Dům a zahradaRady a tipy

Trocha jedlé sody – co to udělá s vaší matrací?

Na trhu dnes najdete spoustu čisticích prostředků, které více či méně pomáhají čistit váš domov a vaše okolí. Je to jednoduché, vy si pořídíte ten správný čisticí prostředek, aplikujete jej přesně podle návodu a pak už to bude jen zářit čistotou. Takový je názor, přeci reklamy ukazují na něco podobného. Ne vždycky však přípravky fungují tak, jak by měly.

Čistíš, čistím, čistíme

V mnoha ohledech jsou čisticí prostředky napěchovány chemií a látkami, které se mohou uvolňovat do ovzduší a tím pádem negativně působit. Pokud ani vy nejste úplně fanoušci chemie a dalších takových látek, pak si můžete připravit účinný prostředek na čištění sami doma. Jde o ekologického pomocníka, který je ideální pro čištění čalouněného nábytku, koberců nebo právě pro matrace.

Předražené a mnohdy ne tolik funkční komerční prostředky jsou dávno minulostí. Vyrazte do boje s domácími přípravky, které se vyrobíte jednoduše doma. Osvědčené babské recepty, které používaly už naše babičky, jsou zkrátka k nezaplacení. Poradí si s prachem, zápachem, skvrnami na čalouněném nábytku, kobercích nebo právě matracích. A hlavní přísadou? Jedlá soda! Kde všude jí můžete využívat?

Koberce a nábytek

Jedlá soda je ideálním pomocníkem pro čištění koberců a textilního čalounění. Připravte si misku a rozprašovač. Smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody s jednou lžící jakéhokoliv pracího prášku. Následně do směsi přidejte šálek převařené vody a vše pořádně promíchejte. Na samotný závěr přidejte čtyři až pět polévkových lžic octa a vše přelijte do rozprašovače. Pozor, směs může začít pěnit.

Po důkladném promíchání můžete směs aplikovat na čalouněný nábytek nebo na koberec. Ještě před použitím je nutno daný nábytek nebo koberec pečlivě vysát. Nastříkejte po celém koberci či nábytku a nechejte působit pět až deset sekund. Následně vyčistěte s pomocí mokré houbičky. Je-li znečištění velmi silné, pak postup opakujte vícekrát.

Čištění matrace

V posteli spíme, je to pro mnohé místo odpočinku. Po celém dlouhém a náročném dni se tak hodí natáhnout se a pořádně si odpočinout. Je tedy jasné, že v matraci se mohou objevovat částečky odumřelé kůže, pot, různé tělesné pachy, prach a podobně. Je nutno jí čas od času pořádně pročistit. A skvělým pomocníkem je třeba jedlá soda.

Ze všeho nejdřív celou matraci pořádně vyluxujte. Zbavíte jí tak většího množství nečistot. Poté vezměte jedlou sodu a síto. Nasypte do něj jedlou sodu a tu následně rozprašte v tenké vrstvě po celé matraci. Můžete přidat deset až patnáct kapek silice. Matraci takto nechejte pracovat několik hodin, ideálně klidně celý den. Následně vezměte vysavač a vysajte pořádně celou jedlou sodu.

Proč používat jedlou sodu?

  • Ničí mikroorganismy
  • Velmi nízká cena
  • Pomáhá pohlcovat vlhkost
  • Není toxická a neškodí v ovzduší
  • Odstraňuje účinně špínu a případné fleky
  • Minimalizuje nepříjemné zápachy
  • Umí nahradit spoustu komerčních čističů

Vyzkoušejte sílu a multifunkčnost jedlé sody. Stačí jí aplikovat na matraci a uvidíte, jak skvělé výsledky to bude mít!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button