Jak pomoci mazlíčkům zvládnout horké počasí?
Letní dny se blíží a pro vás to znamená možná i více pobytu venku a na slunci. Pokud máte domácí mazlíčky, začíná pro ně náročné období, které dovedou přečkat v pořádku a bez potíží jen s vaší pomocí. Jak zvířátkům pobyt v horkém počasí usnadnit a která opatření jsou zásadní?
My lidé máme během léta poměrně značnou výhodu. Snadno se můžeme schovat do klimatizovaných prostor, anebo si třeba dopřát něco dobrého a studeného k jídlu a pití. Jenže domácí mazlíčci tuto zásadní možnost postrádají. Pokud se přehřívají, může to dokonce v nejhorším případě skončit i smrtí. Co pro ně můžete udělat? Ke zdárnému prožití léta je pro ně nezbytný stín, chlad a dostatek tekutin.
Dopřejte jim dostatek stínu
Pokud máte domácího mazlíčka venku, je klíčové, aby měl vždy možnost schovat se před sluncem. Boudu nebo pelíšek tedy vždy dejte na místo, kam po celý den nedopadá slunce a může tam být aspoň trošku chládek. Je-li s vámi zvíře doma, pak je klíčové, aby bylo v dobře větrané místnosti, a ještě mu pomůžete, pokud také zatáhnete závěs nebo žaluzie. Nechávat jej na balkoně je rozhodně nevhodné, protože počasí se může rychle měnit a nečekaná bouřka je stejně nebezpečná jako slunce.
Chládek nade vše
Spolu se stínem je zásadní zajistit prostor, kde se zvíře může ochladit. Venku je ideální tráva, dovnitř zase můžete použít chladivou gelovou podložku. Pomáhá odvádět přebytečnou teplotu a skvěle se hodí třeba i při cestování.
Ve skutečnosti také není dobré zvířata stříhat. Kožich má termoregulační funkci a pomáhá zvířátku lépe korigovat savou tělesnou teplotu. Pokud máte mazlíčka bez srsti, je potřeba pokožku chránit proti UV záření. Na trhu jsou dostupné i prostředky přímo pro zvířata, která jsou bezpečná.
Nesmí chybět čerstvá voda
Mazlíčkům je nutné zajistit dostatečný přísun čerstvé vody. Pejsci potřebují denně zhruba 50 ml vody na kilogram hmotnosti. Tato voda by také měla být dostatečně čerstvá, ideálně by se měla měnit alespoň dvakrát denně – ve vedru se rychleji kazí. Mnozí psi mají rádi, když jim do misky přidáte i pár kostek ledu, které mohou olizovat a chladit se.
Pohlídat pitný režim u koček, které žijí venku, může být o něco náročnější. Misku s vodou jim vždy připravte do stínu a sledujte, zda o ní vědí a pijí z ní.
Teplo může zkazit potravu
I v teplém počasí je nutné nepodcenit příjem živin. Zvířátka je vhodné krmit brzy ráno a později večer, kdy budou teploty příznivější i pro trávení. Lepší než suché granule jsou kapsičky a konzervy s masem ve vlastní šťávě, nebo různé krmení smíchané s trochou vody. Na misku s jídlem by nikdy nemělo svítit sluníčko, protože potrava se na slunci může rychle kazit a způsobit zažívací potíže.
Procházky ideálně ráno a večer
Během dne byste měli psovi nebo kočce dopřát čas ležet a odpočívat. Na vycházku je tedy dobré jej vzít zejména ráno a večer. Dejte přitom přednost přírodě a vyhýbejte se velmi silně rozpálenému betonu a asfaltu. Na delší vycházku je také lepší vzít s sebou lahev s vodou a skládací misku, aby se pes mohl průběžně osvěžit.
Není ale dobré psa zchlazovat šokem. Lepší je jen osvěžit slabiny, břicho a tlapy. To mu nejvíce pomůže vyrovnat teplotu. Obezřetní buďte i vůči parazitům, zejména pak klíšťatům, a psa vždy pečlivě kontrolujte.
Cestujte bezpečně
Chystáte se na cesty? Pokud chcete psa vzít s sebou, je dobré se na cestu dobře připravit. Počítejte dopředu s pravidelnými zastávkami na protažení. Dále je důležité zajistit pitný režim a do auta dát chladicí podložku, která zajistí komfortní cestování. Pro kočky je cestování o dost náročnější – spíše tedy ocení spolehlivého hlídače, který je nakrmí, pohladí a nechá v klidu.
ZDROJ: https://www.medivet.co.uk/pet-care/pet-advice/10-tips-to-care-for-your-dog-in-the-heat/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Lachlan Ross: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-slunecny-plaz-pisek-6510348/