Spolupráce

Chcete šít a vyšívat? Poradíme, jaký stroj vám poslouží nejlépe

Láká vás svět špulek, nití, jehel, látek a krásných kousků? V dnešní době jistě není problém sehnat něco na sebe – právě naopak. Ale móda je konzumní, neoriginální a velmi omezená, co se týče možností vybrat si něco, co bude dokonale charakterizovat vaši osobnost. Právě proto se stále více lidí uchyluje k možností vlastního šití. Neznamená to, že si budete šít všechno, ale je fajn mít možnost vytvořit si ryze originální kousek, který nikdo jiný mít nebude. Nebo si třeba ušít jednoduché věci pro děti, které budou skutečně kvalitní a nerozpadnou se po první návštěvě pískoviště.

Jak vybrat šicí stroj?

To je samozřejmě těžká otázka. Na trhu totiž najdete skutečně nepřeberné množství různých druhů a variant, které nabízí široké množství funkcí, v nichž není vůbec snadné se zorientovat. Jaké programy by neměly vašemu novému stroji chybět? Zkusíme vám poradit a představit základní možnosti.

Klasické šicí stroje

Začínáte se šitím, chystáte se používat běžné materiály a chcete spíše jednodušší ovládání a snadnou údržbu? Vyberte si jeden ze základních šicích strojů s klasickou výbavou programů a funkcí. Ideální volbou jsou šicí stroje Brother, které budou vyhovovat drtivé většině začínajících švadlenek.  V nabídce jsou manuální šicí stroje, ale i elektronické, které umí overlockový steh i další funkce. Jedinou nevýhodou snad je, že se úplně nehodí na pružné materiály.

Overlocky

Pokud to se šitím myslíte vážně, máte již nějaké zkušenosti a chcete se stále zdokonalovat, může být ideální volbou právě overlock. Nejčastěji jde o 4nitný a 2jehlý speciální šicí stroj, který si švadlenky obvykle pořídí hned poté, co se pořádně naučily pracovat na běžném šicím stroji.

Overlocky dovedou skvěle sešívat, ořezávat a začišťovat švy, a zejména pro pružné látky a úplety jsou opravdu nenahraditelné. Jejich pořizovací cena se ale už šplhá do desítek tisíc a je třeba si uvědomit, že nedovedou šít rovně, takže klasický stroj stejně nenahradí.

Možná jste také slyšeli název coverlock. Jde skutečně o něco trochu jiného než výše popsaný overlock a dá se pořídit samostatně nebo v rámci overlocku. Jako jediný dovede zvládnout tzv. prádlový steh neboli spodem krycí steh, který je ideální pro dokonalé začištění okraje oděvů nebo pro precizní šití pletenin. Tento stroj má velmi úzké a specifické využití, takže je rozhodně na místě s jeho pořízením počkat.

Vyšívací stroje

Chcete být skutečně mistrem řemesla a netvořit jen holé kousky, ale ozvláštnit je jedinečnou výšivkou? K tomu vám pomůže vyšívací stroj. Výšivka má samozřejmě zcela jinou estetickou hodnotu než obyčejný nažehlovací potisk a nabízí nepřeberné množství zdobení. Vyšívací stroje vám v tomto směru práci značně usnadní. Navíc si můžete oblíbené vzory uložit do paměti a používat je snadno opakovaně. Jelikož jde opět o vyšší investici, vyplatí se zvážit, zda je skutečně využijete.

Zásadní parametry

Na co tedy pamatovat, pokud si chcete stroj pořídit? Pokud se šitím teprve začínáte a neplánujete šít denně, vyberte si co možná nejvíce univerzální šicí stroj, který umí šít tenké, elastické materiály, ale i džínovinu. Klíčové pro vás bude, aby se snadno obsluhoval, udržoval a byl uživatelsky i cenově příznivý. Výhodou je také pevná kovová konstrukce a co možná nejnižší váha, aby se vám se strojem snadno manipulovalo.

Pro pokročilejší šití je pak potřeba zaměřit se na specifické funkce, jako je například knoflíková dírka, automatický navlékač nití, široký výběr typů stehů apod. Výhodou může být i větší pracovní plocha nebo volné rameno pro šití návleků a nohavic.

Široký výběr těch nejlepších strojů pro každou pokročilost najdete u výrobce strojů Brother.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button