Dům a zahradaRady a tipy

Jak využít staré polštáře? Do popelnice ještě nemusí

1.Na hadříky

Pokud už opravdu polštář nevypadá dobře, je načase trochu ho zrecyklovat. A jak jinak než na hadříky, těch není nikdy dost. Náplň z polštáře vyndejte a povlak rozstříhejte na čtverce dle velikosti, kterou preferujete. Hadříky se vám budou hodit při úklidu, malování nebo třeba rekonstrukci.

2. Vycpěte jiný polštář

Máte-li dva polštáře, které už ztratily nadýchanost výplně, ale nechcete je vyhazovat, pak existuje jednoduché řešení. Jeden polštář obětujte, vyndejte z něj náplň a tu vložte do druhého polštáře. Ten bude zase jako nový a vy jste zachránili alespoň jeden z nich a prodloužili mu život o další roky.

3. Dva v jednom

Pokud jsou vaše polštáře už slehlé a příliš nízké, dejte je do povlečení rovnou dva. Společně vytvoří ideální oporu a vy si ušetříte spoustu peněz za nákup nových polštářů.

4. Peří patří na kompost

Pokud máte péřové polštáře, v žádném případě náplň nevyhazujte do normální popelnice! Peří je vlastně živočišný produkt, který se výborně rozkládá na kompostu. Pokud tedy máte vlastní zahrádku, můžete kompost pak využít ke hnojení. A nebo peří podarujte známému či rodině.

5. Darujte je

To, že vašim potřebám polštář už nevyhovuje neznamená, že je nutně špatný. Mnoho jiných lidí by ho určitě ocenilo. Dejte si tedy práci a zaneste polštář do místní charity nebo jej darujte do kontejneru na sběr zboží. Vás pár minut času nezabije a někomu může velmi pomoci.

6. Zabraňte průvanu

Uniká vám teplo pod dveřmi nebo mezírkami kolem oken. Využijte starý polštář jako skvělou výplň. Zabrání úniku tepla a také vnikání studeného vzduchu dovnitř.

7. Výplň do balíku

Potřebujete uložit drahé skleničky do sklepa nebo snad poslat křehký balíček? Nemusíte kupovat molitanové výplně. Pomůže vám starý polštář. Dle velikost balíku můžete použít polštář vcelku nebo vyndat náplň a využít ji tak, jak potřebujete.

8. Podložka na zahradničení

Máte-li zahrádku, určitě víte, kolikrát musíte u záhonků klečet, a jak tím potom vaše klouby trpí. Příště už použijte starý polštář a udělejte si klečení pěkně měkké. Vaše klouby se vám odvděčí a vy určitě vydržíte u plení déle než dřív.

9. Rozmazlujte své mazlíčky

Drobní domácí mazlíčky jako jsou křečci, morčata nebo králíci budou výplň polštáře naprosto zbožňovat. Bude jim připomínat jemné chloupky jejich maminky nebo sourozenců a budou se v ní cítit velice příjemně. Využijte starý polštář k tomu, abyste jim jejich pelíšek zase trošku zpříjemnili. Jakmile bude náplň znečištěná, vyměňte ji za novou. Jeden polštář vám určitě vystačí na několik týdnů.

10. Polštář na cesty

I když už na něm pravidelně spát nechcete, stále se může hodit jako společník na cesty. Alespoň se nemusíte strachovat, že jej někde zapomenete nebi ušpiníte. Svoje už si odžil, tak se na závěr své kariéry alespoň podívá na výlet.

Jak vidíte, staré polštáře ještě nutně nemusí skončit v koši a dají se využít různými způsoby. A to jsme zmínili pouze takové, které zvládnete prakticky bez přípravy. Internet se přitom hemží spoustou návodů, nápadů a tipů na to, jak staré věci přetvořit v nové, naučit se u toho něco nového a ještě se chovat ekologicky a v souladu s přírodou. Protože recyklace není jen o tom, že my sami ušetříme, chráníme tak i naši zemi. A to nejen pro nás, ale zvláště pro budoucí generace.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Dobrý den,co se týká starých polštářů,tak byste měli doplnit,že před dalším použitím je třeba je vyprat,jsou plné bakterií,starého potu apod. Mám na mysli polštáře plněné umělým vláknem. Staré peří taky není nic hygienického,ale do kompostu to jistě nevadí.
    Peří se dá čistit parou(zničí bakterie),nebo vzduchem,což je z hygienického hlediska k ničemu. Taky vyprat se dá,pak navlhá a už to není ono a práce je to stejně pro vraha,vím o čem mluvím.Zdravím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button