Jak šetřit vodou na zahradě? Zkuste těchto 8 kroků k menší spotřebě
Co ve vaší domácnosti spotřebovává nejvíce vody? Toalety a zalévání zahrady. V létě může polovina veškeré spotřeby vody v domácnosti připadat na trávník a zahradu. Je však možné výrazně snížit spotřebu vody, snížit účet za vodu, a přitom mít krásnou a produktivní zahradu. Stačí dodržet těchto osm kroků:
1. Přidejte do půdy organickou hmotu
Všechny půdy nejsou stejné. Půda je v podstatě souborem minerálních částic různých velikostí. Pokud je většina částic velkých (písek), voda jimi rychle prochází. Pokud je většina částic malých (jíl), voda proniká do půdy mnohem pomaleji. Řešení obou problémů je stejné: přidat organické látky. Organická hmota ve formě kompostu, nasekaného listí nebo kompostovaného hnoje zlepší strukturu a schopnost půdy zadržovat vodu.
2. Dodávejte vodu do kořenové oblasti
Zavlažovací hadice zajistí, že až 90 % vody, kterou použijete na zalévání zahrady, bude skutečně k dispozici vašim rostlinám. Zavlažovače mohou vykazovat pouze 40 až 50procentní účinnost. Kapková závlaha minimalizují ztráty odpařováním a udržuje plochy mezi rostlinami suché, což také pomáhá omezit růst plevele. Jde o velmi úsporný a účinný způsob, jak dostat vodu přímo ke kořenům jednotlivých rostlin.
3. K zadržování vody používejte mulč
Vrstva organického mulče může snížit potřebu vody na polovinu tím, že blokuje žíznivé plevele a snižuje odpařování. Organické mulče samy zadržují část vody a zvyšují vlhkost v okolí rostlin. Mezi organické mulče patří nasekané nebo rozdrcené listí, sláma, kompost, seno, rozdrcené noviny, posekaná tráva a shnilé seno. Mezi anorganické mulče patří například kokosová vlákna.
4. Používejte vodu, která je zdarma
Dešťová voda je pro vaše rostliny tou nejlepší volbou. Je čistá, nechlorovaná a zdarma. Používejte sudy na dešťovou vodu nebo cisternu na shromažďování vody z okapů. Střecha o rozloze 1 000 čtverečních metrů poskytne ohromné množství vody, i když prší jen drobně.
5. Pečlivě vybírejte rostliny
Rostlina, která je spokojená s tím, že většinu potřebné vody získává z přirozených srážek, od vás bude vyžadovat mnohem méně práce. U trvalek odolných vůči suchu vybírejte odrůdy, které pocházejí z vaší oblasti (nebo z oblasti s podobným klimatem). Tyto rostliny se přizpůsobí vašemu klimatu a půdě a nevyžadují zdaleka tak velkou péči, ani nemají tak velké nároky na vodu.
6. Zmenšete trávník
Trávník je jedním z nejžíznivějších a nejpracnějších typů zahrad, které můžete mít. Zvažte místo toho výsadbu jiných rostlin nebo trvalek nenáročných na údržbu. Trávník není vhodný ani z hlediska ekologie a životního prostředí. V pěkně upravené sterilní trávě se nedaří ani hmyzu, ani typickým rostlinám.
7. Plánujte, než začnete sázet
Plánováním zahrady před výsadbou můžete dobře a chytře využít přirozené vlastnosti vaší zahrady, jako je slunce, stín, vítr a půda. Seskupte rostliny s podobnou potřebou vody. Zvažte také, jakým způsobem budou vaše rostliny získávat potřebnou vodu. Budete muset nosit vodu náročným rostlinám v odlehlém koutě zahrady? Plánování vám ušetří čas a energii v budoucnu.
8. Pečujte o své rostliny
Zdravé rostliny potřebují méně vody, hnojiv a prostředků proti škůdcům než rostliny vystavené stresu a ty, které jsou zanedbávané a vysílené. Pokud budete dodržovat úkoly jako je pletí, prořezávání, stříhání a likvidace škůdců, budete zalévat méně často.
Rostliny a voda
- Zelené rostliny při fotosyntéze využívají vodu a oxid uhličitý k výrobě vlastní potravy. Kořeny přijímají vodu a přenášejí ji rostlinou do listů.
- Oxid uhličitý je přijímán mikroskopickými póry v listech. Když propouštějí oxid uhličitý, uniká z nich vodní pára procesem zvaným transpirace.
- Transpirace rostlinu ochlazuje (něco jako pocení). Vodní pára může také kondenzovat na listech a pronikat do rostliny přes průduchy.
- Zelenina obsahuje 80 až 95 % vody
- Pěstované plodiny potřebují přibližně jeden až dva centimetry vody týdně.
Vodu se vyplatí šetřit nejen kvůli úspoře peněz, ale především také kvůli celkové situaci se zdroji vody. Rozhodně vodu již nelze brát jako neomezený zdroj, který je nám dostupný kdykoliv si zamaneme. Globální oteplování s sebou nese i vysychání pramenů a pitná voda se stává stále vzácnější komoditou. Šetrné zacházení s ní je nezbytné pro to, aby život na naší planetě mohl pokračovat i pro budoucí generace.
ZDROJ: https://www.gardeners.com/how-to/water-wise-gardening/5047.html
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Markus Spiske: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zemedelstvi-liti-zahradniceni-zalevani-95215/