Spolupráce

Jak vypadá dnes dítě ze světoznámého snímku „Ruka naděje“?

U Samuela Armase byla diagnóza rozštěpu páteře stanovena dlouho před jeho narozením. Čím dříve je při tomto defektu provedena operace, tím je více šancí na záchranu a normální život. Samuel operaci podstoupil ještě v matčině děloze, když mu bylo jedenadvacet týdnů.

Doktor Joseph Bruner vyjmul dělohu císařským řezem a nařízl ji, aby mohl provést operaci plodu. Během operace dítě vysunulo průřezem droboučkou, ale dokonale vyvinutou ručičku a stisklo chirurgův prst.

Fotograf Michael Clancy pořizující fotodokumentaci operace tento podivuhodný okamžik zachytil. Vydavatelé pak dali snímku název „Ruka naděje“. Text pod fotografií zněl: „Droboučká ruka jedenadvacetitýdenního plodu Samuela Alexandra Armase se vynořila z útrob matky a uchopila za prst doktora Josepha Brunera, aby mu poděkovala za dar života.“ Doktor Bruner vyprávěl, že to byl nejsilnější okamžik jeho života, byl naprosto ohromen a nedokázal se v tu chvíli vůbec pohnout.

Dnes je Samuelovi 16 let, díky operaci je zdráv a nemá téměř žádná omezení. Nemůže se sice věnovat extrémním sportům, ale může se účastnit tělocviku ve škole a dokonce se účasní i zápasů.

handofhope02

handofhope01

handofhope05

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button