Čistíte svůj počítač a notebook? Pokud ne, měli byste začít, možná i zvýšíte jeho výkon
V našich domácnostech je prach všudypřítomný a neohrožuje jen naše zdraví, ale především také kondici naší výpočetní techniky. Prach a nečistoty samozřejmě zanášejí a špiní i počítače, notebooky a mobily, a to ani nehovoříme o bakteriích, které se na nich rády usazují. Když ještě přidáte třeba i mastné otisky našich prstů. Aby nám počítače a notebooky dlouho a dobře sloužily, je proto zásadní, abychom je pravidelně čistili a zbavovali těchto nánosů prachů. Poradíme vám, jaké prostředky k tomu použít a jak často byste tuto údržbu měli provádět.
Jak čistit monitory?
Smítka prachu, otisky i další nečistoty na monitoru nebo displeji dokážou nejen pořádně znepříjemnit práci, ale také vůbec nepůsobí hezky a rozhodně mohou odvádět pozornost, od toho, co na nich vidíte. Aby se vám dobře pracovalo, určitě dává smysl tyto plochy pravidelně otírat. Údržbu provádějte v okamžiku, kdy je přístroj vypnutý, ideálně i odpojený od sítě a také vychladlý. Určitě se ale nehodí používat klasické čisticí prostředky, zejména proto, že monitory i displeje jsou velmi citlivé a takové přípravky by je mohly poničit. Ideální také nejsou různé hadry a papírové utěrky, které mají ostré hrany, protože by mohly jemný displej snadno poškrábat.
Nánosy prachu
Pokud se do úklidu pustíte po dlouhé době, musíte počítat s tím, že nánosy prachu mohou být velké. V takovém případě je lepší prach nejprve vysát, nebo použít i antistatickou prachovku. Šetrné čištění zajistí speciální utěrka z mikrovlákna, kterou byste ale neměli používat k čištění ničeho dalšího. Využijete též speciální přípravek, který je přímo určený pouze k čištění displejů a monitorů. Takový čisticí prostředek je bez alkoholu a má antistatické účinky, takže do budoucna zabraňuje dalšímu usazování prachu. Samozřejmě ale, pokud jej nemáte zrovna k dispozici, bude vám stačit také obyčejná voda, do níž namočíte utěrku a poté důkladně vyždímáte. Utěrka však musí být pouze vlhká, nesmí z ní samozřejmě stékat voda do přístroje. Na displeji vždy postupujte citlivě a v žádném případě na něj netlačte.
Zapeklitá klávesnice
Klávesnici byste měli čistit pravidelně, určitě ne až tehdy, když budete pod nánosy špíny jen stěží rozeznávat jednotlivé znaky. Je totiž poměrně zásadní vědět, že kromě prachu a nějakých drobečků se na klávesnici usazuje i spousta bakterií, které rozhodně umí nadělat neplechu.
Pokud máte samostatnou klávesnici, je nejprve potřeba ji odpojit a otočit klávesami dolů. Následně zkuste na klávesnici mírně poklepat, aby ty největší nečistoty mohly vypadnout ven. Bude se vám hodit také jemný štěteček, kterým můžete vymést jemnější nečistoty. Nakonec můžete použít stlačený vzduch ve spreji. Prodává se za pár desítek korun a pokud jej budete používat pravidelně, vydrží vám i několik měsíců. Vzduchem vyfoukávejte nečistoty od jednoho konce klávesnice na druhý – tak se skutečně zbavíte maxima prachu i drobných částeček, které mohou do klávesnice zapadnout.
Na čištění klávesnic se prodávají i speciální gelové hmoty. Snadno se s nimi dostanete do všech spár a těžko dostupných koutů. Dovedou na sebe nalepit prach a nečistoty, a povrch tak zůstane dokonale čistý.
A co s touchpadem?
Společně s touchpadem je potřeba očistit i jeho okolí. Hodit se vám bude hadřík z mikrovlákna, na který nanesete prostředek určený na čištění počítače nebo na nádobí. Postupujte jemně a nijak na touchpad netlačte.
Dá se nějak vyčistit i myš?
I myši je potřeba čas od času věnovat pozornost. Než se vrhnete na úklid, vypojte ji nebo vyjměte baterky. Dále však již myš nerozebírejte, nemuseli byste ji už být schopni dát zase dohromady. Použijte hadřík z mikrovlákna a jemně jej navlhčete v prostředku na nádobí. Nezapomeňte na konci úklidu myš řádně osušit.
Máte-li optickou myš, vezměte si vatový tamponek, kterým optiku jemně vyčistíte. Netlačte, abyste čočku nepoškrábali. Podobně můžete vyčistit i kolečko myši – otočte myš vzhůru nohama a kolečkem otáčejte tak dlouho, dokud všechny částečky nevypadnou.
Chlazení by také mělo být čisté, aby dobře fungovalo
Stolní počítače i notebooky mají systém chlazení, který je pro správnou funkci počítače zcela zásadní. Přístroje se chladí vzduchem, který se dovnitř dostává prostřednictvím větráčků. Se vzduchem však přichází také prach, jednotlivé komponenty obaluje a vzniká tak teplo, které může následně přístroj zbytečně zpomalovat. Aby šly útroby stolního počítače či notebooku dobře vyčistit, je ideální odstranit kryt a poté všechny viditelné části ofoukat stlačeným vzduchem. Je samozřejmě možné také tento úkol svěřit profesionálům.
ZDROJ: https://www.cnet.com/tech/computing/how-to-clean-your-laptop-screen-and-keyboard-safely/, abecedazahrady.dama.cz, Alza.cz
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Life Of Pix: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/salek-apple-iphone-chytry-telefon-7974/