Nezařazené

Domácí pomocníci mohou nadělat hodně škody. Zjistěte, jestli jsou vaše spotřebiče riziko

Občas rádi podléháme příjemnému pocitu, že u nás doma je bezpečno, nic se nám zde nemůže stát a nic nehrozí ani našim dětem nebo domácím mazlíčkům. Ve skutečnosti ale statistiky dokazují, že v domácnosti se stává řada velmi nebezpečných nehod a většina z nich souvisí s provozem nějakého domácího spotřebiče.

Přitom nás asi při nákupu varné konvice nebo žehličky nenapadne, že by mohlo jít o potenciálně nebezpečný nástroj, se kterým bychom dle toho měli zacházet. Spotřebiče jsou skvělými pomocníky a většina lidí už si bez nich nedokáže svůj život představit. Dokáží nám výrazně ulehčit práci, ale umí nadělat i pěkné problémy. Abychom se tomu vyhnuli, je nutné při manipulaci s nimi dodržovat jisté zásady a dopřát jim i potřebnou péči a servis.

Na co si dát pozor?

Nebezpečí může číhat na místech, kde bychom jej nečekali. V domácnostech to bývají velké spotřebiče jako lednice, pračky nebo televize, ale trable mohou způsobit i menší věci jako je žehlička, konvice, fén, toustovač nebo gril. Právě různé vařiče, ohřívače a hořáky bývají velmi častou příčinou požáru. Vždy se tedy ujistěte, že jsou spotřebiče čisté a nezůstaly na nich drobky nebo jiné nečistoty. Pohlídejte si také, abyste v jejich okolí neskladovali utěrky nebo papírové ubrousky a jiné snadno vznětlivé produkty.

Často je na vině požáru také chybné zapojení elektrických zásuvek nebo vadné vedení. Proto je dobré vědět, že je u vás doma v tomto ohledu vše v pořádku, a to zvláště tehdy, pokud žijete v domě, kde tyto práce probíhaly bez vašeho dohledu. Mezi potenciálně velmi nebezpečná zařízení, které najdeme téměř v každé domácnosti, patří určitě rychlovarná konvice. Ta bývá vybavena pojistkou proti přehřátí, ale i ta nemusí fungovat stoprocentně, nebo se prostě zrovna pokazí. Když tedy jedete na delší dobu pryč, určitě se vyplatí konvici vytáhnout ze zásuvky.

Jak poznat problém?

Všímejte si všech podivných změn nebo nestandardního chování spotřebiče. Může se například stát, že začne znenadání pracovat jinak, bude zapáchat nebo vydávat divné zvuky. To je dost dobrý důvod pro to, abyste jej zanesli do servisu a ujistili se, že nemá vážnou závadu.

Určitě je dobré mít pro případ požáru po ruce hasicí přístroj. Požáry způsobené elektrickými spotřebiči totiž nelze hasit vodou, ale je nutné použít práškový hasicí přístroj.

Zásuvky umí potrápit

Zásuvky by se nikdy neměly přetěžovat. Zejména ve starších domech nemusí být elektroinstalace připravená na nápor, který vytváří množství elektrických přístrojů v domácnosti. Několik přístrojů zapojených přes rozdvojku může způsobit přetížení, který snadno vede ke zkratu. Pokud nejste dlouho doma nebo pokud je venku bouřka, je určitě dobrou prevencí vypojit přístroje ze zásuvky. Přístroje také nesmí přijít do kontaktu s vodou nebo vlhkostí a nedělá jim dobře ani příliš vlhký vzduch nebo mráz.

Chraňte své děti

Nebezpečí hrozí zejména malým dětem nebo domácím mazlíčkům. Rozhodně není dobré, aby dítě mohlo s přístroji libovolně manipulovat a také by se mělo zabránit tomu, aby se dotýkalo zásuvek. Velké riziko je zejména u žehliček, myček na nádobí, elektrických mixérů, vařičů a trouby. Kabely vložte do chráničů, které je schovají nejen před zvědavými dětmi, ale i domácími mazlíčky.

V každém případě platí, že je dobré si u všech spotřebičů pečlivě přečíst návod k použití a dodržovat i všechny bezpečnostní pokyny. Nejsou tam uvedeny náhodou. Využijte možnosti revize, která se jednou ročně nabízí zejména u kotlů nebo plynového sporáku. U žehličky také nezapomínejte na pravidelné odvápňování. U jiných spotřebičů nezapomínejte na výměnu filtrů a jiných ochranných prvků, které se časem opotřebovávají.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button