Odhalte tajemství lidí, kteří nikdy nejsou nemocní
Určitě někoho takového také znáte. Zdá se, jakoby měl nadpřirozené imunitní schopnosti. Jednoduše není snad nikdy nemocný, vyhýbá se mu jakákoliv rýma či nachlazení a k lékaři chodí jen každoročně na prevenci. Co dělá jinak než vy a zbytek vašich známých? Kde leží jeho tajemství? Má snad dobré genetické předpoklady nebo je za tím něco jiného?
Nehledejte za tím žádnou vědu. Váš stále zdravý přítel nemusí být v ničem výjimečnější než vy sami. Jen pravděpodobně dodržuje pravidla, která mu pomáhají udržet se fit a ve formě. Buďte stejně chytrý jako on a dělejte to samé. Ušetříte si spoustu času, energie a peněz na léčení drobných infekcí, které se vám nyní obloukem vyhnou.
Pevný čas spánku
Prvním, a možná vůbec nejdůležitějším bodem, je pevně stanovená doba spánku. Lidé, kteří mají dobrou imunitu, dávají spánku velkou prioritu. Lidé, kteří pravidelně dodržují spánkový režim a spí 8 a více hodin denně onemocní nachlazení s menší pravděpodobností, než lidé, kteří spí méně. Odpočinuté tělo má jednoduše větší dílu bojovat s bakteriemi a viry než unavený organismus.
Jíst barevně
Ano, to znamená, že jedí hodně zeleniny a ovoce. To vás asi nijak nešokuje a znovu a znovu musíme dát za pravdu všem lékařům i našim maminkám, které se do nás od mala snažily nacpat co nejvíce zeleniny a ovoce. Dostatek vitamínů a minerálů je nezbytný pro správné fungování imunitního systému. Dopřejte si alespoň 5 porcí ovoce či zeleniny denně. Dopoledne je vhodnější čas dát si sladké ovoce, odpoledne a navečer již volte spíše zeleninu.
Pít čaj
Pití čaje prokazatelně podporuje správné funkce našeho organismu. Čaje totiž obsahují antioxidanty, které nás zbavují toxických látek a pročišťují náš organismus. Dostatečná hydratace je také nezbytná pro správné fungování vylučovací soustavy.
Být s přáteli
Lidé, kteří mají bohatý sociální život jsou méně nemocní, to je fakt. Vědci se domnívají, že je to způsobeno nejen tím, že psychická pohoda se projeví i ve zdraví těla, ale také tím, že lidé, kteří tráví hodně času s různými lidmi, se setkávají s větším množstvím různých bakterií a virů a okamžitě si vůči nim vytváří rezistenci. Právě proto se i malým dětem doporučuje chodit do školky už jen kvůli tomu, aby se zlepšila jejich obranyschopnost.
Nosit pantofle
Končetiny jsou snadno náchylné k prochladnutí. Krev k nim doputuje až v posledním pořadí a někdy dokonce bývají při špatné cirkulaci špatně dokrvené. Zejména v zimě nám rychle začínají chladnout a od nich se chlad šíří do celého těla. Budete-li i doma nosit pantofle, zajistíte si nohy v teple a eliminujete tím riziko prochladnutí.
Cvičit
Pohyb, pohyb, pohyb. To je snad už mantra zdravého životního stylu. Bohužel, bez něj to opravdu nejde. Nejen že celkově posiluje naše srdce a organismu, ale také nám umožní se jednou za čas pořádně vypotit, což je pro zdraví těla velmi důležité. Tělo tak vyplaví všechny škodlivé látky a vy budete jako znovuzrození.
Mýt si ruce
Nemoci se často přenáší kapénkovou infekcí. Proto se vždy držte od nemocných lidí dál a hlavně si po každém kontaktu s venkovním prostředím pečlivě myjte ruce teplou vodou a mýdlem. Neuvěřili byste, kolik baterií a virů najdete třeba na madlech v hromadné dopravě nebo na klikách od dveří. Samozřejmostí je dodržovat hygienické zásady i v jiných oblastech jako je mytí rukou po použití toalety a před jídlem.
Nesahat si na obličej
Jak se bakterie z rukou dostanou do našeho těla? Přesně tak, že si často saháme na obličej nebo do okolí úst. Zbavíte-li se tohoto zvyku, hned několikanásobně snížíte šanci, že onemocníte. Také to prospěje vaší pleti, zvlášť pokud trpíte akné. Ruce na obličej jednoduše nepatří. Pokud se potřebujete obličeje dotknout, ruce si umyjte nebo vydezinfikujte.