Spolupráce

Jak vybrat ideální pergolu na zahradu nebo terasu?

Pergola je snem snad každého, kdo má zahradu nebo velkou terasu. Jenže jak takovou pergolu vybrat, aby se vám v jejím stínu příjemně odpočívalo několik sezón?   

Při výběru pergoly se neorientujte jen podle ceny. Přece jen to není sezónní záležitost a jedná se v podstatě o další obytnou část vašeho domu. Skvěle propojí interiér se zahradou, zvětší váš obývací pokoj a poskytne prostor pro příjemné posezení s přáteli, které vám nepřekazí ani letní přeháňky.

Dřevěná versus hliníková pergola

Odolnost, moderní design, dlouhá životnost a takřka žádná údržba. To jsou největší výhody hliníkových pergol, jejichž obliba v posledních letech strmě roste. Je však nutné brát v úvahu také lokalitu, ve které žijete. Zatímco moderním zástavbám sluší nadčasové hliníkové pergoly, v chatové oblasti by mohly působit jako rušivý prvek. A pokud dáváte přednost přírodním materiálům, dřevěné zastínění je pro vás sázkou na jistotu. Navíc s pravidelnou údržbou vám bude dřevěná pergola dělat radost celá léta a dokonale splyne s okolní přírodou.

Tip: Oproti dřevu má hliník jednu nespornou výhodu, je odolný vůči větru, dešti i slunečnímu záření.

V každém případě je důležité velikost pergoly přizpůsobit počtu lidí a rozloze místa, které chcete zastínit. U plochy větší než 25 m2 počítejte s tím, že si budete muset obstarat stavební povolení.

Posviťte si na letní večery

Ať máte pergolu přímo u domu, na terase nebo na zahradě, osvětlení je základ. Navodí tu správnou atmosféru a můžete zde vysedávat dlouho do noci. Máte-li pergolu na slunném místě, klidně sáhněte po solárním osvětlení, které se hravě přes den nabije, a vám odpadne starost s přívodem elektřiny. Romantické a v populárním hygge stylu je závěsné osvětlení v podobě lucerniček, které poskytne rovnoměrné osvětlení na celou plochu.

Tipy, jak místo pod pergolou zútulnit

K pergole neodmyslitelně patří popínavé rostliny. Jsou krásné na pohled a zpříjemní vám lenošení v jejím stínu. Nemusíte být přitom žádný velký pěstitel, aby se vám po pergole plazil hustý porost plný květů. Při výběru květin záleží hlavně na umístění pergoly. Osvědčenou a nenáročnou klasikou jsou plamének, vistárie, zimolez, popínavé růže nebo hortenzie.  A čím více slunce na ně bude svítit, tím více květů budou rostliny mít. Že nejste romanticky ladění na sezení pod kvetoucím porostem? Pak sáhněte po stálezeleném břečťanu.

Montáž pergoly někdo zvládne svépomocí, pokud však nejste kutilský typ, přizvěte si na pomoc odborníky. Byla by škoda mít venkovní posezení nedomyšlené anebo se špatným výběrem stínící techniky.

Zdroj náhledového obrázku: guttashop.cz

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button