Nezařazené

Jednoduchý projekt – jak si vyrobit neonový zelený plamen?

Všichni dobře známe oheň s červenými žhnoucími uhlíky. Žluto – oranžová barva, která je pro plameny typická, se může změnit v lehce modrou, kterou vidíte, když se do ohně díváte dostatečně dlouho. Co však takový zelený plamen? Viděli jste už někdy, aby oheň měl zelenou barvu? Ano, je to skutečně možné!

Fascinující jev

Zelený plamen je skutečně fascinující a ojedinělý jev. Můžete si však tento krásný zelený plamen „vyrobit“ i vy. Je to skvělý pokus, který bude bavit nejen dospělé, ale také děti, které by však měly pouze přihlížet. Ukažte dětem něco nového a vyzkoušejte si trochu experimentu. Je to jednodušší, než si myslíte. Jak na to?

Co budete potřebovat:

  • Borax
  • Metylalkohol (běžně využívaný v nemrznoucí směsi)
  • Ohnivzdorná mísa
  • Lžíce
  • Dlouhé sirky

Jak postupovat:

Smíchejte metylalkohol s boraxem. Vytvoříte tak sloučeninu trimethylborátu. Jde o sloučeninu, která je bezbarvá a při zapálení disponuje právě krásnou zelenou barvou!

Hlavně v bezpečí!

Při tomto experimentu je nutno dbát nejvyšší opatrnosti, přeci jen, budete pracovat s ohněm. Nejlepší by bylo projekt zkoušet venku. Opatrnosti totiž není nikdy nazbyt, jedna chyba se vám nemusí vyplatit a může napáchat velké škody. Methanol (metylalkohol) může být velmi nebezpečný, proto sáhněte vždy po ochranných rukavicích, neměl by totiž přijít do styku s pokožkou. V žádném případě jej nepijte, neinhalujte!!

Použijte dlouhou sirku, pro zapálení směsi, právě díky tomu bude plamen zelený. Když do něj totiž hodíte sirku, pak bude plamen mít stále svou žlutou barvu. Vyzkoušejte tento projekt i vy. Dodržíte-li všechny bezpečnostní pokyny, může to být zábava!

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button