohoto přístroje investovat. Alespoň doma tak budete moci dýchat bez obav a v klidu.

Noste sluneční brýle

Říkáte si, jak souvisí sluneční brýle s alergií? Poměrně hodně! Pyl do vašeho organismu totiž ani zdaleka neproniká pouze prostřednictvím dýchacích cest. Často se nám dostává do očí, kde dráždí a způsobuje slzení a začervenání. Sluneční brýle dokáží vytvořit alespoň nějakou bariéru, aby se nápor pylu zmenšil. Uvidíte, že rozhodně poznáte rozdíl.

Cvičte doma

Byla by škoda vykašlat se na pravidelné cvičení je kvůli tomu, že je venku pyl. Alespoň na nějakou domu se zaměřte na cvičení doma. Dejte si týden nebo dva intenzivního posilování podle aplikace nebo videí na internetu. Prospěje to vašemu zdraví i celkové kondici a nebudete riskovat, že se z běhu vrátíte opuchlí a s plným nosem.

Často perte

Své oblečení perte častěji než obvykle. Právě na oblečení se zachytí spousta pylu, který si donesete domů. Proto raději perte každý den a ihned po příchodu domů se převlečte do čistého oblečení.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button