Spolupráce

Tiskové podklady – jak na ně?

Hledáte návod, jak na dokonalé a reprezentativní plakáty pro vaši akci, letáky nebo propagační materiály? Skvělého výsledku dosáhnete, když vytvoříte kvalitní tiskové podklady v potřebném rozlišení. Kromě tiskových podkladů se neobejdete bez tiskárny a papírů v různých formátech. Specialistka z TisknuLevne.cz Michaela Šebková v článku odhalí, jak na tiskové podklady a jak vytvořit vlastní plakát k tisku.

Vložte do plakátu fotografie v maximálním rozlišení

Oznamte rodinným příslušníkům, zákazníkům nebo lidem ve svém okolí plánovanou akci. V tomto případě vám pomohou propagační materiály – rozměrný plakát, který zaujme na první pohled. Zaměřte se na rozlišení vkládaných obrázků. Vkládejte fotografie v nejvyšším rozlišení, minimálně však v rozlišení 300 DPI. Docílíte toho, že obrázky nebudou rozmazané a nečitelné. Nikdy neroztahujte obrázky a ponechte je v nezměněném stavu.

Upoutejte plakátem pozornost cílové skupiny

Základem je přitáhnout pozornost kolemjdoucích a upoutat je jedním nosným prvkem: nadpisem, fotografií, sloganem, konkrétním produktem nebo logem. Logo umístěte nejlépe do levého horního rohu, kde ho hledá většina lidí. Někteří zvýrazňují pozadí kreativními motivy, jiní dávají přednost bílému pozadí. V současné době firmy přistupují k plakátům, které postupně odhalují cíl sdělení a vyvolávají v lidech otázky. Důležité je však zvýraznit podstatné informace a podle citu přidat vodítka k dalším informacím, například podsvícení nebo šipky. Pamatujte na to, že méně textu je někdy více.

Pohrajte si s grafickým zpracováním plakátu

Zvolte písmo, které je lidem známo z internetu nebo knih. Písmo musí být čitelné a v dostatečné velikosti. Výběr barev na plakátu neponechávejte náhodě a dbejte na to, aby vytvářely harmonický celek. Inspirujte se v grafických programech příbuznými paletami barev. Plakát by měl působit po grafické stránce vyváženě. Proveďte si malou kontrolu: rozdělte plakát na dvě poloviny (vertikálně i horizontálně) a zjistěte, kolik prvků je v každé části. Počet by měl být přibližně stejný. Na internetu si můžete zdarma stáhnout jednoduché grafické programy pro vytvoření kvalitního designu rozměrného plakátu.

Vytiskněte rozměrný plakát svépomocí

Rozměrný plakát zvládnete vytisknout sami na velkoformátové či klasické tiskárně. K tomu ale potřebujete papíry v požadované velikosti. Nabídka kancelářských papírů je široká a zohlednit byste měli gramáž papíru a typ vaší tiskárny. Nejkvalitnější papíry pro tisk plakátů nesou označení písmenem A. Barva se na nich nerozpíjí a bezproblémově procházejí tiskárnami. V e-shopech seženete formáty papíru až do velikosti A0, ale pro tisk plakátů se nejčastěji používají formáty A2 a A3 s gramáží 150 nebo 170 g / m2. Povrchovou úpravu papíru zvolte lesklou, matnou, barevnou nebo svítivou.

Tvorbu rozměrnějších plakátů zvládnete hravě na inkoustové tiskárně či laserové barevné tiskárně. Investujte do tiskárny, která umí vytisknout i větší formáty plakátů. Upřednostněte papíry s doporučenou gramáží a kvalitou. Jen tak budete s výsledkem spokojeni a oslovíte plakátem co nejvíce lidí.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button