Dům a zahradaRady a tipy

Jak správně houbařit? Nedělejte zbytečné chyby a úlovek máte zaručený

Není pochyb o tom, že Češi houbaření milují a každonočně se jich tisíce vydávají do lesů hledat ty nejlepší úlovky. Mnozí z nich si bedlivě střeží své rajony, jsou ochotni vstávat i velmi brzy ráno, aby byli na místě jako první, prodírají se houštím a tráví v lese celé víkendy. Přitom stát se úspěšným lovcem hub nemusí být vůbec složité, stačí jen znát pár základních triků a bedlivě je dodržovat.

Do lesa, když je pořádné vlhko

Houby nerostou jen tak – k tomu, aby se jejich velké klobouky dostaly nad zem potřebují optimální podmínky. Jaké to ale jsou a kdy se můžete vydat do lesa s vidinou zaručeného úspěchu? Klíčové je, aby bylo relativně vlhko, houbám nejvíce svědčí mírné deště, kdy se voda stihne vsáknout do půdy. Pokud je tedy zrovna období sucha, raději si na víkend naplánujte jiný program – houby skutečně moc neporostou.

Naopak, pokud se do lesa vydáte po delších pravidelných deštích, je téměř jisté, že s prázdnou neodejdete. Neuspěchejte to ale příliš, houby se zpravidla objevují v časovém rozmezí 8 až 12 dnů po dešti.

Do jakého lesa zajít?

Mnoho houbařů se pře o to, zda jsou vhodnějším stanovištěm pro sběr hub listnaté nebo jehličnaté lesy. Většina mykologů se nicméně shoduje na tom, že přes léto bude větší nadílka spíše v listnatých a smíšených lesích, s příchodem podzimu je pak lepší zamířit do lesů jehličnatých.

Jak správně sbírat?

Množství houbařů sbírá houby nesprávně a nechtěně tak zamezují dalšímu růstu hub. Platí totiž, že vlákna hub jsou zcela nezbytná ke správné funkci lesního ekosystému. Houby by se ze země neměly vytrhávat ani vyřezávat. Správný postup je takový, že se houba ze země opatrně vytáhne krouživým pohybem a prázdné místo se následně přikryje, aby nevyschlo. Pokud totiž houbu vyřízneme a zanecháme v zemi její část, ta pak začne jen hnít a žádné další houby na daném místě už nevyrostou.

Nezbytná výbava každého houbaře

Základem je kvalitní obuv a pořádné oblečení, ve kterém vám bude příjemně i ve vlhkém nebo tmavém lese. Určitě si proto nezapomeňte vzít také nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Myslete i na repelent, stále hrozí vysoké riziko klíšťat, které by vám sbírání mohlo značně znepříjemnit. Vyplatí se pořídit si proutěný košík. Určitě houby nesbírejte do igelitky, kde by se mohly snadno zapařit. Přibalte si malý nožík na čištění a samozřejmě nezapomeňte i na malé občerstvení a vodu pro sebe a své kolegy.

Kam s houbami?

Pokud jste byli úspěšní a podařilo se vám najít dostatek jedlých hub, jistě si kladete otázku, jak je zpracovat. Receptů najdete mnoho. Někdo je preferuje čerstvé, pak je možné z nich připravit třeba houbového kubu, smaženici, omáčku nebo řízky. Je-li ale hub více, než dokážete zaráz sníst, pak si je zkuste třeba naložit. Výborné bývají houby ve sladkokyselém nálevu, v soli nebo tuku.

Další možností je také oblíbené sušení. Přesto si na správný postup dejte pozor, není to tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jestliže totiž nedojde ke skutečně důkladnému vysušení hub, hrozí riziko vzniku plísní. Správně a řádně vysušené houby se lámou mezi prsty. Výhodou je, pokud můžete využít služeb domácí sušičky. Je dobré vybírat ty s velkou kapacitou, ideální je třeba patrová konstrukce, která vám ani nezabere tolik prostoru v kuchyni. S výběrem si klidně nechte poradit od zkušenějšího člověka, který již zná výhody a nevýhody jednotlivých zařízení.

ZDROJ: https://www.myko.cz/ a https://www.wikipedia.org/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gen Quiambao : https://www.pexels.com/cs-cz/foto/trava-houby-vertikalni-zaber-detail-10987606/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button