Dům a zahradaRady a tipy

Fóliovník na balkoně? Žádný problém – i s minimem místa můžete využít jeho výhody

Ani pokud bydlíte v bytě, nemusíte se vzdát pěstování vlastní zeleniny. Stačí vám k tomu balkon, lodžie nebo terasa a snadno si zde můžete vytvořit vlastní zahrádku, která bude funkční a bude plodit. Dokonce i na takto malém prostoru je možné vytvořit pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž si prodloužíte čas, kdy je možné pěstovat zeleninu venku. Zkusit můžete i teplomilnější druhy rostlin.

Vertikální skleníky či fóliovníky menších rozměrů můžete dnes snadno koupit na internetu nebo v hobby marketech. Podstatný je samozřejmě rozměr balkonu či terasy. Takové řešení je samozřejmě snadné a není třeba jej více rozebírat. Co ale dělat, pokud máte místa skutečně málo nebo jsou jeho proporce poněkud atypické? Ani tak se nemusíte touhy po vlastním skleníku vzdávat. Ukážeme vám, že poradit si dokážete i sami, jen s využitím vlastních zdrojů.

Minipařeniště, skleník i fóliovník zajistí lepší a delší sklizeň

Ty nejjednodušší fóliovníčky či miniskleníky zvládnete i s minimem zkušeností a materiálu vytvořit během pár minut. Hodit se budou zejména při pěstování teplomilných rostlin, jako jsou papriky, rajčata, lilky nebo salátové okurky, ale uplatnění najdou určitě i při pěstování raných druhů zeleniny – ředkviček, salátů, brokolice, kedluben, zelí, květáku, póru a dalších. Díky ochraně vytvoříte zelenině lepší podmínky a získáte více tepla, ale také spolehlivý štít před studeným větrem a nízkými teplotami. Plody tedy budou lepší a rostlinka vám zajistí i delší výnos.

Zkuste to sami

Pokud si chcete doma zkusit vyrobit vlastní skleník, bude vám stačit klidně i jen obyčejná PET lahev. Pár si jich nastřádejte a poté jim odříznete dno. Do květináčku či jiné nádoby, která bude velikostně odpovídající, dejte vhodný substrát a vysejete zvolený druh. Následně už stačí jen květináč plastovou lahví přikrýt, a než první rostlinky vykouknou, necháte víčko nasazené na jejím hrdle. Poté jej odstraňte, aby se dovnitř dostal také čerstvý vzduch a nedošlo k přehřátí rostlin.

Velmi podobně můžete využít i jakoukoliv plastovou krabičku s víkem. Do takové nádoby stačí dát vaše květináčky nebo nádobky se semínky a poskytnout jim podmínky podobné jako ve skleníku. Výborně vám mohou posloužit i průhledné silnější plastové pytle. Do každého umístíte jednu nádobu a nahoře potom pytel svážete, aby vytvořil rostlinám vhodné mikroklima.

Jestliže vám doma přebývá průhledný deštník, není nic jednoduššího, než jej taky využít k pěstování. Můžete jej třeba snadno použít ho jako poklop na rozměrově odpovídající květináč. Udělá vám tak dobrou službu.

Netradiční skleník

I skleník si při troše fantazie a umu můžete vytvořit z celé řady věcí, které možná považujete za nepotřebné. Máte doma třeba přebývající velké zavařovací sklenice? Otočte je dnem vzhůru a máte miniskleníky. Podobně mohou zafungovat také třeba stará vyřazená okna. Z nich snadno stlučete dohromady skleník, která bude velikostně odpovídat třeba právě prostoru na všem balkonu.

Hodit se bude i dřevo či kov

Jak sklo, tak i nejrůznější fólie a igelity se dají využít coby materiál, jímž potáhnete kostru ze dřeva či kovu. Snadno tak zužitkujete starý a nepotřebný materiál, který by jinak zamířil do sběru. Jako výplňový materiál ke kovové kostře se dají použít třeba plastové lahve nebo jakýkoliv igelit či fólie. Na stavbu takového fóliovníku už sice potřebujete trochu šikovnosti a zručnosti, ale není to nic, co byste s návodem na YouTube nezvládli. Snadno si tak vytvoříte třeba pařeniště, které oceníte zejména na podzim či na jaře.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button