Spolupráce

Jak vytvořit okrasnou zahradu

Rozhodli jste se, že chcete svůj pozemek obohatit okrasnou zahradou, ale nevíte, jak na to? Připravili jsme si pro vás několik tipů, co dělat a čeho se raději vyvarovat.Kopírovat HTML Kopírovat text

Bez plánu to nepůjde

Nabíhat hned do obchodu a koupit vše, co vám přijde pod ruku a jen trochu se vám líbí? Tento způsob se může rychle prodražit, a navíc nahromadí spoustu nepotřebných květin a jiných ozdob. Proto je prvním krokem k úspěchu vše dobře promyslet. Udělejte si představu, v jakém stylu má zahrada být. S jezírkem plným ryb a pítkem pro ptáky v japonském stylu? Luční biotop či skalka?

Pro milovníky ovoce se nabízí varianta s keříky brusnice borůvky, maliníky nebo jahodníky.

Zahradu si můžete rozkreslit ručně, v některém z online plánovačů nebo můžete využít služeb zahradního architekta. Vznikne návrh podle vašich představ. Zároveň zjistíte, co do své zahrádky snů potřebujete.

Vyberte vhodné rostliny

Výběr rostlin bude záležet nejen na vašem vkusu a na jejich velikosti, ale také na oblasti, ve které zahradu budujete. Na chalupě v horách bývá jinak vybavené bydlení než v moderní vile v luxusní čtvrti. Nezapomeňte si rozmyslet, zda chcete každý rok záhon předělávat. Pokud ano, zvolte nákup jednoletých nebo dvouletých květin. V případě, že nechcete, vybírejte ze širokého sortimentu trvalek a skalniček. V každém případě se můžete držet pár jednoduchých pravidel.

Menší květiny patří k okraji – dávejte je z náhledové strany, aby nebyly zastíněny vyššími rostlinami. Naopak do pozadí můžete nasadit větší jehličnaté stromy či ji jiné větší dřeviny. Takto bude vše vidět a nebudou vznikat zbytečné překryvy. Aby vynikl každý prvek, je lepší se vyvarovat překombinování. Nízké květiny působí velmi pěkně ve skupinách, zatímco jako jednotlivé zanikají.

Dále je vhodné kombinovat květiny, které mají různé období kvetení (nebo jsou stále kvetoucí). Tím bude zahrada celoročně pestrá. Pro celkový dojem je také důležité, zda budou ostrůvky s okrasnými rostlinami zakryty mulčovací kůrou či kameny. Vhodná barevná kombinace umocní celkový dojem.

Krása vyžaduje vstupní náklady

Plánování okrasné zahrady samozřejmě ovlivňují náklady a dostupné finance. Z dlouhodobého hlediska se jistě vyplatí dopřát si kvalitní rostliny a okrasné prvky. Vytváříte si místo, kde budete spokojeni. Má být vaší oázou klidu, místem pro relaxaci a odpočinek. Proto je dobré rovnou investovat do takových dekorací, kterých nebudete litovat. Pokud nevíte, kde sehnat prostředky, může vám pomoct například půjčka bez registru.

Doufáme, že vám naše rady pomohou při tvorbě okrasné zahrady a přejeme hodně štěstí při realizaci vašich snů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button