Napadov.cz

Po nemoci se vrhněte na úklid. Poradíme, co a jak vyčistit

To poslední, do čeho se vám po nemoci bude chtít, je úklid. Tomu dobře rozumíme, ale je to zcela nezbytné. A pokud říkáme zcela, myslíme to opravdu doslova. Kdykoliv jindy se dá úklid vynechat, ale po nemoci se na něj nevykašlete. Je to velice důležité proto, abyste zabránili vrácení infekce a dalším týdnům v posteli.

Věříme, že taková motivace bude dostatečná k tomu, abyste ser překonali a váš byt či dům podrobili opravdu pečlivé očistě. My vám poradíme jak na to, co nevynechat a jak zabezpečit, že infekce bude pryč a vy můžete zase v poklidu vplynout do normálního života.

Začnete s postelí

Kde jste v posledních dnech trávil.i nejvíce času? Myslíme, že nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že v posteli. Je to pochopitelné. Když je tělo nemocné, potřebuje odpočívat a vaše postel je na to nejideálnější místo. Jenže to také znamená, že se v ní za tu dobu stihly usídlit všechny možné bakterie a viry, které jen tak samy od sebe nezmizí.

Ihned po nemoci tedy vyměňte povlečení, nechte postel řádně na studeném vzduchu vyvětrat a pokud je to možné, vyčistěte i matraci. Povlečení vyperte alespoň na 60 stupňů a nechte jej vyschnout na čistém vzduchu. Jen tak zabráníte tomu, aby se vaše postel stala rizikovým územím, kde se můžete znovu nakazit nejen vy, ale i vaši blízcí.

Dezinfikujte

Většina běžných nemocí je infekčních, což znamená, že se přenáší kontaktem s nemocným. I vy jste tedy byli zdrojem nákazy a po dobu vaší nemoci se od vás určitě většina lidí držela raději zpátky. A dobře dělali. Jenže vy také potřebujete na záchod, jít si udělat čaj nebo sledovat televizi. A při všech těchto činnostech roznášíte bakterie po celém domě.

Proto ihned po nemoci natáhněte rukavice, vezměte dezinfekční přípravek a vyrazte do boje s bakteriemi. Zaměřte se zejména na kliky, klávesnice počítače, telefon, dálkové ovládání, úchytky skříněk nebo spotřebičů. Většina bakterií na vzduchu nepřežije zas tak dlouhou dobu, ale je lepší mít jistotu.

Chcete-li dezinfikovat v souladu s přírodou, můžete si vyrobit tento čistě přírodní sprej, který je ale stejně účinný jako kupované přípravky. Budete potřebovat:

  • 1 šálek vody
  • půl šálku octa
  • 5 kapek esenciálního oleje dle vaší volby (mátový, levandulový, pomerančový atd.)

Všechny ingredience nalijte do láhve s ostřikovačem a řádně protřepejte. Poté užívejte jako každý jiný běžný dezinfekční prostředek.

Čistý vzduch

Neuvěříte, jak moc udělá obyčejný svěží vzduch. Během nemoci asi preferujete teplo, ticho a tmu, ale poté je načase otevřít okna dokořán a přivést do vašeho domu čerstvý vzduch, slunce a dostatek kyslíku.

I obyčejný vzduch dokáže bakterie dostat pryč a celé vaše bydlení ozdravit. A i vám udělá po dlouhé době trocha vzduchu moc dobře.

Hygienické pomůcky

Okamžitě po nemoci vyhoďte kartáček. Ten je doslova plný bakterií, které se jen těší na to, aby vás zase infikovaly. Pečlivě dezinfikujte také všechny pomůcky, které se dostaly do přímého kontaktu s vaším tělem. Řeč je o žínkách, pumpičkách na mýdlo, ale samozřejmě i o ručnících. Už během nemoci byste měli používat oddělený ručník než všichni ostatní a po nemoci je potřeba jej řádně vyprat. Opět se nebojte dopřát mu pořádnou očistu v horké vodě společně s ložním prádlem.

Vzduchový filtr

Pokud máte doma čistič vzduchu nebo klimatizaci, která má uvnitř filtr, je nutné jej také vyměnit. Právě v něm může být nejvíce bakterií, které lítají vzduchem a čekají jen na to, až se znovu dostanou do oběhu a najdou si novou oběť.

Jana Horká

Jana Horká

Zajímám se o sport, cestování a zdravý životní styl. Baví mě zjišťovat novinky ze světa alternativních metod ve zdravotnictví, kosmetickém průmyslu i domácnosti a ráda se o tyto tipy dělím i s dalšími čtenáři.

Psaní článků a předkladům se věnuji přibližně 7 let a stále hledám nové cesty, jak se v této profesi zdokonalovat. Ve volném čase objevuji nová místa po světe, trávím čas v přírodě a s přáteli a snažím se udržovat v dobré kondici. Občas si sice neodpustím sladký zákusek, ale baví mě experimentovat v kuchyni a hledat způsoby, jak nahrazovat rafinované cukry a nezdravé tuky za kvalitní přírodní suroviny.


Přidat komentář

Spolupracujeme