Rady a tipy

4 jednoduché tipy, které vám pomohou nastolit pořádek ve vašich financích

Finance jsou pro každého z nás důležitá věc, jelikož ovlivňují náš každodenní život. V dnešní rychlé době je placení velmi jednoduché – namísto hotovosti zaplatíte klidně jen mobilem či hodinkami. Často však právě kvůli jednoduchým platbám ztrácíme kontrolu nad naším utrácením

Jak si peníze lépe uspořádat, a získat tak přehled nad svou finanční situací? Následující čtveřice tipů vám pomůže udělat si pořádek ve svých financích.

1. Vytvořte seznam pravidelných výdajů

Skvělým prvním krokem ke srovnaným financím je vzít papír a tužku nebo třeba jen poznámky v mobilu a sepsat si pravidelné měsíční výdaje, se kterými se musí počítat. Ideálně si je seřaďte od nejvyšší částky po tu nejnižší.

Na první místo se většinou řadí náklady na bydlení, které si ukousnou největší podíl vašich příjmů a jen těžko je můžete omezit. Za nimi následují všechny další pravidelné platby – platby energií, splátky půjček a tak podobně. Tímto způsobem si vytvoříte domácí rozpočet, který vám poskytne náhled do vaší finanční situace. 

Jakmile si projdete veškeré pravidelné výdaje, dost možná zjistíte, že za některé služby sice platíte, ale ve skutečnosti je nevyužíváte – např. předplatné do fitcentra, kde jste už víc než půl roku nebyli. Takové platby je nejlepší zrušit, a tak svému rozpočtu trochu ulevit. 

2. Půjčujte si zodpovědně

V dnešní době se jen málokdo vyhne jakékoli půjčce – ať už jde o hypotéku, nákup zboží na splátky nebo rychlou půjčku na pokrytí nečekaných výdajů. Půjčování je však třeba provádět opravdu zodpovědně, potíže se splácením totiž vyjdou draho a mohou vám zkomplikovat možnost získat úvěr v budoucnu.

V první řadě si tedy dobře rozmyslete, zda je půjčka opravdu nutná. Pokud naznáte, že ano, nezapomeňte udělat pečlivé porovnání nabídek. Zejména v nebankovním sektoru se poplatky a úrokové sazby mohou velmi lišit. Pokud byste tedy kývli na první nabídku, mohli byste zbytečně přeplatit. 

3. Sledujte výdaje v aplikaci

Dalším krokem je pečlivé sledování výdajů. U některých bank můžete přímo v internetovém bankovnictví sledovat, kolik jste za co utratili. Výdaje se vyplatí pro větší přehlednost rozdělit do jednotlivých kategorií – platby se do nich většinou přiřadí automaticky. Získáte tak totiž možnost si pohlídat, kolik peněz utratíte například za jídlo, pohonné hmoty či zábavu.

Pokud však vaše banka tuto službu nenabízí, nic není ztraceno. Existuje totiž řada aplikací, které to umožňují, jako např. Spendee. Stačí s rozhraním propojit kartu a pak budete mít možnost detailně sledovat vaše výdaje a dělit je do různých kategorií. Pokud nechcete aplikaci dávat přístup k vašemu bankovnictví nebo dáváte přednost platbě v hotovosti, můžete jednotlivé platby zaznamenat manuálně.

4. Začněte aktivně spořit

Pokud už máte sepsané veškeré výdaje a udělali jste si představu, kolik peněz za měsíc utratíte, můžete si vytyčit cíl – v podobě určité částky, kterou chcete každý měsíc ušetřit. Každý jednou za čas zažije nějaké nenadálé zásahy do svého rozpočtu, třeba v podobě neplánované opravy auta. V této situaci je dobré mít připravený finanční polštář, ze kterého bude možné požadovanou sumu v případě potřeby čerpat

Nezáleží na tom, zda patříte mezi organizované nebo spíše chaotické osoby – pořádek ve financích totiž prospívá opravdu každému. Když totiž máte přehled o svých příjmech a výdajích, snadno se vyhnete unáhleným krokům, které by by vás mohly vyjít opravdu draho. 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button