Spolupráce

Jak se starat o své finance? Proč je to důležité?

Lidská touha mít více a více peněz vznikla v okamžiku, kdy lidé začali peníze považovat za něco vzácného a hodnotného a přetrvala do dnešních dnů. Co si budeme povídat, s penězi je život jednodušší než bez nich. Můžete namítat, že jsou důležitější hodnoty jako je zdraví, láska, rodina a budete mít pravdu. Nicméně pokud peníze máte, můžete lépe pečovat o své zdraví, o vztah se svým partnerem a občas si zajít na dobou večeři, zaplatit kroužky dětem nebo překvapit své rodiče zájezdem do lázní. Peníze zkrátka činí život pohodlnějším.

Možná jste jako děti slýchávali od dospělých poučení, že „máte šetřit korunky“, protože se vám jednou budou hodit. To bylo v době, kdy jste pravděpodobně dostávali kapesné a občas něco k svátku nebo k narozeninám. O většinu vašich materiálních potřeb se ale stále starali rodiče. V dospělosti si peníze vyděláváte sami a nakládáte s nimi podle svého. Vzpomínáte si ještě na radu, kterou jste dostali v dětství? Pokud ano, z každé výplaty něco ušetříte. Peníze jsou v naší společnosti stále poněkud citlivé téma, takže nejspíš k dobře myšlené rodičovské radě nezaznělo to nejpodstatnější – jak se o ušetřené peníze starat?

Proč je důležité starat se o peníze?

Napadá vás otázka, proč byste se vůbec měli o peníze starat? Vždyť přece spořit, proč byste měli dělat něco víc? Odpověď je velice snadná.

Zkuste si odpovědět na otázku kolik peněz jste utratili minulý měsíc za jídlo. Pokud nevíte, pravděpodobně se o své peníze nestaráte dostatečně. Prvním důvodem, proč se o peníze starat, je přehled o tom kolik za co utratíte.

Druhým důvodem je efektivita šetření. Pokud šetříte stylem „počkám do příští výplaty a uvidím, jestli mi něco zbyde“ opět se o své peníze nestaráte správně. Vhodnější a dlouhodobě udržitelnější cestou je si stanovit, kolik si měsíčně dáte stranou a tuto částku odkládat vždy, když peníze přijdou na účet.

Třetím důvodem je vaše budoucnost. Nikdo z nás neví, co se kdy může stát a je potřeba být připravený na nenadálé situace. Ztráta zaměstnání, nemoc nebo rozbité auto jsou všechno případy, které s dostatkem peněz snadno vyřešíte. Pokud máte své peníze pod kontrolou, získáte větší svobodu v rozhodování a život budete zvládat s větší lehkostí.

Jak se starat o finance?

Výhody řízené péče o peníze jsou zcela zřejmé, ale jak se posunout dál? Jen hromadění peněz na běžném účtu nestačí, protože tam peníze díky nulovým úrokovým sazbám rychle ztrácí svoji hodnotu. Jak by se tedy měl člověk správně starat o své finance? Než se vůbec do něčeho takového pustíte, měli byste se nejprve finančně vzdělávat.

Právě vzdělání vám v prvních krocích pomůže zvýšit finanční gramotnost, zorientovat se v nepřeberném množství možností, které současná doba nabízí, správně si stanovit priority a finanční plán.

Druhým krokem by mělo být zhodnocení vaší aktuální finanční situace. Student má jiné finanční možnosti než odborník s několikaletou praxí nebo rodina se třemi dětmi. Máte dluhy? Můžete ušetřit na provozu domácnosti? Kolik si můžete skutečně dovolit spořit? To je jen několik otázek, které si musíte ujasnit před tím, než se pustíte do praxe.

Pokud máte v těchto otázkách jasno můžete začít s efektivním spořením. K tomu je vhodné si otevřít u banky spořící účet. Ten vám pomůže udržet úspory dále od peněz, které máte určené na útratu a provoz domácnosti.

Pokud už máte vytvořenou finanční rezervu a vytvořený pravidelný návyk odkládání peněz, můžete se pustit do investování. Dnešní doba umožňuje využít obrovského množství investičních nástrojů od podílových fondů, přes přímé nákupy akcií, až po kryptoměny a alternativní investice. Důležité je si ujasnit, jaké riziko jste ochotni podstoupit. Také je vhodné nevrhat se do akce zbrkle, protože každý investiční nástroj má svá specifika.

Péče o vlastní peníze je poměrně obsáhlé téma, které zahrnuje vše od každodenních útrat po investiční rozhodování. Pokud budete postupovat systematicky, položíte stabilní základy své lepší finanční budoucnosti a jistotě. Lepší péče o finance vám přinese možnost plnit si své sny nebo vás zajistí na důchod. V každém případě to bude stát za to. Chcete se svými penězi pracovat? Pokud vás péče o osobní finance zajímavé více, přečtěte si tento článek.

Zdroj náhledového obrázku: depositphotos.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button