Rady a tipyZdraví

Aby doplňky stravy skutečně fungovaly: Vsaďte na chelátovou vazbu

I když se stravujete vyváženě a snažíte se konzumovat i dost ovoce a zeleniny, je pravděpodobné, že vám chybí některé vitamíny, minerály a jiné důležité látky. Ne vždy je totiž tělo dokáže z potravy dobře získat a bohužel je také pravda to, že dnes už nejsou potraviny ani zdaleka tak výživově bohaté jako kdysi. Mnoho lidí proto užívá doplňky stravy, což je jistě dobrá cesta jak doplnit chybějící živiny. Ale jak vybrat ty správné?

Minerální látky v chelátové vazbě patří k vůbec nejúčinnějším přípravkům svého druhu. Přesto však většina lidí ani netuší, že jsou mezi přípravky nějaké rozdíly a jak by měli poznat ty skutečně kvalitní a využitelné. Zjistěte o chelátové vazbě více a investujte své peníze do produktů, které vám skutečně pomohou.

Minerální látky a stopové prvky

Tyto látky jsou běžnou součástí živých organismů. Minerální látky si v těle plní mnoho důležitých funkcí. Zejména pomáhají při přenosu nervových vzruchů, jsou součástí některých tkání a fungují také jako biokatalyzátory většiny chemických reakcí v našem organismu. Obecně lze tyto látky rozdělit do dvou základních skupin – minerální látky a stopové prvky:

  • Minerální látky – Patří sem staří známí jako je vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor a síra.
  • Stopové prvky – Jejich denní potřeba je výrazně menší. Patří sem například železo, zinek, měď, selen či jód.

Toto rozdělení vám může pomoci mimo jiné i v tom, abyste tušili, kolik kterých minerálů potřebujete. Je zřejmé, že budete potřebovat vyšší dávky vápníku nebo hořčíku, zatímco jódu či selenu stačí méně.

Na formě záleží

Minerální látky a stopové prvky nikdy nepřijímáme jako zcela samostatné látky. Jsou totiž velmi reaktivní, takže je přijímáme prostřednictvím jejich solí, které mohou mít buď anorganický, nebo organický původ.

  • Anorganická forma: Jedná se o soli minerálů, jako jsou například oxidy, chloridy, sírany, uhličitany nebo fosforečnany (fosfáty).
  • Organická forma: Jedná se o sloučeniny s organickým původem jako citrát, fumarát, glukonát, laktát, pikolinát a další.

Anorganická forma je většinou hůře vstřebatelná. Proto je pro maximální využitelnost minerálů lepší konzumovat je v organické formě, ke které patří i chelátová vazba.

Chelátová vazba zajistí nejlepší vstřebatelnost

Minerály se na trhu prodávají v různých formách. Zde ale začíná být rozdíl mezi přípravky, které vám skutečně mohou pomoci doplnit hladiny minerálů, a těmi, za které jen vyhazujete peníze.

Mezi organické formy minerálů se řadí i ty v chelátové vazbě, která je obecně považována za nejlepší a nejsnadněji vstřebatelnou. Při spojení minerálu a určitých látek schopných chelatace, vzniká komplex, který tvoří vysoce vstřebatelnou formu minerální látky. Dnes již víme, že tato forma předčí veškeré ostatní široce dostupné formy, ve kterých se dnes minerály prodávají.

Chelátová vazba není však nejlepší jen kvůli vstřebatelnosti. Je skvělá i proto, že zabraňuje tomu, aby vstřebatelnost minerálů narušovaly jiné látky, které běžně přijímáme v potravě jako je třeba vláknina.

Nejpoužívanější formou chelátu je v dnešní době tzv. bysglycinát. V doplňcích stravy tak nejčastěji najdeme například bysglycinát hořečnatý, zinečnatý, železnatý, manganatý nebo měďnatý.

Obecně tedy lze říct, že pokud chcete, aby doplňky stravy skutečně fungovaly, je dobré volit minerální cheláty. Hledejte tedy takové produkty, které ve svém složení mají minerální látky ve formě bisglycinátu, nebo alespoň v dobře vstřebatelných organických formách (citrát, fumarát, threonát, glukonát). Dnes se již takové doplňky dají snadno sehnat nejen v lékárnách, ale i v obchodech se zdravou stravou nebo sportovních potřebách.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button