Druhá vlna je zde, už ale lépe víme, jak se chránit. Pomůže třeba i hubnutí
V posledních týdnech většina z nás s obavami sleduje rostoucí počty nakažených nemocí COVID-19. Mnozí si na počátku léta mysleli, že máme vyhráno, ale ukazuje se, že tzv. druhá vlna je zde a zaskočila nás možná dříve, než jsme vůbec čekali. Odborníci ale mírní hysterii a upozorňují, že oproti jarní vlně je jeden velký rozdíl – nyní už koronavirus alespoň trochu známe, víme, co od něj čekat, a také, jak se proti němu bránit.
A to není nezanedbatelná výhoda. Dnes již lékaři ví, jakou léčbu nasadit a jak se ještě lépe chránit, aby k nákaze vůbec nedošlo. Virus už tady s námi nějaký ten pátek koexistuje a my se postupně učíme s ním zápasit. Není tedy nezbytně nutné se rostoucích čísel bát, pokud budeme vědět, jak se co nejlépe chránit. Velkou výhodou dnes je, že pomocníky si můžete sami pořídit v lékárně.
Česká lékárnická komora dokonce nyní sestavila seznam preventivních opatření proti koronaviru, které vám pomohou posílit vaši imunitu a připravit vás nejen na riziko respiračních sezónních onemocnění, ale i nemoci COVID-19. Tato opatření může dodržet každý z nás a zase trochu více přispět k tomu, aby se šíření viru zpomalilo.
Základní pravidla jsou pořád stejná
Ohledně mytí rukou a způsobu kašle se nezměnilo vůbec nic, pořád platí ta samá doporučení. Obojí je stále nenahraditelným pomocníkem v boji proti koronaviru. Zejména časté mytí rukou, které je prováděno správně a s vhodnými prostředky, je zcela zásadní. V žádném případě bychom neměli slevovat ze standardů, které jsme nastavili na počátku epidemie. Je nezbytné co nejčastěji aplikovat důkladné mytí rukou mýdlem pod tekoucí teplou vodou. Pokud to zrovna není možné, je dobré mít po ruce také vhodný dezinfekční přípravek na ruce (tekutý či gelový), který zneškodní cizorodé mikroorganismy.
Druhé pravidlo se vztahuje ke kašlání. Jestliže si z jakéhokoliv důvodu potřebujete ulevit zakašláním či kýchnutím, snažte se to udělat do předloktí, rukávu nebo šály. V žádném případě si nedávejte dlaň před ústa. Takto nezabráníte rozptylu bakterií do prostoru, a navíc ještě do dlaně přenesete značné množství bakterií, které pak vesele šíříte dál dotykem své ruky.
Nezapomínejte na roušky
Od prvního září je na některých místech opět zavedeno povinné nošení roušek, ale odborníci upozorňují, že jde pouze o minimální standard. Naopak apelují na ty, kteří roušku mohou nosit i jinde, aby tak učinili. Jde zejména o prostory obchodů, kde povinnosti nařízena není, ale koncentrace osob je zde stále dost vysoká a riziko nákazy značné.
Silná imunita vám pomůže
Imunita samotná vás před nákazou neochrání, co ale dokáže, je zmírnit průběh nemoci. Je tedy rozhodně na místě ji před podzimní sezónou posílit. Určitě lze doporučit užívání vitaminu D, betaglukanů, zinku nebo selenu. S výběrem konkrétních doplňků stravy vám vždy poradí v lékárně. Nezapomeňte ale začít včas – pro vybudování solidní imunity je zapotřebí přibližně tři až pět týdnů, takže je dobré pořídit si vše potřebné již nyní.
Pomůže i hubnutí
Jde něco udělat, i když už se nakazíte? Odborníci především doporučují zbavit se jakékoliv další zátěže organismu. A k tomu patří nejen zánět, ale třeba i nadváha či obezita. Bylo prokázáno, že obézní pacienti patří mezi ty nejrizikovější. Umírající tukové buňky vyvolávají chronický zánět mírné intenzity a aktivizují prozánětlivé cytokiny. Pozornost obranných reakcí v těle je pak jaksi roztříštěna a nesoustředí se pouze na řešení dopadů nemoci COVID-19. Nemoc pak může mít vážnější průběh i následky. Není přitom důležité, kolik se vám podaří zhubnout, ale jde spíše o samotné nastartování procesu snižování hmotnosti.