Spolupráce

Tipy, jak zlepšit paměť

Provází nás už od malinka. Je zodpovědná za naše dojmy, vztahy i hřejivé pocity. Stojí za úspěchem mnoha akademiků. Když ji máte dobře rozvinutou, jste pro ni velmi ceněni. Řeč je o paměti. Možná ovlivňuje váš život více, než jste si kdy byli ochotni přiznat.

Začíná to už v lavici

Vzpomínáte na miláčky učitelů? Byli to v prvé řadě ti, kteří uměli perfektně zopakovat probíranou látku, bezchybně recitovali básně z Erbenovy Kytice a orientace ve slepé mapě pro ně byla hračkou. S největší pravděpodobností tito lidé intuitivně objevili způsob, jakým se učit. Nebo jim prostě zrovna sedl styl výuky.

Dobrá paměť je totiž jedním z klíčů k úspěšnému životu. Myslíte si, že lidé s dobrou pamětí vyhráli genetický jackpot? Nemusí to být vždy pravda. Jde o techniku. I váš mozek oplývá úžasnou schopností pamatovat si 3–5x více. Vyzkoušejte trénink paměti a vycvičte se k dokonalosti.

Druhy paměti

Nejprve trochu teorie. Víte, jaké rozlišujeme druhy paměti? Možností je spousta. K rozdělení totiž můžeme použít různá hodnotící kritéria. Dnes si povíme něco o paměti senzorické, krátkodobé a dlouhodobé. Pojďme se na ně podívat blíže.

1/ Senzorická paměť

Ve vašem mozku pracuje spousta procesů takzvaně na pozadí. Jako aplikace v telefonu, o kterých zrovna ani nevíte. Mozek vyhodnocuje podněty získané skrze smysly a ty důležité posílá dále do krátkodobé nebo dlouhodobé paměti.

2/ Krátkodobá paměť

Krátkodobá paměť je paměť operativní. Umožňuje nám běžné každodenní fungování. Díky ní dokážeme správně vnímat čas a souslednosti. Je ovlivněná mírou pozornosti. A také je omezená ve své kapacitě. Zjednodušeně se dá říct, že v jednu chvíli nezvládnete vnímat a pamatovat si příliš velké množství podnětů. Kapacitu krátkodobé paměti však můžete zvýšit vhodnými technikami.

3/ Dlouhodobá paměť

Dobrou zprávou pro vás bude určitě to, že dlouhodobá paměť v podstatě nezná omezení. Kapacita jejího „úložiště“ je v podstatě neomezená. Otázkou však je, jak do ní informace dostat.

Vytrénujte svou paměť

Svou paměť můžete skutečně vytrénovat. Zrychlené studium není jen mýtus. Je to realita a s tréninkem paměti ji můžete poznat i vy sami. Jaké by to asi bylo, kdyby váš mozek šlapal najednou na plné obrátky? Zjistíte to, když začnete aplikovat správné techniky. Ovládněte svůj mozek se stejnojmenným bestsellerem. Získáte náskok před všemi, kteří si návod na použití svého osobního počítače zatím nepřečetli.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button