Spolupráce

Dekorace, kterou si zamilujete: Macramé

Ruční osobitá dekorace, která vnese do interiéru svobodu a bohémského ducha. To je macramé. Textilní technika, pomocí které můžete vyrobit celou řadu bytových dekorací a doplňků. Kde se tady vůbec vzalo a jak jej do interiéru vhodně zakomponovat? 

Macramé v posledních letech zažívá nebývalou popularitu. Podněcuje kreativitu, ale také má širokou možnost využití. Ať už jej zvolíte jako dekoraci do bytu nebo by podle vás měla splňovat i praktický účel, přijdete si na své. Které produkty macramé by vyhovovaly vám?

Co je macramé?

Macramé neboli drhání se využívá při výrobě dekorací, ale i kabelek, opasků nebo oděvů. Jeho podstata spočívá v kombinování dvou různých druhů uzlů – plochového a žebrového. Opakováním uzlů nebo naopak jejich střídáním můžeme docílit zajímavého vzoru, kdy látku splétáme do nejrůznějších variací.

Kde se macramé vzalo? 

Macramé má dlouhou tradici, ačkoliv o přesném vzniku se vedou debaty. Máme ale důkazy, že tato technika byla rozšířená už v 15. století na území dnešní Francie a Itálie. Během 19. století se stalo populárním mezi námořníky, kteří techniku používali třeba pro ozdobení kormidla nebo lodních zvonů. 

V 70. letech bylo macramé nesmírně populární a dnes opět zažívá renesanci. Dnešní macramé výrobky ale dostávají modernější nádech. 

Jaké druhy macramé existují? 

Macramé může být skvělou dekorací v interiéru, ale jen u nich to nekončí. Macramé technikou můžete vytvořit háčkované i šaty, náušnice, náramky nebo pásky na kalhoty. Praktické využití najdou také jako závěsy či záclony, stínidla na lampy a lustry nebo houpací sítě. Tady už je ale třeba větší um a více zkušeností.

Nejčastější produkty vyrobené macramé technikou:

  • závěsy na pokojové květiny
  • dekorace na zeď
  • lapače snů
  • koberečky a taburety
  • závěsy a záclony
  • šperky a doplňky
  • stínidla
  • poličky
  • houpací křesla
  • podtácky a podložky na stůl

S čím macramé v interiéru kombinovat?

Macramé je v interiéru dekorace poměrně univerzální, nejvíce ale sedí boho stylu a scandi. Kombinovat jej můžete s pletenými plédy, polštářky, lucernami i lapači snů. Dají se také využít pro závěsné květináče nebo poličky. Každý kousek je originál a vypadá trochu jinak. Zaručuje to jednak technika, jednak volba materiálů i odlišné kombinace uzlů. 

Jak si uplést svoje vlastní? 

Tkaní macramé může být časově náročnější činnost, je třeba si k němu hledat cestu a pomalu se učit nové a nové styly. Nejdůležitější je pár základních uzlů. Je třeba je rovnoměrně utahovat a vodící nit směřovat pod určitým úhlem. Mezi nejčastější uzly patří uzel poloviční, střídavý, základní a čtvercový. Pak stačí dle vlastní fantazie obměňovat pořadí a úhel vodící šňůry. Hotové produkty můžete dozdobit třeba korálky, peřím, nebo je obarvit. 

Zdroje náhledových obrázků: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button