Domácí vajíčka třeba každý den? Zkuste chov slepic
Máte zahradu? Nevadí vám starat se o zvířata? A milujete čerstvá vejce? Pokud na všechny tyto otázky odpovídáte hlasité ano, pak pro vás máme jeden návrh – co takhle si pořídit slepice?
Jedná se o velmi nenáročná zvířata, která ale při správné péči přináší hojný užitek. Domácí vajíčka jsou přitom oproti těm kupovaným úplně někde jinde – mají jasně žlutý žloutek a jejich chuť je nesrovnatelná. Pokud se na to navíc cítíte, můžete snadno získat také zdroj chutného drůbežího masa – i když je pravda, že zabíjení je už pro trochu tvrdší povahy. Chov domácích slepic se zkrátka vyplatí. Ale odkud začít a co všechno je potřeba vědět? S těmito základími tipy se do chovu můžete pustit i vy.
Velikost zahrady
Velikost venkovního výběhu záleží především na počtu slepic, které máte v plánu chovat. Obecně se říká, že každá slepice by měla mít nejméně dva metry čtvereční prostoru. Ideální je postavit oplocený výběh, kde budou mít slepice soukromí a budou chráněny i před případnými dalšími obyvateli zahrady. Výběh by měl být ideálně pod stromy, aby jejich stín chránil ptáky před přehřátím. Někteří lidé mají slepice volně na zahradě, ale je třeba počítat s tím, že tím utrpí váš trávník, květiny a jiné rostliny a také budou na zemi všudypřítomné slepičince. Na oplátku vám ale slepice na zahradě pomohou zlikvidovat slimáky i housenky, nebo vysbírat na zahradě klíšťata.
Místo na popelení
Hodit se bude i vhodné místo na popelení. Najděte si prostor chráněný před deštěm, kde vyhrabete dolík a do něj nasypete popel. Není to žádný luxus navíc – je třeba chápat, že popelení je pro slepice stejné jako koupel pro člověka. Takto se udržují zdravé a ve formě. Pokud popeliště nemají, často si vyhrabávají díry v zemi, aby se mohly popelit v hlíně a mohou vám takto nepříjemně rozorat půlku zahrady.
Vysoký plot se vyplatí
Slepice nejsou dobří letci, ale občas je mohou zlákat okolní trávníky s dobrodružství, které mohou ukrývat. Je tedy důležité mít dostatečně vysoký plot, který jim v toulkách zabrání. Obvykle postačí plot vysoký jeden a půl metru, jsou však plemena, která jsou zdatnější a zvládnout přelétnout i více. Pokud chcete výlety eliminovat, je možné slepicím zastřihnout konce letek na jednom křídle. Nemusíte se bát, pro slepice je to bezbolestné, ale výrazně to snižuje schopnost manévrování ve vzduchu a znesnadní jim to útěk.
Kurník na noc
Bez pořádného kurníku se neobejdete. I když slepice tráví většinu dne venku, na noc se přeci jen potřebují ukrýt. Můžete ho koupit nebo využít starou kůlnu či jiný přístřešek. Kurník musí být suchý, mít dostatečný přísun vzduchu a také nějaká bidýlka. Ta by měla být zhruba půl metru až metr nad zemí. Na zemi by měla být měkká podestýlka, kde mohou slepice pohodlně snášet vejce. Pokud chcete, aby snášely i v zimě, je nutné ke kurníku nainstalovat topení, které zajistí, že teplota neklesne pod 10 stupňů.
Čím krmit?
Slepice potřebují dostatečný a snadný přístup ke krmivu a vodě. Sice si sami umí obstarat nějaký hmyz nebo jiné bezobratlé živočichy, ale potřebují i další stravu. Tu by měla tvořit směs obilovin, ve které bude 50 procent pšenice, 30 procent kukuřice a 20 procent jiných obilovin. Je třeba myslet i na doplnění minerálních látek, aby měly pevné skořápky u vajíček. Ty mohou získat například ze sušených drcených skořápek spotřebovaných vajec nebo vápenného gritu. Někteří chovatelé přidávají také různé vitamíny a jiné doplňky, které koupíte v chovatelských potřebách. V rozumné míře je možné slepice přikrmovat i zbytky z kuchyně. Můžete například rozbít kosti na doplnění vápníku, dát jim zbytek masa, zeleniny z polévky nebo přílohy.