Spolupráce

Při plánování interiéru rodinného domu nezapomeňte na tyto zdánlivé drobnosti

Řada lidí plánuje interiér do detailu až po samotné stavbě rodinného domu. Důležité je ale mít o interiéru podrobnější představu už při výběru projektu rodinného domu.

V případě originálního projektu od architekta bude jednodušší zakomponovat do něj různé vychytávky, ale při výběru hotového projektu si budete muset dát velký pozor, zda je vše tak, jak má být, aby se vám v domě dobře bydlelo. Katalog rodinných domů si proto pečlivě prohlédněte a vybraný projekt klidně zkonzultujte s projektanty, případně si do něj nechce zakreslit změny podle vašich požadavků. Tato služba je sice zpoplatněná, ale alespoň pak nebudete smutní, že něco není tak, jak jste chtěli.

Elektrických zásuvek není nikdy dost

Za posledních deset let se doba nesmírně posunula a s tím se změnily také potřeby obyvatel domu. Nezapomeňte proto na dostatečný počet elektrických zásuvek, pokud nechcete mít všude po obýváku a v pokojích prodlužovačky.

Při plánování domu se proto v projektu zaměřte na kontrolu elektrických rozvodů. Projektanti často navrhnou zásuvek méně, než je potřeba, neznají vaší denní rutinu. Zaměřte se na počet zásuvek v kuchyni, v obýváku a na jejich umístění například do stěn, kde budou vestavěné skříně. Nezapomeňte ani na umístění do podlahy, pokud plánujete sedačku s elektrickými sedáky. Skvělým pomocníkem je také zásuvka zabudovaná přímo do kuchyňské linky. Toto řešení se hodí především na moderních kuchyňských ostrůvcích.

Také na terase budete potřebovat elektřinu

Nechte si také připravit zdroj elektřiny na venkovní osvětlení. Kromě toho i v exteriéru se vám bude hodit nejedna elektrická zásuvka, ať už na světlo nebo na gril, odpuzovače hmyzu, teplomety atd.

Přívod vody k americké lednici

Při tvorbě projektu si dobře rozmyslete vzhled koupelen. Nezapomeňte ani na to, kde bude pračka. Důležitou drobností ale je přívod vody v kuchyni, a to do americké lednice. Pokud plánujete takovýto typ elektrospotřebiče, nezapomeňte naplánovat přívod vody k němu. Bohužel, na tuto drobnost často zapomínají i samotní architekti, kteří si nejsou vědomi toho, že americká chladnička vodu potřebuje. Stejně tak si prověřte vývody vody v kuchyni k myčce atd.

Voda v exteriéru

Nezapomeňte také na vývod vody na zahradě na hadice, solární sprchu a podobně. Pokud máte větší zahradu, možná se vám bude hodit i více vývodů. Jeden přímo na domě, jeden někde v zahradě.

Správné osvětlení

Jeden lustr uprostřed místnosti už je dávno pasé. Moderní multifunkční propojené prostory si vyžadují rozprostřené zdroje světla po celé místnosti. Pokud zrovna nechcete velké stojací lampy, určitě myslete na nějaké intimní osvětlení, osvětlení vestavěného nábytku a podobně.

Úložné prostory odbřemení prostor od věcí

Problémem řady interiérů bývá absence větších úložných prostorů. Lidé se snaží ušetřit na projektu a na stavbě tím, že si kupují co nejmenší projekty rodinných domů. Dokud ale nemají například děti, nedokážou si představit, co všechno se jim v domě postupně nahromadí.

Proto na úložné prostory myslete už při tvorbě či výběru projektu. Zkuste na ně využít slepé místo pod schody, do dlouhé chodby postavte nenápadnou vestavěnou skříň, nezapomeňte na větší komoru na kola, kočárky, lyže a podobně. Ty mohou být umístěné také v garáži, ale řada lidí si ji ani k domu, opět kvůli financím, nepostaví a rozměrné věci nemají pak kam dát.

Plánování interiéru, případně i exteriéru nenechte na poslední chvíli, a pokud je to v rámci vašich časových možností, udělejte si seznam toho, co doma a na zahradě chcete, přemýšlejte, jak budete dům využívat, co by vám mohlo chybět. Případné chyby a nedostatky vás pak v budoucnosti budou stát čas i peníze.

Zdroj obrázku: Artazum / Shutterstock.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button