Co dělat, když chybí motivace a energie ke změnám? Zkuste přírodní životabudiče
Rádi byste udělali krok k zásadní změně ve svém životě? Chcete změnit svůj životní styl? Rádi byste se více hýbali, vyzkoušeli nějakou novou fyzickou aktivitu nebo se věnovali nějaké kreativní zálibě? Možná tohle všechno opravdu chcete, ale má to háček: vydržíte u toho vždycky jenom krátce, většinou pár dnů nebo v lepším případě týdnů a je konec.
Schází vám energie uskutečnit změny naplno a dlouhodobě. V takovou chvíli možná začnete obviňovat sami sebe, že u ničeho nevydržíte. To je ale chyba. Možná to není vaše vina, protože k uskutečnění velké změny je třeba hodně energie. Poohlédněte se spíše po přírodních pomocnících, které vám ji dodají.
Jaro vyzývá ke změně
Potřebujete-li doplnit energii, dodat vitalitu k zásadním životním změnám a motivovat se pro další konání, naštěstí na to nejste sami. Můžete sáhnout po celé řadě přírodních prostředků, životabudičích, s jejichž pomocí budete silnější, čilejší. V tuto chvíli je ideální čas. Jaro je v plném proudu, všechno pučí, raší, rodí se nový život. Správný okamžik k tomu, pustit se do něčeho nového, udělat změny. Nové aktivity ale bývají hodně vyčerpávající. Proto velmi rychle přichází únava a v jejím důsledku ztrácíte motivaci.
Ašvaganda proti stresu a pro kvalitnější spánek
Nastává také situace, kdy by vaše mysl chtěla změnu, ale tělo bohužel nemá dostatek síly ji uskutečnit. Právě v takovém případě je na místě zkusit vitalitu získat pomocí bylin a přírodních doplňků stravy. Indická ajurvéda sází na ašvagandu. Ašvaganda (česky Vitánie snodárná) pomáhá v boji proti stresu, dodává energii tělu i mysli, harmonizuje spánek. Protože i kvalitní noční odpočinek přinese více energie, stanete se odpočinutějšími. Budete-li ašvagandu pravidelně užívat, přijdou změny v podobě větší vitality. Kladně působí na činnost nervové soustavy. Získáte více chuti do života, což se pozitivně promítne i do chuti k větším změnám.
Ženšen, kořen dlouhověkosti
Zatímco Indové nedají dopustit na ašvagandu, tradiční čínská medicína zase čerpá velký potenciál ze ženšenu pravého coby životabudiče. Nejenom, že tento kořen posiluje imunitu a mužské a ženské sexuální funkce, ale má dobrý vliv i na prokrvení tkání. Podporuje také paměť a činnost mozkové kůry. Tlumí stres a pomáhá se vyrovnat s únavou. Pro Číňany se ženšen stal také rostlinou dlouhověkosti. Věřili, že jeho pravidelní konzumace pomáhá člověku v tom dožít se ve zdraví a s minimem potíží vyššího věku.
Nahraďte kávu guaranou
Pijete příliš mnoho kávy ve snaze udržet pozornost a získat dostatek vitality na činnosti, které plánujete? Přehánět to s kávou se nevyplácí. Můžete ji ale vyměnit za guaranu, výtažek z liánovité rostliny, jejíž domovinou jsou amazonské pralesy. Guaranin, který obsahuje, má velmi podobné účinky jako kofein. Jeho výhodou je skutečnost, že v těle ale působí mnohem déle než kofein, proto je rozhodně lepší volbou. Právě díky dlouhodobým účinkům nehrozí, že se předávkujete, což může být případ kávy, které si ve snaze udržet pozornost vaříte další a další šálky.
TIP: Máte pocit, že vás doběhla jarní únava? Zkuste se s ní přirozeně vypořádat!
Vnitřní motivace je neméně důležitá
Kromě zmiňovaných přírodních doplňovačů energie je ale nesmírně důležitá také vnitřní motivace. O změnách ve svém životě musíte být vnitřně přesvědčeni, jinak nemá smysl se do něčeho pouštět. Máte-li pochybnosti, svého cíle nedosáhnete. Nezáleží při tom na tom, o jaké změny jde, zda třeba chcete shodit nadbytečné kilogramy, pravidelně cvičit, nebo se třeba věnovat nějaké kreativní disciplíně, jako je malování. Musíte si jasně definovat, co vlastně chcete, to je základ. Hmatatelný cíl pro vás bude majákem, ke kterému budete směřovat. Zároveň je důležité, aby to byl cíl reálný. Pokud si vytyčíte, že příští měsíc zhubnete 15 kg, nedosáhnete toho. Jestliže si ale řeknete, že zhubnete za 4 týdny 4 kg, potom už jde o realistický cíl, který si můžete další měsíc znovu zopakovat.
Zdroj náhledových obrázků: Bigstock, Pixabay