Rady a tipyZajímavé články

Dají vám v restauraci jídlo do vlastní krabičky? Zatím je to dost nepravděpodobné

Spousta lidí nemá přes týden řešit oběd přípravou vlastního jídla, a tak si pro něco na zub skočí do restaurace. Než aby ale poseděli přímo tam, raději volí možnost odnosu a konzumace v kanceláři, kde je častokrát větší klid nebo je možné popovídat si s kolegy. Možná jste si i vy zvykli nosit si z oblíbené restaurace jídlo domů nebo do práce. Ale také vás štvou ty poplatky za krabičky, které navíc jsou ještě velmi neekologické, a vás drásá, když vidíte plný koš těchto obalů? Co takhle přinést si krabičku vlastní, kterou poté doma zase pěkně umyjete a nachystáte na další den. Jenže, co když ji obsluha odmítá přijmout? Musí, nebo nemusí vám vyhovět?

V poslední době se s tímto fenoménem setkává stále více restaurací. Zákazníky k tomu vede nejen snaha o ochranu přírody, ale také motivace, jak ušetřit byť i jen pár korun navíc. Za krabičku na jídlo zaplatíte většinou kolem 10 Kč, což za měsíc může znamenat pár stovek za věc, kterou vlastně okamžitě po jídle vyhodíte. A to zní trochu zbytečně snad každému.

Opora v zákoně není

Je jasné, že zákony nedokážou tak pružně reagovat na měnící se trendy, a proto asi nikoho nepřekvapí, že neexistuje žádné nařízení, které by toto zakazovalo, nebo naopak výslovně umožňovalo.

Je to zcela na provozovateli restaurace. On musí vědět, zda je schopen zajistit, aby takto přinesený obal nepředstavoval riziko kontaminace prostoru. Je totiž možné, že nesprávně umytá krabička může být rizikem pro celý provoz kuchyně, kde se připravuje jídlo pro stovky dalších lidí. Pokud vám odmítne jídlo do krabičky vámi přinesené dát, je to pouze jeho volba a nikdo ho nemůže nutit.

Problémem a hlavním důvodem, proč se krabičky odmítají, je právě hygienická nezávadnost krabiček nebo nádobí. Řešením by mohlo být například to, že obsluha sama krabičku vymyje a dezinfikuje, ale logicky je to zátěž pro personál, který rozhodně nemá důvod vám vyhovět.

Oproti tomu takový podnik, který by přijímal krabičky zákazníků bez řádného dodržení hygienických pravidel, by mohl riskovat problémy se závadností pokrmů, možné pokuty a samozřejmě také zkažení pověsti u zákazníků, což je logicky zcela nežádoucí.

Řešení je složité

Zdá se tedy, že je skoro zázrak, pokud vám někde vlastní krabičku přijmou. Raději se tedy vždy dopředu domluvte s obsluhou a zjistěte, zda tuto možnost nějak nabízejí nebo ji dovedou řešit.

Zajímavou možnost by do budoucna mohly představovat vratné krabičky. Nějakou dobu už funguje projekt REkelímek, kdy si můžete v kavárně dát kávu do kelímku s vratnou zálohou a příště jej zase vrátit. REkrabičky už se také rozjíždějí – jejich záloha je stanovena na 80 Kč a někdy si mohou v restauraci účtovat i drobný poplatek za tuto službu navíc, obvykle však maximálně 5 Kč.

Síť míst, kde lze tuto službu využít, není nijak široká, ale snad se postupem času bude jen rozšiřovat. Je to totiž náročný proces, který většina restaurací prostě nechce řešit. Ten, kdo přijímá zpět krabičky, musí zajistit, aby byly odděleny od zbytku stravovacího provozu a zajistit také jejich mytí a dezinfekci.

Zbytky jídla s sebou

Hovoří se také o tom, že by se měla nějakým způsobem uzákonit povinnost nabídnout hostům v restauraci zabalení nedojedeného jídla. I dnes už to nabízí řada restaurací jako samozřejmost, ale do budoucna by byla povinnost se zeptat, s tím, že klient může samozřejmě odmítnout.

ZDROJ: https://www.dtest.cz/clanek-9665/vlastni-krabicky-na-jidlo-maji-restaurace-povinnost-vam-vyhovet
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: ROMAN ODINTSOV: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/chleba-jidlo-ruce-krabice-12725463/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button