Spolupráce

Spotřeba vířivky aneb kolik mě to bude stát?

Rozhodli jste se pořídit vířivou vanu, našetřili jste si patřičný obnos peněz a již máte také vybraný konkrétní typ. Jenže teď vás ještě napadá, kolik vás vlastně bude stát její následný provoz. Přece jen elektřina není zadarmo, na kolik vás tedy vyjde roční provoz vířivé vany?

Ve většině českých zdrojů, které na internetu najdete, se můžete dočíst, že se toto číslo nedá přesně určit. Souhlasíme sice, že záleží na spoustě vnějších vlivů, které nejdou jednoznačně dopředu stanovit, ale přece jen si můžeme alespoň přibližně toto číslo spočítat. A to učiníme právě v tomto článku. V jakém prostředí je vířivka umístěna, na jakou teplotu se voda vyhřívá atd. Nepřímo úměrná je také velikost a objem vířivky, ale pokud se jedná o dobře izolovaný stroj, nemá objem vody zásadní význam.

Nenechme se příliš ovlivnit mýtem, že čím větší objem vody vířivá vana má, tím vyšší bude cena za její provoz. Náklady navýšené o větší objem vody jsou nepoměrné.

Cena elektrické energie

Otázku nákladu za objem vody máme automaticky započítán v provozním měsíčním nákladu u konkrétního modelu a máme uvedený měsíční náklad. Můžeme přejít ke složitějšímu parametru, kterým je elektrická energie. Je totiž velmi složité jednoznačně stanovit, kolik energie vaše vířivá vana spotřebuje za jedno použití. Ale statistické tabulky a průměry jsou vždy na každý model k dispozici.

Elektrická energie je spotřebována nejvíce při tepelných ztrátách na ohřev, nebo příhřev vody. Tato veličina se dá zásadně ovlivnit prve tepelnou izolaci. Všechny venkovní realizace mají vždy zvýšený nárok na spotřebu. Zcela bez zvýšených nároku na el. energii jsou pak varianty vnitřní, kdy je vířivka vlastně temperována domem.

Spotřeba topení

A začneme topením. U klasických vířivých van je topení tou největší energetickou položkou. Čím více vodu ohříváte, tím je logicky spotřeba energie vyšší. Nejvíce proto stojí venkovní provoz vířivé vany v zimních měsících bez kvalitních tepelných izolací..

Cirkulační čerpadlo

Další významnou položkou, která stojí za zmínku, je cirkulační čerpadlo. To používá stejné množství energie jako lampička o výkonu 50W – 370W. Cirkulační čerpadlo nám tedy svým způsobem zasahuje více či méně do nákladové spotřeby energií. Kolik vás tedy bude stát provoz vířivé vany?

Sečteno, podtrženo

Pokud však nepoužíváte vířivku tak často, jedná se o zanedbatelné částky. Při častějším použití se už ovšem vyplatí vybírat vířivku nejen podle funkcí, ale také podle její velikosti, objemu a výkonu a izolací. Veškeré informace by měli být dostupné u svého prodejce.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button