Spolupráce

Vyzkoušejte tyto 3 tipy, jak vytvořit designový interiér

Vytvořit inspirativní interiér, který je moderní, nadčasový a odráží váš vkus i styl je těžké. Určitě byste rádi slyšeli pochvaly od vašich hostů, kteří budou obdivovat citlivé zařízení bytu, které ale nepůsobí nudně, ani okoukaně. Získat skutečně designový interiér není snadné, ale pokud se budete držet několika základních rad, jistě se vám to podaří. Na co je vhodné si dávat pozor?

Najděte svůj styl

Než se pustíte do předělávání interiéru, bude vhodné ujasnit si, co je vlastně váš styl, jak vypadá a co by měl bezpodmínečně zahrnovat. Pokud si nevíte rady, může napovědět i pohled do vašeho šatníku. Možná zjistíte, že tíhnete k určitým barvám, nebo naopak milujete výrazné vzory a doplňky, které na sebe strhávají pozornost. To by mohlo hodně napovědět ohledně toho, zda bude váš interiér spíše minimalistický nebo hodně rozevlátý a divoký. Sepište si na papír klíčová slova, která popisují to, jak se chcete v interiéru cítit. Tato hesla vám potom mohou pomoci při výběru nábytku nebo doplňků. Odborníci budou hned vědět, co si představit pod pojmy „elegantní“ či „formální“, ale stejně tak vám pomohou, pokud budete hledat něco spíše hravého nebo neotřelého.

Zejména u osvětlení interiéru se dá pohrát s různými tóny a styly. Luxusní designové osvětlení dokáže interiér skutečně proměnit k nepoznání a dodat mu netušené možnosti. Je však vhodné osvětlení ladit v celkovém konceptu domácnosti i s ohledem na praktičnost využití.

Vyplňte citlivě prostor

Prostorové plánování je klíčové při vybavování celého interiéru. Někdy lidé dělají hloupé chyby v tom, že používají příliš velký nebo příliš malý nábytek pro daný prostor. Jednoduše se jim nějaký kus líbí, ale již se nezamyslí, zda se bude velikostně hodit do místnosti, kam jej chtějí umístit. Velká skříň pak dokáže doslova spolknout a pohltit celý prostor a vy se budete v takové místnosti cítit naprosto stísněně.

Důležité je myslet i na rovnováhu prostoru. U větších místností je dobré rovnou plánovat vytvoření zón pro různé aktivity: posezení, oblast sledování televize, pracovní prostor, hrací koutek apod. Přemýšlejte také proporčně, aby byl prostor vyvážený a nepůsobil na jedné straně příliš robustně a na druhé prázdně. V tomto ohledu je obzvlášť potřeba být obezřetní ve volbě barev stěn nebo dekorací na stěny. Je sice moderní vymalovat barevně třeba jen jednu stěnu nebo obložit pouze stěnu za krbem a zbytek nechat volný, ale je nutné takový výrazný dekorační prvek vyvážit něčím i na druhé straně. Pokud tedy například na jednu stranu volíte lícové zdivo, které je samo o sobě velmi robustní, měl by na druhé straně být aspoň větší fotoobraz nebo jiný výrazný dekorační prvek.

Barva dělá zásadní rozdíl

Výběr barvy je snad vůbec nejdůležitějším rozhodnutím, které při vytváření designu děláte. Vhodná volba barev dokáže harmonicky propojit prostory. Uvažujte nad tím, jak některé barvy ovlivňují vaši náladu. Bílá je oblíbenou klasikou, která nemusí být rozhodně špatnou volbou, ale zkuste ji nakombinovat například s různými odstíny růžové, modré nebo žluté.

Praktické a přesto designové

Při plánování interiéru jistě narazíte na to, že některé věci v domácnosti potřebujete, ale sehnat je v nějaké designové variantě nehrozí. Typickým příkladem jsou chytré kamery a zabezpečení, které je důležitou součástí bydlení, ale vždy bude prostor vizuálně narušovat. V takovém případě volte alespoň co nejméně nápadná místa a také malé velikosti zařízení, které snadno splynou. Můžete se také snažit výrazným doplňkem v okolí odlákat pozornost. Interiér navíc nemusí být dokonalý, klíčové je, aby byl pohodlný, funkční a prostě váš a podle vašich představ.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button