Dekorace, kterou si zamilujete: Macramé
Ruční osobitá dekorace, která vnese do interiéru svobodu a bohémského ducha. To je macramé. Textilní technika, pomocí které můžete vyrobit celou řadu bytových dekorací a doplňků. Kde se tady vůbec vzalo a jak jej do interiéru vhodně zakomponovat?
Macramé v posledních letech zažívá nebývalou popularitu. Podněcuje kreativitu, ale také má širokou možnost využití. Ať už jej zvolíte jako dekoraci do bytu nebo by podle vás měla splňovat i praktický účel, přijdete si na své. Které produkty macramé by vyhovovaly vám?
Co je macramé?
Macramé neboli drhání se využívá při výrobě dekorací, ale i kabelek, opasků nebo oděvů. Jeho podstata spočívá v kombinování dvou různých druhů uzlů – plochového a žebrového. Opakováním uzlů nebo naopak jejich střídáním můžeme docílit zajímavého vzoru, kdy látku splétáme do nejrůznějších variací.
Kde se macramé vzalo?
Macramé má dlouhou tradici, ačkoliv o přesném vzniku se vedou debaty. Máme ale důkazy, že tato technika byla rozšířená už v 15. století na území dnešní Francie a Itálie. Během 19. století se stalo populárním mezi námořníky, kteří techniku používali třeba pro ozdobení kormidla nebo lodních zvonů.
V 70. letech bylo macramé nesmírně populární a dnes opět zažívá renesanci. Dnešní macramé výrobky ale dostávají modernější nádech.
Jaké druhy macramé existují?
Macramé může být skvělou dekorací v interiéru, ale jen u nich to nekončí. Macramé technikou můžete vytvořit háčkované i šaty, náušnice, náramky nebo pásky na kalhoty. Praktické využití najdou také jako závěsy či záclony, stínidla na lampy a lustry nebo houpací sítě. Tady už je ale třeba větší um a více zkušeností.
Nejčastější produkty vyrobené macramé technikou:
- závěsy na pokojové květiny
- dekorace na zeď
- lapače snů
- koberečky a taburety
- závěsy a záclony
- šperky a doplňky
- stínidla
- poličky
- houpací křesla
- podtácky a podložky na stůl
S čím macramé v interiéru kombinovat?
Macramé je v interiéru dekorace poměrně univerzální, nejvíce ale sedí boho stylu a scandi. Kombinovat jej můžete s pletenými plédy, polštářky, lucernami i lapači snů. Dají se také využít pro závěsné květináče nebo poličky. Každý kousek je originál a vypadá trochu jinak. Zaručuje to jednak technika, jednak volba materiálů i odlišné kombinace uzlů.
Jak si uplést svoje vlastní?
Tkaní macramé může být časově náročnější činnost, je třeba si k němu hledat cestu a pomalu se učit nové a nové styly. Nejdůležitější je pár základních uzlů. Je třeba je rovnoměrně utahovat a vodící nit směřovat pod určitým úhlem. Mezi nejčastější uzly patří uzel poloviční, střídavý, základní a čtvercový. Pak stačí dle vlastní fantazie obměňovat pořadí a úhel vodící šňůry. Hotové produkty můžete dozdobit třeba korálky, peřím, nebo je obarvit.
Zdroje náhledových obrázků: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com