Dům a zahrada

Co je minimalismus a 6 způsobů, jak ho mít i u vás doma

Pokud jste někdy balili všechny své věci a stěhovali se na nové místo, pravděpodobně jste si uvědomili něco, co si ne vždy rádi přiznáváte: máte příliš mnoho věcí. Ve skutečnosti většina lidí trpí na zbytečné hromadění věcí a shromažďování majetku, které ve skutečnosti vůbec nepotřebují.

Vzhledem k tomu, že nás v každodenním životě zatěžuje tolik věcí, není divu, že jedním z největších trendů v oblasti současné bytové architektury v současnosti není jen minimalismus v designu, ale celá změna životního stylu.

Ačkoli tento životní styl získal v posledních letech na popularitě, ve skutečnosti není ničím novým – má své kořeny v buddhismu a podle Kylea Chayky, autora knihy The Longing for Less (Touha po méně), jej poprvé vymyslel v polovině 60. let jeden britský teoretik umění. Odtud se minimalismus vyvinul ve způsob života, který klade důraz na to, aby člověk žil se skutečný m minimem věcí – a tím si více si jich vážil. Pokud vás zajímá více o tom, jak jej začlenit do svého domova, zde je vše, co byste měli vědět o minimalistickém bydlení.

Co je minimalistický život?

Ačkoli minimalismus lze definovat mnoha různými způsoby, obvykle existuje jedno společné sjednocující téma tohoto hnutí: filozofie prostého života, kdy ke svému štěstí nepotřebujete mnoho věcí. Minimalismus lze aplikovat na mnoho oblastí našeho života – na náš pracovní rozvrh, množství majetku, ale také naše vztahy a další.

Když přemýšlíte o tom, jak vypadá minimalistická domácnost, možná vás nejprve napadnou bílé, otevřené prostory a holé stěny – pravdou však je, že každý člověk může minimalismus praktikovat jinak, podle vlastního vkusu. Platí však, že minimalismus se rozhodně neslučuje s mnoha doplňky, ani s nakupováním velkého množství nábytku. Cílem je jednoduchost a udržitelnost, a to ve všem.

Výhody minimalismu

Proč vůbec takto žít? Důvodů je celá řada a většinu z nich poznáte na vlastní kůži velmi rychle. Pokud se naučíte být vděční za málo, zjistíte, že vlastně vůbec nemusí být těžké vyžít i s malém. Mezi největší benefity minimalismu patří:

  • Více peněz. Méně věcí v domácnosti znamená více peněz ve vaší peněžence. Navíc si uvědomíte, že peníze můžete využít na lepší věci než jen na nákup věcí – včetně více zážitků a kvalitního času s rodinou!
  • Více času. Pokud budete žít s menším počtem věcí v domácnosti, strávíte méně času úklidem a organizováním, a proto budete mít ve svém dni k dispozici více času na to, co je pro vás nejdůležitější.
  • Větší pohoda. Minimalistická domácnost je výrazně méně stresující. Vlastnit méně věcí znamená, že máme v životě méně stresu. Každý větší majetek nám přidává do života větší úzkost, protože o všechno, co vlastníme, se musíme starat – musíme to zvládnout a utáhnout to i finančně.
  • Je to dobré pro životní prostředí. Tím, že budete méně nakupovat a méně věcí používat, snížíte také spotřebu přírodních zdrojů planety – přispějete tedy svým dílem k ochraně životního prostředí.
  • Více vděčnosti a všímavosti. Život s menším množstvím vám umožní najít více vděčnosti ve věcech, které máte. Minimalismus vám umožní ocenit řadu věcí hlubším způsobem. To také významně souvisí s mindfulness v tom, že vás povzbuzuje k tomu, abyste zvážili, co do svého života zahrnujete nebo nezahrnujete.

Tipy pro minimalistický život

Zaujala vás tato filozofie? Pak můžete zkusit těchto pár tip, které vám umožní se na cestu minimalismu pomalu vydat. Cílem není udělat vše hned, ale postupně toto stále více zařazovat do svého života.

1. Zaměřte se vždy na jednu místnost.

Nejtěžší na minimalizaci domácnosti je začátek. Může se zdát velmi obtížné vůbec začít. Jedna věc je však jasná: snažit se řešit celý dům najednou je nemožné – proto byste se měli zaměřit na jednu místnost najednou. Nejprve zaměřte svůj čas a energii na nejjednodušší místnost – a pak ji použijte jako inspiraci pro ostatní, až budete procházet zbytek domu.

2. Nejprve začněte s viditelnými oblastmi

Jakmile si vyberete místnost, na kterou se chcete zaměřit, je dobré začít nejprve s viditelnými oblastmi – tedy s věcmi, jako jsou police, nábytek a věci na podlaze – a teprve poté přejít ke skrytým oblastem v místnosti, jako je uspořádání zásuvek, skříní a šatníku. Tímto způsobem budete mít možnost vidět svůj pokrok v průběhu práce, což vás bude motivovat.

3. Vyberte věci tak, že si ponecháte jen to nejnutnější

Když je čas začít zbavovat se věcí, je dobrým pravidlem je ponechat si jen ty předměty, které jsou pro vás skutečně nezbytné – a mají pro vás význam. Projděte svůj domov, dotkněte se každé položky a rozhodněte se: Je to něco, co přináší hodnotu do mého života? Je to něco, co mi pomáhá vytvořit domov, jaký chci? Nebo to naopak odvádí pozornost? Zjistěte, zda danou věc skutečně používáte, potřebujete ji, nebo vám přináší nějaký prospěch.

4. Omezte výzdobu na smysluplné předměty

Pokud jde o výzdobu domácnosti, je snadné chtít ozdobit svůj dům různými krásnými předměty, které jste nakoupili ve výprodeji nebo jste je zahlédli v místním obchodě s domácími potřebami. Ale to není minimalismus. Snažte se omezit své dekorace na ty, které mají zvláštní hodnotu nebo význam.

5. Pravidelně uklízejte

Jedna věc je efektivně proměnit svůj domov na minimalistický – ale druhá věc je udržet ho takový natrvalo! Váš domov je prostor, který neustále obýváte, takže je nevyhnutelné, že se po nějaké době začne zase tvořit nepořádek. proto je důležité mít správné úklidové návyky do budoucna. Stanovte si proto každý týden konkrétní časový úsek, který budete věnovat úklidu.

6. Odolejte pokušení nakupovat další

V době neustálé a všudypřítomné reklamy může být obzvlášť těžké kupovat méně věcí. Proto může pomoci již od počátku odmítat reklamy, jak jen to jde, ať už to znamená odhlásit se z odběru e-mailů, méně sledovat televizi nebo vyhazovat nevyžádanou poštu.

7. Najděte svůj důvod

Pokud přemýšlíte o tom, že začnete žít ve své domácnosti minimálně, zamyslete se nad tím, proč to děláte – ať už proto, že chcete ušetřit více peněz, protože chcete trávit více času s rodinou, nebo dokonce proto, že chcete odejít do důchodu dříve a užívat si důchodového věku. To je obzvlášť důležité, protože minimalistický život je nakonec o tom, že vedete cílevědomější život.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/decorating-ideas/a32824185/minimalist-living/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Maksim Goncharenok: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-zed-stul-luxusni-4352247/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button