Kávová dieta – hloupost nebo fungující metoda? Názor si udělejte sami
Stalo se zkoušení různých diet tak trochu vaším koníčkem? Možná si po letech snahy zhubnout říkáte, že už jste skutečně vyzkoušeli všechno. Ale co takhle dieta postavená na kávě? Slyšeli jste o ní? Pokud patříte k milovníkům tohoto černého nápoje, mohl by to konečně být váš „šálek kávy“.
Pokud si dopřáváte více než jednu kávu denně, udržujete tím svůj vnitřní metabolismus lépe nastartovaný. Americký lékař Bob Arnot, autor knihy The Coffee Lover’s Diet (Dieta pro milovníky kávy) na této myšlence dokonce postavil celý dietní koncept, který si našel příznivce po celém světě. Jeho dieta má svá pro, ale i proti.
Káva pro dlouhý život
Hlavním benefitem této diety je podle Arnota její dopad na kvalitu a délku života. Káva totiž obsahuje množství antioxidantů. Ty buňky chrání před vnějšími vlivy a také před možným rizikem rakoviny. Antioxidanty také působí protizánětlivě a mají pozitivní vliv také na délku života. Pití kávy zlepšuje v těle metabolické funkce, takže se lépe vypořádává s každou zátěží, včetně té plynoucí z nevhodného stravování.
Může to fungovat?
Káva snižuje chuť k jídlu a také díky ní lépe spalujete tuky, což je při hubnutí základ. Teoreticky by to tedy fungovat mohlo, resp. mohlo by to dopomoci k úspěchu. Je ale třeba splnit několik podmínek. Zaprvé musíte vypít minimálně tři šálky kávy denně (dopřát si jich ale můžete až pět). Zadruhé je třeba pít kávu jen lehce praženou, která je na antioxidanty bohatší. Zapomeňte tedy na tmavě pražená zrna s hořkou a silnou chutí, ta vám k dobrým výsledkům moc nepomohou.
Káva by také měla být vždy čerstvě umletá z kvalitních zrn (takže penězi za kávu nešetřete) a zalévat byste ji měli výhradně filtrovanou vodou. Samozřejmě byste také měli zapomenout na veškeré varianty kávy se spoustou mléka, smetany nebo cukru. Ideální je obyčejné espreso. Nejvíce antioxidantů má káva z vysokohorské rovníkové oblasti, v obchodech sáhněte třeba po kolumbijské nebo ugandské.
U kávy to nekončí
Jasné ale je, že kávová dieta nestojí jen na pití kávy. Samozřejmě musíte také snížit objem nezdravých tuků, zvýšit příjem vlákniny, zeleniny a celozrnných potravin, zkrátka omezit kalorický příjem. Ale to, co zdravou stravou rozjedete, vám káva pomůže uspíšit.
Stejně tak je klíčové nezapomínat na cvičení a pravidelný zdravý pohyb. Kila z vás kafe nevypotí, ale dát si ho před tréninkem pomůže nastartovat metabolismus, nabudit vás, a dostat tak z hodiny ve fitku víc. Na kofeinu stojí i řada spalovačů tuků a fitness nápojů. Kofein totiž pomáhá zvednout hladinu adrenalinu, čímž se zintenzivňuje činnost srdce, podporuje se vylučování lipidů z tukové tkáně, tuky jsou navíc lépe použity při cvičení jako zdroj energie pro svaly. Zvýší se váš výkon a také výdrž při jakémkoliv tréninku či cvičení.
Všechno není růžové
Kávová dieta má však svá úskalí. Přemíra kofeinu je velkou zátěží pro srdce a zvyšuje krevní tlak. Zároveň má močopudné účinky, a pokud ji pijete skutečně hodně, může zatížit ledviny, ale také ochudit tělo o potřebné minerály, především draslík. Rozhodně se také nehodí pít kávu na noc, jinak se dočkáte akorát bezesných nocí. Poslední kávu si dopřejte nejpozději tři hodiny před spaním, ale každopádně do osmi. Přemíra kávy může mít i negativní dopad na zažívání. Dokáže sice zahnat hlad a snížit chutě, na druhou stranu řadu lidí pití kávy na prázdný žaludek dráždí, způsobuje pálení žáhy a může vést i ke vzniku žaludečních vředů.
Ačkoliv kávová dieta má prokazatelně na snížení hmotnosti vliv, výsledky mají spíše krátkodobý charakter – snížení příjmu kalorií tak může vést k tomu, že tělo se situaci přizpůsobí a metabolismus zpomalí. Obvykle se navíc na shozených kilech dostaví jo-jo efekt. Podle odborníků je tak dlouhodobé držení kávové diety spíše škodlivé. Neexistuje výzkum, který by prokazoval dlouhodobou účinnost kávové diety. Je tedy vhodné brát ji jen jako pomocníka, když už nevíte kudy kam.
Vyzkoušejte zelenou kávu
Tmavá pražená zrna jistě znáte, méně známá je ale tzv. zelená káva. Rozhodně ale nepočítejte, že se to bude podobat vašemu oblíbenému nápoji, daleko více chutná třeba jako zelený čaj. Zelená káva je označení pro zrna, která ještě neprošla pražením. Díky tomu obsahují mnoho látek prospěšných našemu zdraví. Jednou z těch nejzajímavějších je kyselina chlorigenová, která se při pražení téměř vytrácí. Tato látka spolu s kofeinem posiluje metabolismus v játrech, a napomáhá tak k rychlejšímu spalování tuků. Pokud tedy chcete využít kávu jako prostředek k redukci hmotnosti, zkuste zelenou variantu.